Ta plaża skrywa pod wodą prawdziwe dzieła sztuki. Z Polski dolecisz tu w dwie godziny
Zanurzasz głowę pod wodę, a przed tobą ukazuje się absolutnie baśniowy krajobraz. Przez chwilę można mieć nawet wrażenie, że to wszystko się śni. Widzisz pod sobą drzewa zanurzone pod wodą, kilkudziesięciu dorosłych ludzi i dzieci zaklętych w kamień – to wszystko brzmi jak z naprawdę niezłej historii Andersena. Tyle że jest prawdą i niezwykłym doświadczeniem dla turystów, o czym możecie przekonać się na Cyprze.
Na pierwszy rzut oka Pernera to plaża jakich wiele – leżaki, parasole, piasek, plażowicze, jakiś plażowy bar i niepozorny budynek na końcu zatoki. Nie daj się jednak zwieść pozorom, bo zaledwie 200 metrów w głąb morza dzieją się prawdziwe cuda, choć niewtajemniczeni mogą łatwo je przegapić. Z perspektywy leżaka można naprawdę niczego nie zauważyć – chociaż byłoby szkoda.
To właśnie tu znajduje się MUSAN – podwodne muzeum, które miało stać się mostem tworzącym świat człowieka i lądu z naturą i podwodnym światem. Na odwiedzających czekają tu 93 rzeźby zanurzone od 8,5 do 10 metrów pod powierzchnią, podzielone na cztery strefy.
Sztuczny podwodny świat, który uratuje ten prawdziwy
Po wejściu do wody płyniemy stopniowo przez młody las pełen dzieci, a później coraz głębiej, przez coraz bardziej rozrośnięte drzewa, dookoła których znajdujemy coraz więcej osób – w różnym wieku. Ktoś zastygł w bezruchu, ktoś robiąc krok, jeszcze ktoś inny zasłaniając oczy. Po drodze możecie zobaczyć też balony, kamery zamknięte w klatkach i wiele innych symbolicznych elementów. Co ciekawe, to jedyny taki podwodny las na świecie, a dwie postaci to odwzorowanie dwóch prawdziwych młodych mieszkańców Cypru. Nie da się tu nie zachwycić.
Wszystkie razem tworzą kompletną historię o wpływie człowieka na środowisko, ale też… przynoszą nadzieje na naprawienie naszych grzechów wobec natury.
Twórca rzeźb, artysta i ekolog Jason deCaires Taylor zadbał o to, aby wszystkie one były nie tylko w pełni neutralne dla środowiska, ale wręcz pomogą je odbudować. Podwodne muzeum jest stworzone we współpracy z Departamentem Rybołówstwa i Badań Morskich tuż obok chronionej strefy morskiej, a z czasem na rzeźbach osiądą różne rośliny i organizmy, które będą miały świetne warunki do rozwoju. Każda postać i drzewo zatopione pod wodą są nieco chropowate – to ułatwia roślinom i rafie koralowej „zaczepienie się” na kamiennych konstrukcjach.
Dzięki temu można tu też wracać niemal w nieskończoność. W kolejnych latach podwodne muzeum będzie się bowiem zmieniać, z pokorą przyjmując na siebie skutki oddziaływania natury. Do tego właśnie zostało stworzone.
Już teraz można tu też zobaczyć wiele morskich zwierząt, które nadpływają tu z sąsiadującej z MUSAN strefy chronionej. Lubią tu gościć żółwie, jeżowce, a także przeróżne kolorowe i egzotyczne ryby. Nie ma tu też zbyt wielu osób, więc nie trzeba obawiać się tłumów, a doświadczenie staje się jeszcze bardziej niesamowite i unikatowe. Zakaz przepływania łódek przez obszar MUSAN gwarantuje ciszę i spokój, jaką znajdziecie tylko pod wodą. Krystalicznie czysta woda sprawia natomiast, że nic nie zakłóca pełnego odbioru tego niezwykłego miejsca.
Muzeum MUSAN – jak tam dotrzeć, ile to kosztuje i kiedy jest czynne?
Musan otworzyło się dopiero w lipcu 2021 roku, więc wciąż jest całkiem nową atrakcją Cypru. Tych, którzy wybierają się tu poza sezonem na pewno ucieszy fakt, że atrakcja jest całoroczna. W lecie i jesienią temperatura wody wynosi ok. 28 °C, a zimą i wiosną ok. 18°C.
Do wyboru mamy nurkowanie z butlą albo snorkeling. W obu przypadkach trzeba jednak zarezerwować swoją wizytę za pośrednictwem jednej ze wskazanych szkółek nurkowych. Samo MUSAN nie pobiera też opłat, ale robią to właśnie te szkoły. Trzeba więc liczyć się z wydatkiem ok. 25-35 euro za snorkeling i 60-70 euro za nurkowanie z butlą.
Do tego pierwszego nie potrzebujesz żadnych szczególnych umiejętności ani certyfikatów. W przypadku drugiej opcji wymagany jest certyfikat nurkowy (np. NAUI, Open water Scuba diver, Padi / SSI / SDI / RAID Open water, CMAS P1). Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej muzeum. Sprzęt nurkowy, jak i komplet do snorkelingu można bez problemu wypożyczyć na miejscu.
W przeciwieństwie do niektórych, innych podwodnych muzeum (np. MOUA w Australii czy MUSA w Meksyku), do Aiya Napy łatwo i tanio dotrzesz z wielu polskich miast. Do najbliższego lotniska (zaledwie 45 km), w Larnace dolecisz na pokładzie Wizz Aira z Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Katowic i Warszawy (Lotnisko Chopina). Lot trwa niewiele ponad 2 godziny, a w promocyjnych cenach bilety można złapać w granicach 180-280 zł w dwie strony. Z Larnaki do Aiya Napy dojedziesz bez problemu zwykłym miejskim autobusem 711 za 1,5 euro.
***
Na Cyprze gościliśmy dzięki zaproszeniu cypryjskiego Ministerstwa Turystyki i linii Wizz Air.