Fly4free.pl

Ta plaża skrywa pod wodą prawdziwe dzieła sztuki. Z Polski dolecisz tu w dwie godziny

musan podwodne muzeum
Foto: © MUSAN / @JasondeCairesTaylor
Podwodny kamienny las, rzeźby dzieci i dorosłych, a to wszystko zatopione kilka metrów pod wodą – tak w skrócie można opisać jedną z najciekawszych (i najnowszych) atrakcji Cypru. Sprawdziliśmy wyjątkowe podwodne muzeum MUSAN i możemy powiedzieć jedno – naprawdę warto tu przyjechać!

Zanurzasz głowę pod wodę, a przed tobą ukazuje się absolutnie baśniowy krajobraz. Przez chwilę można mieć nawet wrażenie, że to wszystko się śni. Widzisz pod sobą drzewa zanurzone pod wodą, kilkudziesięciu dorosłych ludzi i dzieci zaklętych w kamień – to wszystko brzmi jak z naprawdę niezłej historii Andersena. Tyle że jest prawdą i niezwykłym doświadczeniem dla turystów, o czym możecie przekonać się na Cyprze.

Na pierwszy rzut oka Pernera to plaża jakich wiele – leżaki, parasole, piasek, plażowicze, jakiś plażowy bar i niepozorny budynek na końcu zatoki. Nie daj się jednak zwieść pozorom, bo zaledwie 200 metrów w głąb morza dzieją się prawdziwe cuda, choć niewtajemniczeni mogą łatwo je przegapić. Z perspektywy leżaka można naprawdę niczego nie zauważyć – chociaż byłoby szkoda.

To właśnie tu znajduje się MUSAN – podwodne muzeum, które miało stać się mostem tworzącym świat człowieka i lądu z naturą i podwodnym światem. Na odwiedzających czekają tu 93 rzeźby zanurzone od 8,5 do 10 metrów pod powierzchnią, podzielone na cztery strefy.

Foto: © MUSAN / Costas Constantinou

Sztuczny podwodny świat, który uratuje ten prawdziwy

Po wejściu do wody płyniemy stopniowo przez młody las pełen dzieci, a później coraz głębiej, przez coraz bardziej rozrośnięte drzewa, dookoła których znajdujemy coraz więcej osób – w różnym wieku. Ktoś zastygł w bezruchu, ktoś robiąc krok, jeszcze ktoś inny zasłaniając oczy. Po drodze możecie zobaczyć też balony, kamery zamknięte w klatkach i wiele innych symbolicznych elementów. Co ciekawe, to jedyny taki podwodny las na świecie, a dwie postaci to odwzorowanie dwóch prawdziwych młodych mieszkańców Cypru. Nie da się tu nie zachwycić.

Wszystkie razem tworzą kompletną historię o wpływie człowieka na środowisko, ale też… przynoszą nadzieje na naprawienie naszych grzechów wobec natury.

Twórca rzeźb, artysta i ekolog Jason deCaires Taylor zadbał o to, aby wszystkie one były nie tylko w pełni neutralne dla środowiska, ale wręcz pomogą je odbudować. Podwodne muzeum jest stworzone we współpracy z Departamentem Rybołówstwa i Badań Morskich tuż obok chronionej strefy morskiej, a z czasem na rzeźbach osiądą różne rośliny i organizmy, które będą miały świetne warunki do rozwoju. Każda postać i drzewo zatopione pod wodą są nieco chropowate – to ułatwia roślinom i rafie koralowej „zaczepienie się” na kamiennych konstrukcjach.

Foto: © MUSAN / @JasondeCairesTaylor

Dzięki temu można tu też wracać niemal w nieskończoność. W kolejnych latach podwodne muzeum będzie się bowiem zmieniać, z pokorą przyjmując na siebie skutki oddziaływania natury. Do tego właśnie zostało stworzone.

Już teraz można tu też zobaczyć wiele morskich zwierząt, które nadpływają tu z sąsiadującej z MUSAN strefy chronionej. Lubią tu gościć żółwie, jeżowce, a także przeróżne kolorowe i egzotyczne ryby. Nie ma tu też zbyt wielu osób, więc nie trzeba obawiać się tłumów, a doświadczenie staje się jeszcze bardziej niesamowite i unikatowe. Zakaz przepływania łódek przez obszar MUSAN gwarantuje ciszę i spokój, jaką znajdziecie tylko pod wodą. Krystalicznie czysta woda sprawia natomiast, że nic nie zakłóca pełnego odbioru tego niezwykłego miejsca.

Foto: © MUSAN / @JasondeCairesTaylor

Muzeum MUSAN – jak tam dotrzeć, ile to kosztuje i kiedy jest czynne?

Musan otworzyło się dopiero w lipcu 2021 roku, więc wciąż jest całkiem nową atrakcją Cypru. Tych, którzy wybierają się tu poza sezonem na pewno ucieszy fakt, że atrakcja jest całoroczna. W lecie i jesienią temperatura wody wynosi ok. 28 °C, a zimą i wiosną ok. 18°C.

Do wyboru mamy nurkowanie z butlą albo snorkeling. W obu przypadkach trzeba jednak zarezerwować swoją wizytę za pośrednictwem jednej ze wskazanych szkółek nurkowych. Samo MUSAN nie pobiera też opłat, ale robią to właśnie te szkoły. Trzeba więc liczyć się z wydatkiem ok. 25-35 euro za snorkeling i 60-70 euro za nurkowanie z butlą.

Foto: © MUSAN / Costas Constantinou

Do tego pierwszego nie potrzebujesz żadnych szczególnych umiejętności ani certyfikatów. W przypadku drugiej opcji wymagany jest certyfikat nurkowy (np. NAUI, Open water Scuba diver, Padi / SSI / SDI / RAID Open water, CMAS P1). Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej muzeum. Sprzęt nurkowy, jak i komplet do snorkelingu można bez problemu wypożyczyć na miejscu.

W przeciwieństwie do niektórych, innych podwodnych muzeum (np. MOUA w Australii czy MUSA w Meksyku), do Aiya Napy łatwo i tanio dotrzesz z wielu polskich miast. Do najbliższego lotniska (zaledwie 45 km), w Larnace dolecisz na pokładzie Wizz Aira z Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Katowic i Warszawy (Lotnisko Chopina). Lot trwa niewiele ponad 2 godziny, a w promocyjnych cenach bilety można złapać w granicach 180-280 zł w dwie strony. Z Larnaki do Aiya Napy dojedziesz bez problemu zwykłym miejskim autobusem 711 za 1,5 euro.  

***

Na Cyprze gościliśmy dzięki zaproszeniu cypryjskiego Ministerstwa Turystyki i linii Wizz Air.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Niewiele ponad dwie godziny z Polski do LCA? Może zapomnieliście o innej strefie czasowej? :) 
solokhumbu, 18 października 2022, 10:17 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »