Fly4free.pl

Turyści zadeptali Mont Blanc? Francuskie władze wprowadziły czasowy zakaz wejścia na szczyt

Schronisko Gouter
Foto: arcangela / Shutterstock

Przeludnienie na najwyższym szczycie Alp? Okazuje się, że z tłumami turystów możemy spotkać się nie tylko w popularnych kurortach, lecz także na szlaku wiodącym na wierzchołek Mont Blanc. Francuscy urzędnicy postanowili zareagować.

Marzyliście kiedyś o tym, aby stanąć na szczycie Mont Blanc? I z wysokości 4808 m n.p.m. spojrzeć na Francję i Włochy z góry? Teraz może to być nieco utrudnione – powodem są… inni turyści, którzy mają dokładnie ten sam plan. Rozwiązaniem jest czasowe zamknięcie możliwości wejścia najpopularniejszą drogą (Voie Des Cristalliers, Trasa Królewska).

Tegoroczny sezon na „Białej Górze” jest rekordowy. Najłatwiejszy szlak, wiodący na szczyt Mont Blanc, jest przeludniony – sytuacja zagraża bezpieczeństwu osób, decydujących się na wspinaczkę.

Większość z potencjalnych zdobywców najwyższej góry Europy (przy założeniu granic wyznaczonych przez Międzynarodową Unię Geograficzną) wchodzi trasą, która zakłada nocleg w schronisku Gouter (Refuge du Goûter). Pojemność schroniska jest ograniczona, jednocześnie może spać w nim 120 osób. Ale ta liczba była wielokrotnie przekraczana – jak informują władze regionu Haute-Savoie, zagraża to bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.

Mont Blanc
Foto: Vacclav / Shutterstock

Ograniczenie dostępu do Mont Blanc

Aby rozładować „korek” chętnych na zdobycie Mont Blanc, od soboty (przez najbliższe osiem dni) dostęp do najłatwiejszego szlaku na Mont Blanc jest limitowany. Pisząc wprost: wprowadzono zakaz wejścia.

Tylko wspinacze, którzy udowodnią, że mają rezerwację noclegu w schronisku Gouter, mogą wyruszyć na szlak. Inni muszą obejść się smakiem… lub przełożyć swoje plany.

Skąd taka decyzja? Władze chcą walczyć z rosnącą liczbą turystów próbujących wspiąć się na Mont Blanc. Oprócz odpowiednio przygotowanych i wyekwipowanych osób, coraz częściej zdarzają się przypadki skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania. Szczyt próbują zdobyć turyści bez doświadczenia, bez niezbędnego wyposażenia.

W ubiegłym roku zatrzymano kobietę z Węgier, która próbowała wejść na Mont Blanc bez żadnego sprzętu do asekuracji, wraz ze swoimi… 9-letnimi dziećmi. Nieodpowiedzialna turystka została ewakuowana helikopterem z wysokości 3800 m n.p.m. W tym czasie jej mąż i przyjaciel kontynuowali wspinaczkę na szczyt.

Co roku w masywie Mont Blanc ginie kilkadziesiąt osób.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »