Fly4free.pl

Moje sposoby na tanie podróżowanie

Turystka
Foto: mbank.pl

Uwielbiam podróżować, a Ty? Doceniam to szczególnie teraz, kiedy „na własnej skórze” poczuliśmy tak duże ograniczenia: zamknięte granice, kwarantanna, mniej możliwości… na wszystko. A nawet jeśli podróżowanie nie jest Twoją pasją, przypuszczam, że czasami lubisz oderwać się od codzienności, spędzić miło czas wolny, urlop. Podpowiem Ci, jak staram się zaoszczędzić na podróżowaniu. Nawet jeśli większość wskazówek będzie dla Ciebie oczywista, może jednak znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie. Zapraszam 🙂

Foto: WDNet Creations / Shutterstock

All inclusive, a może jednak nie? Zaplanuj gdzie chcesz pojechać i co chcesz zobaczyć

Zaplanuj gdzie chcesz pojechać i co chcesz zobaczyć – to moja podstawowa dewiza. Dlaczego? Kilka lat temu stwierdziłam, że jeden raz w życiu pozwolę sobie na wiele. Zaplanowałam wyjazd all inclusive. Fantastyczne jedzenie, wyjątkowy hotel, baseny, prywatna plaża. Wszystko byłoby wspaniale gdyby nie fakt, że w hotelu jedynie nocowałam i jadałam śniadania – i to nie zawsze. Na każdy dzień pobytu miałam zaplanowaną inną wycieczkę: miasta, muzea, zabytki, wyjazdy w plener. Zdarzało się, że wstawałam w środku nocy, by wyjechać nad ranem. Czasami wycieczka była dwudniowa, z noclegiem.

Już w trakcie wyjazdu zdałam sobie sprawę, jak dużo pieniędzy zmarnowałam. Wspaniały hotel był jedynie sypialnią. Dużo bym zaoszczędziła na czymś o wiele skromniejszym i bez oferty all inclusive.

Wskazówka: Jeśli dużo zwiedzasz, jesz na mieście, wybieraj skromniejsze hotele, hostele. Możesz też zrezygnować z wyżywienia lub zdecydować się tylko na jeden lub dwa posiłki. Jeśli jednak planujesz spędzić niemal cały pobyt w hotelu – pływać w basenie lub morzu, czytać książki i jeść pyszne jedzenie, opcja all inclusive może być dobrym rozwiązaniem.

Zwiedzaj „na własną rękę”

Jeśli chcesz choć trochę zaoszczędzić, wystarczy minimum Twojego wysiłku. Zwiedzaj „na własną rękę”. Szukaj samodzielnie wycieczek w lokalnych biurach podróży (nie zapomnij nieco się potargować).

Wskazówka: Zaplanuj wszystko od początku do końca. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz, ale zobaczysz to, co naprawdę chcesz zobaczyć. Zrobisz to we własnym tempie i na własnych warunkach. Nie ma co się oszukiwać. Wycieczki organizowane przez sam hotel lub biuro podróży są często droższe i nie do końca spełniają indywidualne potrzeby każdego z nas. W końcu każdy chce coś zarobić. Pytanie tylko, czy Ty chcesz przepłacać?

Ludzie
Foto: Paparacy / Shutterstock

Usługa wielowalutowa, tak - poproszę

Jeśli już mówimy o przepłacaniu. Nie chcę przepłacać. Dlatego korzystam z usługi wielowalutowej. O co tu chodzi? Z włączoną usługą wielowalutową, kartami debetowymi mBanku możesz płacić za hotele, jedzenie czy zakupy we wszystkich walutach świata z 0,5% prowizją za przewalutowanie w ramach akcji specjalnej Żyj Globalnie. Przy tym nie musisz otwierać dodatkowych kont walutowych i kupować waluty. Prosto i wygodnie 🙂

Może też nieco inaczej skorzystać z usługi i zasilić rachunki w walutach, w których będziesz płacić. Do wyboru masz 11 walut. Karta rozpozna walutę i pobierze odpowiednią kwotę z rachunku walutowego bez prowizji za przewalutowanie.

W usłudze wielowalutowej najlepsze jest to, że karta „wie”, z którego rachunku ściągnąć pieniądze. I zawsze wybiera walutę lokalną kraju, w którym robię zakupy. Jedną kartą możesz płacić m.in. w euro, funtach, frankach szwajcarskich, chorwackich kunach, węgierskich forintach, koronach czeskich czy szwedzkich.

Wskazówka: Co zrobić, jeśli na koncie zabraknie Ci danej waluty? Wtedy karta ściągnie pieniądze z Twojego rachunku złotowego. W ten sposób ochroni cię np. przed nieprzyjemną sytuacją, gdy na koniec wspaniałego dnia sprzedawca lub kelner mówi: „Przykro mi, transakcja została odrzucona”.

Darmowe atrakcje

Korzystaj z darmowych atrakcji. Bezpłatny wstęp do obiektów muzealnych, kościołów, miejsc kultu czy wspaniałości natury. Naprawdę bardzo dużo ciekawych rzeczy możesz zobaczyć za darmo. Bardzo często w wielu miejscach tańsze są wyznaczone dni tygodnia (np. wtorek), konkretne godziny lub wyznaczony dzień w miesiącu.

Wskazówka: Sprawdzaj informacje o darmowym zwiedzaniu, wydarzeniach, festiwalach w internecie lub informacji turystycznej. Rozmawiaj z „lokalsami”.

Turystka
Foto: Olga Danylenko / Shutterstock

Wizyta w kantorze? Nie, dziękuję

Jeśli tylko mogę, nie chodzę do kantoru. Wybieram ten w internecie. Dzięki temu wymieniam waluty w domu i korzystam ze stawek atrakcyjniejszych niż w punktach stacjonarnych. Wymiana waluty polega na przelaniu pieniędzy z podstawowego konta w banku (złotowego) na inne konto (walutowe) za pośrednictwem e-kantoru.

Wskazówka: Jeśli masz konto w mBanku i dodatkowo skorzystasz z mKantoru, przyspieszysz operację. Transakcja realizowana jest bowiem między rachunkami w tym samym banku, niemal w czasie rzeczywistym. Nie musisz więc czekać aż jakaś inna instytucja wyśle Ci przelew – co może okazać się szczególnie ważne w przypadku, jeśli wymienisz za dużo i po wyjeździe zechcesz szybko odzyskać pieniądze.

Sprawdzaj za co płacisz - Dynamic Curency Conversion (DCC)

Część zagranicznych bankomatów i terminali płatniczych, przy płatności kartą lub wypłacie z bankomatu, może zaproponować Ci przewalutowanie w ramach Dynamic Currency Conversion (DCC). Usługa pozwala Ci na realizację transakcji w walucie kraju, w którym masz wydaną kartę. Takie przewalutowanie może być jednak dla Ciebie niekorzystne zwłaszcza, gdy płacisz ze środków z konta walutowego. Dlatego zawsze sprawdzaj, czy nie poniesiesz takiej dodatkowej opłaty.

Wskazówka: Nie wybieraj przewalutowania w ramach usługi Dynamic Currency Conversion (DCC). W przeciwnym razie bank nie ma wpływu na kurs waluty transakcji. Jeśli płacisz swoją kartą wydaną do rachunku bieżącego, koszty przewalutowania z usługą DCC zwykle będą mniej korzystne niż te oferowane przez nas. W aplikacji mobilnej mBanku możesz włączyć zabezpieczenie przed takimi opłatami. Dowiedz się więcej >>

Musisz wiedzieć o surcharge

Może zdarzyć się, że opłata w bankomacie lub terminalu będzie wyższa niż faktyczna kwota transakcji. Jeśli wypłacasz pieniądze z bankomatu za granicą, zawsze zwracaj uwagę na komunikaty, które się na nim wyświetlają. Podczas wypłaty gotówki, wysokość opłaty surcharge oraz zgoda na jej pobranie powinny pojawić się na ekranie bankomatu.

Opłata surcharge może pojawić się również kiedy płacisz kartą np. w sklepach. Informacja o wysokości opłaty oraz pytanie o zgodę na jej pobranie pojawią się na ekranie terminala płatniczego.

Wskazówka: Komunikaty dotyczące opłaty surcharge wyświetlane na ekranie bankomatu czy terminala często są w języku obcym, dlatego zwróć szczególną uwagę na ich treść.
Opłatę surcharge regulują odrębne przepisy prawne, które mogą się różnić w zależności od kraju. W aplikacji mobilnej mBanku możesz włączyć zabezpieczenie przed takimi opłatami. Dowiedz się więcej >>

Pociąg
Foto: nd3000 / Shutterstock

Za rezerwacje płać kartą, zyskasz dodatkową ochronę

Warto też wiedzieć, że przy każdej transakcji kartą chroni cię usługa chargeback. Dlatego podczas rezerwacji noclegu czy zakupu biletów na lokalne atrakcje, warto zapłacić plastikową walutą. Daje to szansę na zwrot środków, np. gdy pokój w pensjonacie okaże się niezgodny z zamówieniem albo gdy biuro podróży zbankrutuje. W takiej sytuacji zgłoś reklamację w banku, który wydał kartę. On zajmie się resztą za ciebie.

Przezorny zawsze… ma aplikacje mobilną

Zawsze dowiaduję się wcześniej czy w danym miejscu zdarzają się kradzieże, np. kieszonkowców. To się niestety zdarza, szczególnie w zatłoczonych miejscach. Dlatego karty i gotówkę trzymam w kilku miejscach. Kiedy wychodzę, wszystkie wartościowe przedmioty mam „przytulone” do siebie, w wygodnej nerce. Korzystam też z aplikacji mobilnej. Oprócz szybkiego podglądu stanu konta ustawiam limity na liczbę i kwotę transakcji, także wypłaty z bankomatu. W razie potrzeby mogę szybko zablokować lub zastrzec kartę.

Wskazówka: Z opcji zablokowania karty skorzystaj jeśli nie masz pewności, co stało się z Twoim plastikiem. Zablokowaną kartę możesz kilkoma kliknięciami ponownie aktywować i dalej jej używać. Jej zastrzeżenie oznacza, że stracisz ją bezpowrotnie i musisz czekać na wydanie nowej. Wiedza, jaka jest różnica między tymi dyspozycjami może okazać się bardzo przydatna w momencie, kiedy nasza „zguba” odnajdzie się, a Ty jesteś aktualnie tysiące kilometrów od domu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »