Fly4free.pl

Finał największej lotniczej fuszerki sprzed dekady? Lotnisko liczy na 60 mln zł odszkodowania

Foto: FLY 3D Łukasz Pacholczyk / Modlin Airport
Po ośmiu latach procesu sądowego lotnisko w Modlinie chce porozumienia z firmą Erbud, która niewłaściwie przebudowała pas startowy i w efekcie lotnisko trzeba było zamknąć na 9 miesięcy. Obie strony rozmawiają w sprawie ugody, jednak na razie nie mogą się porozumieć w sprawie kwoty odszkodowania – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

To najdłużej ciągnący się spór sądowy w polskiej branży lotniczej, który jednak miał ogromy wpływ na całą działalność lotniska w Modlinie. Nie wszyscy to może pamiętają, ale podwarszawskie lotnisko swoją działalność rozpoczęło od falstartu. Po pół roku od rozpoczęcia działalności w połowie 2012 roku okazało się bowiem, że kruszy się świeżo wyremontowany pas startowy na lotnisku, a fuszerkę trzeba naprawić. W efekcie lotnisko zostało zamknięte pod koniec grudnia 2012 roku, a ponownie otwarte dopiero po 9 miesiącach. Straciło też przez to ważnego przewoźnika, bo Wizz Air, który początkowo latał z Modlina, zdecydował się zostać na Lotnisku Chopina, a jedyną linią, która tu wróciła (i tak jest do dzisiaj) został Ryanair.

Rozpoczął się więc spór o to, kto ponosi za to odpowiedzialność, a od początku głównym „oskarżonym” była firma Erbud, czyli wykonawca przebudowy pasa startowego. Ekspertyzy z 2013 roku wykazały, że firma źle dobrała mieszanki materiałów zastosowane przy budowie, więc jest odpowiedzialna za problemy lotniska. Sprawa trafiła do sądu, a proces ciągnie się od 2014 roku i nie ma szans na jego szybkie rozstrzygnięcie. W tej sytuacji obie strony usiadły do stołu negocjacyjnego i próbują dojść do ugody.

Jak czytamy w „DGP”, Erbud złożył już propozycję wypłaty odszkodowania, jednak według władz Modlina, kwota była „rażąco nieadekwatna do wartości roszczenia i strat poniesionych przez Modlin”. A nie są to małe kwoty, bo lotnisko w Modlinie swoje straty z powodu zamknięcia wyliczyło na 34,3 mln PLN plus 23,3 mln PLN odsetek – w sumie prawie 60 mln PLN.

– Poważne potraktowanie ugody przez spółkę Erbud wydaje się korzystne dla obu stron sporu – mówi w „DGP” Grzegorz Hlebowicz, wiceprezes ortu w Modlinie.

Zarząd Erbudu nie chce komentować tematu sporu z Modlinem. Tymczasem podwarszawskie lotnisko potrzebuje pieniędzy na niezbędne remonty, ale też w perspektywie także na rozbudowę lotniska. W maju lotnisko w Modlinie osiągnęło swój najlepszy miesięczny wynik w historii – lotnisko obsłużyło 307 tysięcy podróżnych

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »