Fly4free.pl

Latanie prawdziwym luksusem. 1 proc. populacji wykonuje nawet połowę wszystkich lotów

pasazerka na lotnisku
Foto: Rostyslav Savchyn / Unsplash

Według badań 1 proc. najbogatszych ludzi na świecie, ma ponad dwa razy więcej niż pozostałe 99 proc. populacji. Teraz okazuje się, że na bardzo podobnej zasadzie działa branża lotnicza, bo zaledwie niewielki procent pasażerów wykonuje zdecydowaną większość lotów. W zależności krajów proporcje mocno się zmieniają.

Organizacja charytatywne Possible działająca na rzecz ochrony środowiska i powstrzymaniu zmian klimatycznych przeprowadziła badania, w których zebrała dane na temat podróży lotniczych w 26 krajach świata. Z danych wynika, że w Wielkiej Brytanii zaledwie 15 proc. populacji wykonuje 70 proc. wszystkich lotów. W innych krajach te dysproporcje są jeszcze większe – czasem wręcz gigantyczne.

W Stanach Zjednoczonych, 12 proc. ludzi kupiło 66 proc. biletów na wszystkie połączenia lotnicze, w Kanadzie 22 proc. ludzi korzysta z 73 proc. lotów. Ale to jeszcze nic. W Holandii 8 proc. populacji wykonuje 45 proc. lotów, a we Francji 2 proc. skorzystało z dokładnie połowy wszystkich połączeń. Jeszcze ciekawiej jest w Azji. W Chinach 3 proc. ludzi skorzystało z 56 proc. lotów, a w Indiach 1 proc. populacji z 45 proc. wszystkich połączeń.

– Ten wzorzec powtarza się na całym świecie, w takich krajach jak Kanada, Indie, Chiny i Holandia – podobnie jak tendencja osób często podróżujących do osiągania wyższych dochodów – czytamy w raporcie. – Oznacza to, że zamożniejsi ludzie są nieproporcjonalnie mocniej odpowiedzialni za emisje, które już powodują szkody dla ludzi na całym świecie, a ich skutki w największym stopniu dotykają biedniejsze społeczności.

Nic więc dziwnego, że gdy badania ujrzały światło dzienne, na nowo rozgorzała dyskusja o tym, czy podatki i dodatkowe opłaty lotnicze nie powinny objąć wyłącznie tych, którzy latają zdecydowanie częściej niż przeciętny pasażer. O to zresztą apeluje wspomniana organizacja. W przypadku naszych czytelników pewnie byłby to… po prostu każdy.

Bo choć ekspertów i polityków nieco zaskakują takie liczby, to my… zupełnie się temu nie dziwimy. Wszak według ostatnich takich badań – z 2017 roku, na jednego Polaka przypadało 0,8 podróży lotniczej w ciągu roku – wielu po prostu w ogóle nie podróżuje samolotami. Gdyby porównać to ze społecznością Fly4free.pl, w której nie brakuje ludzi wykonujących po kilkadziesiąt lotów rocznie – widać, że mała część naszej populacji tylko w ciągu 12 miesięcy, faktycznie potrafi wyrobić normę przeciętnych obywateli – i to normę obliczoną na całe ich życie.

Pełny raport Possible możecie znaleźć na stronie organizacji. 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
I wcale nie jest powiedziane, że ten ułamek ludzi którzy latają to są bogacze.
Alvaro_morales, 1 kwietnia 2021, 20:10 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »