Fly4free.pl

Matterhorn powoli pęka. Najsłynniejsza góra Europy może zmienić kształt

matterhorn
Foto: pkul / Shutterstock

Ocieplający się klimat zagraża wielu niezwykłym miejscom na całym świecie. Teraz do długiej listy dołączył też Matterhorn – sławny alpejski szczyt. Oczywiście góra nie zniknie z powierzchni Ziemi, ale naukowcy przekonują, że w przyszłości może wyglądać zupełnie inaczej.

Matterhorn ma wysokość 4478 m n.p.m. i jest jedną z najłatwiej rozpoznawalnych gór na świecie. Leżący na granicy Szwajcarii i Włoch szczyt rozpozna niemal każdy podróżnik. Wszystko za sprawą charakterystycznego, bardzo szpiczastego i niemal rysunkowo trójkątnego kształtu. Wszystko wskazuje jednak na to, że jeśli chcecie zobaczyć go w obecnym formacie, lepiej nie odwlekać wizyty w nieskończoność.

Przez galopujące zmiany klimatyczne, trwałość Matterhornu w obecnym kształcie stoi pod znakiem zapytania. Oczywiście góra nie zniknie z krajobrazu szwajcarsko-włoskiego pogranicza, ale może kompletnie zmienić swój wygląd.

Nad sytuacją cały czas czuwa zespół naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu. Za pomocą specjalnych czujników, które umieszczono na wysokości 3962 m n.p.m., eksperci monitorują zachodzące zmiany. Według aktualnych badań wieczna zmarzlina, która znajduje się w rdzeniu słynnej góry, zaczęła topnieć. Gdyby chcieć to maksymalnie uprościć, można by powiedzieć, że Matterhorn dosłownie rozmraża się od środka. To sprawia, że proces cofania się pokrywy lodowej przyśpiesza, a w konsekwencji w niektórych miejscach powstają niebezpieczne osuwiska.

– Pęknięcia rozszerzają się i przesuwają. Jeśli pojawi się ich zbyt wiele w jednym miejscu, powierzchnia się odrywa – tłumaczy dr Jan Beutel w rozmowie z The Daily Mail. – To jak klify w Dover, zawsze będą istnieć, ale kruszą się z biegiem czasu.

Żeby zobrazować sytuację naukowcy porównali Matterhorn do… lodów straciatella. Gdyby zatopione w nich kawałki stopiły się, zostawiając niewielkie, ale drobne przestrzenie, to cała konstrukcja loda byłaby naruszona. I właśnie to – mówiąc najprostszym językiem – dzieje się teraz w Alpach.

O Matterhorn mówi się, że to najczęściej fotografowana góra świata. Jest celem wielu alpinistów, a zdjęcie na jej tle jest obowiązkowym punktem do odhaczenia dla większości turystów. Jej rysunek zdobi też najsłynniejsze szwajcarskie czekolady świata, czyli Toblerone.

matterhorn toblerone
Foto: Youproduction / Shutterstock
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »