Fly4free.pl

Kiedyś zakała Włoch, dziś ciągną tu tłumy. Wszystko przez kilka scen w nowym Bondzie!

matera
Foto: Kite_rin / Shutterstock

Niewielkie włoskie miasteczko Matera kiedyś nie bez powodu nazywano „największym wstydem Włoch”. Dziś, gdy pojawiło się w najnowszym filmie o Jamesie Bondzie, mieszkańcy spodziewają się najazdu turystów. I ich oczekiwania wcale nie są dalekie od rzeczywistości.

Matera pojawia się w filmie „Nie czas umierać”, który zaledwie dwa tygodnie temu miał swoją polską premierę. Ale to wystarczyło, by w tym niewielkim miasteczku już pojawili się pierwsi turyści skuszeni widokami z Bonda. Ba, wielu z nich przyjechało tu już na długo przed premierą, bowiem Matera pojawia się również w zwiastunie filmu.

Jedna z najbardziej spektakularnych scen do filmu została nakręcona tuż przed miejscem urodzenia mojego ojca – opowiada Dora Cappiello, mieszkanka Matery cytowana przez South China Morning Post. – Próbowałam wyjaśnić mu, co się wydarzyło, ale już tak naprawdę nie rozumie – dodaje.

Według wstępnych szacunków, obecność Matery w Bondzie może przynieść miastu nawet 12 mln EUR wpływów.

Cała ta historia jest tym ciekawsza, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu Materę uznawano za najbardziej wstydliwą część Włoch. Wszystko przez Sassi – tradycyjne i wyjątkowe domy wykute w skałach. Nie miały one dostępu do prądu ani wody, w efekcie kojarzyły się jedynie ze skrajną biedą. Dopiero, gdy zostały opuszczone przez mieszkańców, a przedsiębiorcy i włodarze miasta dostrzegli w nich potencjał turystyczny, obraz Matery zdecydowanie się zmienił.

Włoskie miasteczko nie jest jednak jedynym, które do dziś nosi łatkę „Bonda” i w efekcie przyciąga tłumy turystów. Niemal każdy przewodnik oprowadzający po pałacu Achillion na Korfu musi wspomnieć o tym, że to właśnie tu mieściło się kasyno z „Tylko dla twoich oczu”, a zestawienia w stylu „Gdzie kręcono Jamesa Bonda?” regularnie wyszukiwane są w Google. Ba, spektakularna parada z okazji Dia de los Muertos, która otwiera film „Spectre” nie miała wcześniej miejsca w Mexico City, choć tak pokazano w produkcji. Ale tak spodobała się widzom, że postanowiono ją zorganizować. I dziś faktycznie się odbywa – ku uciesze nie tylko turystów, ale i samych mieszkańców.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »