Fly4free.pl

Masz wkrótce lot? Współczujemy. W Europie na lotniskach kolejki nawet do 4 godzin!

Foto: Van Urk / Shutterstock
Zaostrzone kontrole i zbyt mała liczba pracowników sprawiły, że w Lizbonie, Madrycie, na Majorce i wielu innych lotniskach trzeba czekać nawet 4 godziny do odprawy lub sprawdzenia dokumentów. Najdłużej czekają Brytyjczycy i inni pasażerowie spoza strefy Schengen.

O fatalnej sytuacji na głównych lotniskach w Europie poinformowała branżowa organizacja Airlines for Europe, w skład której wchodzą m.in.: Lufthansa, British Airways, easyJet, Norwegian i Ryanair. Długie kolejki prowadzą do opóźnień setek samolotów, a najgorsza sytuacja panuje na lotniskach m.in. w Madrycie, Palma de Mallorca, Lizbonie, Lyonie, Paryżu, Mediolanie i Brukseli. Ale z relacji pasażerów na Twitterze widać, że lotnisk, na których trzeba długo stać w kolejkach, jest znacznie więcej, choćby we Włoszech.

Skąd się biorą kolejki? Ma to związek z wejściem w życie nowych przepisów, które zwiększają i wydłużają kontrole bezpieczeństwa. Nieco komplikują one życie obywateli strefy Schengen, w tym Polski, ale zasadniczo sytuacja nie jest tragiczna. W najgorszej sytuacji są za to pasażerowie spoza Schengen (np. Brytyjczycy, Amerykanie) oraz ludzie, którzy podróżują poza Schengen. A nawet, gdy dla pasażerów z Schengen nie ma kolejek, to kolejki dla innych grup pasażerów potęgują chaos i trudności na lotnisku.

I tak np. nasz dokument, który wcześniej był tylko pobieżnie skanowany przez pracownika lotniska, dziś musi być bardzo dokładnie sprawdzony, co wydłuża kolejki.

– Na niektórych lotniskach skala opóźnień jest o 300 proc. większa niż rok temu – mówi Thomas Reynaert, dyrektor zarządzający w A4E.

Dodatkowe kolejki są oczywiście związane z sezonem wakacyjnym i tłumami ludzi na lotniskach. Skalę ruchu widać na przykładzie portu lotniczego Schiphol w Amsterdamie, który w poniedziałek pobił absolutny rekord liczby pasażerów. W ciągu jednego dnia przewinęło się przez nie aż 230 tys. ludzi, z czego 81 tys. pasażerów przesiadało się dalej na inne kierunki, co wcale nie ułatwia obsługi tak dużej liczby gości.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »