Fly4free.pl

Malta wreszcie aktualizuje przepisy wjazdowe. Koniec zamieszania!

malta
Foto: Calin Stan / Unsplash

Przez wiele miesięcy Malta była jednym z tych nielicznych krajów, które co prawda wymagały od podróżnych zrobienia testu PCR, ale jednocześnie oferowała go bezpłatnie już po przylocie na wyspę. Od 1 czerwca mocno się to jednak zmieniło, a rząd zaczął wymagać od turystów, by robili testy jeszcze przed przylotem – już na własny koszt. Teraz na szczęście rząd Malty wprowadza istotną zmianę – już wkrótce zacznie akceptować unijne certyfikaty COVID.

Nowe przepisy były jednak wprowadzane nieco chaotycznie i pośpiesznie. Polska Ambasada na Malcie, na przestrzeni zaledwie kilku dni, musiała przynajmniej dwukrotnie zmieniać informacje dla turystów. Początkowo bowiem Malta zapewniała, że zwolni z tych obostrzeń zarówno osoby zaszczepione jak i ozdrowieńców. Później okazało się, że ozdrowieńców tak (wyłącznie na podstawie pozytywnego testu PCR z przeszłości), ale zaszczepionych tylko wtedy, jeśli… zaszczepili się na Malcie. A ostatecznie z przepisów zniknął także temat ozdrowieńców. W efekcie, obecnie możemy wjechać na wyspę tylko, jeśli przedstawimy negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed podróżą.  

Teraz zasady ponownie się zmieniają. Nareszcie rząd oficjalnie ogłosił, że od 1 lipca zacznie respektować unijny certyfikat COVID-19 i wszystkie osoby podróżujące z krajów UE, które zaszczepiły się jednym z akceptowanych preparatów (AstraZeneca, Moderna, Pfizer i Johnson&Johnson) będą zwolnione z obowiązku wykonywania testu.

– To kolejny krok naprzód dla maltańskiego sektora turystycznego, który znów może się rozwijać, po tym jak restrykcje związane z pandemią Covid-19 były stopniowo łagodzone. Utrzymując zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich jako najwyższy priorytet, Malta dąży do tego, aby znów każdy mógł się na wyspach poczuć swobodnie – komentuje Johann Buttigieg, dyrektor generalny Malta Tourism Authority.

Niestety do grupy zwolnionych z obostrzeń wciąż nie powrócili ozdrowieńcy. Nie wiadomo także czy i kiedy mogłoby się to stać. Warto jednak zaznaczyć, że zasady nie dotyczą dzieci do 5. roku życia.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Polska nie ma placówek dyplomatyznych na Malcie, Maltę obsługuje placówka w Rzymie. Chyba że coś się zmieniło ostatnio
Andrzej Korzenecki, 18 czerwca 2021, 11:18 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Znając chimeryczność maltańskiego rządu, to może być dopiero POCZĄTEK ZAMIESZANIA.
cudnamalta, 18 czerwca 2021, 13:10 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »