Fly4free.pl

Rok temu znieśli restrykcje, ale turyści nie wrócili. Teraz azjatycki raj w chce ich skusić do powrotu

Foto: karnizz / Shutterstock
W porównaniu do Tajlandii i innych krajów Azji Południowo-Wschodniej ożywienie turystyczne w Malezji jest relatywnie niewielkie. Miejscowe władze zastanawiają się, jak mogą ponownie skusić zagranicznych podróżnych do pojawienia się w tym kraju.

Tak jak inne kraje w regionie, Malezja otworzyła swoje granice dla turystów w kwietniu ubiegłego roku, a w sierpniu całkowicie zniosła wszelkie restrykcje, czyli konieczność okazywania certyfikatu szczepień czy negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19. Jednak z oficjalnych danych wynika, że w dużej mierze żyjąca z turystyki Malezja nie przyciągnęła tylu podróżnych, co sąsiednie kraje w regionie.

W ubiegłym roku Malezję odwiedziło ok. 3 mln zagranicznych podróżnych. W porównaniu z rokiem 2021, gdy było to ledwie 134 tysiące osób, to oczywiście dużo, jednak w stosunku do 2019 roku, to zaledwie 12 procent – wynika z danych Tourism Malaysia.
Inne kraje w regionie radziły sobie znacznie lepiej – Wietnam zanotował wynik na poziomie 20 procent z 2019 roku (ok. 3,6 mln zagranicznych gości), a Singapur, Indonezja i Tajlandia przyciągały ok. 25 procent podróżnych w stosunku do ostatniego przedpandemicznego roku. Najlepiej radziła sobie oczywiście Tajlandia, którą w ubiegłym roku odwiedziło ponad 10 mln podróżnych.

Powód? Cytowani przez Al Jazeera przedstawiciele malezyjskiej branży turystycznej wskazują na to, że Malezja jest nieco droższa od sąsiednich krajów, a do tego – będąc krajem w większości muzułmańskim – kojarzy się z bardziej restrykcyjnymi przepisami prawa niż choćby „imprezowa” Tajlandia. Przykładem takiej polityki były nieoficjalne informacje sprzed kilkunastu dni, że miejscowe władze pięknej wyspy Langkawi chcą wprowadzić na niej zakaz sprzedaży alkoholu. I choć informacja ta została szybko zdementowana, to nie wpłynęło to pozytywnie na wizerunek Malezji. Inne powody?

– Loty z Europy do Malezji odbywają się teraz rzadziej i są droższe, a na Langkawi nie jest tak tanio, jak u naszych sąsiadów, zwłaszcza jeśli chodzi o noclegi. Europa weszła też w recesję, szaleje tam inflacja, a wojna w Ukrainie dodatkowo sprawia, że ludziom trudno jest przeznaczać dużo pieniędzy na podróże – komentuje Anthony Wong, właściciel Frangipani Langkawi Resort&Spa.
– Musimy stymulować turystykę, zanim będzie za późno, bo Malezja bardzo mocno przegrywa obecnie z Tajlandią i Indonezją
– dodaje.

Zgadza się z nim Fabio Delisi, menadżer biura podróży Lotus Asia Tours, według którego Malezja cierpi na brak dobrej kampanii promującej ten kraj.

– W Malezji nie brakuje atrakcji turystycznych, zwłaszcza tych przyrodniczo-naturalnych. Ale turystyka cierpi ze względu na brak spójne polityki i odpowiedniej promocji turystycznej. A promocja turystyki to bardzo długookresowy proces – mówi Delisi.

Jednocześnie warto dodać, że w niektórych regionach liczba turystów wraca powoli do poziomów sprzed pandemii. Tak jest choćby w przypadku Malezji Wschodniej, a więc w północnej części wyspy Borneo, słynącej z dzikiej przyrody.

– Zanotowaliśmy takie same przychody jak w 2019 roku, choć byliśmy otwarci tylko przez 8 miesięcy – mówi Jessica Yew, dyrektor butikowego biura podróży Sticky Rice Travel.

Choć przyznaje, że wrócili tu przede wszystkim turyści zamożniejsi, czyli tacy, których stać na zwiedzanie wyspy. Tym bardziej, że w stosunku do 2019 roku ceny wzrosły minimum o 20 procent. I tu znów wracamy do temu porównania cen z sąsiadami.

– Budżetowym turystom radzę, żeby pojechali na Sumatrę oglądać orangutany, bo tam kosztuje to 1/5 tego, co na malezyjskiej części Borneo – mówi Yew.

Z pewnością dużą szansą dla Malezji, ale nie tylko, jest powrót turystów z Chin. Musimy jednak pamiętać, że podobnie myślą inne kraje Azji Południowo-Wschodniej, a jak widać, konkurencja jest duża.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Jestem właśnie w Malezji i stwierdzam, że jest tu taniej niż gdy bylem w Tajlandii 4 lata temu. Poza tym pustki nawet w turystycznych miejscach. I to dotyczy zarówno noclegów, jedzienia jak i różnych aktywności.
Ursyn, 17 stycznia 2023, 4:34 | odpowiedz
A gdzie jesteś w Malezji, że tak tanio?
BlackJackPoland_gmail_com, 23 stycznia 2023, 9:38 | odpowiedz
A gdzie jesteś dokładniej? 
Ursyn Jestem właśnie w Malezji i stwierdzam, że jest tu taniej niż gdy bylem w Tajlandii 4 lata temu. Poza tym pustki nawet w turystycznych miejscach. I to dotyczy zarówno noclegów, jedzienia jak i różnych aktywności.
BlackJackPoland_gmail_com, 23 stycznia 2023, 9:38 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »