Fly4free.pl

Madryt na (długi) weekend – przewodnik praktyczny

Jak dolecieć? Z tanich linii bezpośrednie połączenie do Madrytu oferuje Wizz Air. Do stolicy Hiszpanii fioletowe samoloty latają z Katowic i Warszawy. Obecnie z Katowic można kupić bilety od 240 zł (np. 12-15 VI). Jednak już niedługo Wizz Air wrzuci do rozkładu loty na sezon zima-wiosna 2010/2011. To będzie dobra okazja na upolowanie tanich połączeń.

Lotnisko: Port Lotniczy Madryt Barajas to prawdziwy kolos. Samoloty Wizz Air lądują przy Terminalu 1, w Madrycie Wizz nie wprowadził jeszcze odprawy on-line. Stacja metra znajduje się przy Terminalu 3. To 10-15 minut spaceru przez hale lotniska. Barajas jest miejscem, w którym można spędzić noc. Bywalcy na sen polecają Terminal 4. Z terminalami 1-3 łączy go darmowy shuttle bus. Na pieszo to potężna wycieczka.

Transport do miasta i transport miejski: Lotnisko z centrum połączone jest metrem i autobusem. Oba środki transportu kosztują tyle samo – 2 euro za bilet jednorazowy. W przypadku metra faktyczna opłata za bilet to 1 euro (standardowa stawka za bilet jednorazowy), jeśli jednak korzystamy ze stacji Terminal 4 i Terminal 1/2/3 musimy uiścić dodatkową opłatę 1 euro za przekroczenie bramki. Bilety można kupić na każdej stacji z automatów pryjmujących bilon, banknoty i karty, a także w kasach. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić 1 euro, może wysiąść na stacji metra Barajas. Jest usytuowana między stacjami T 1/2/3 a T4. Od lotniska dzieli ją jednak spory kawałek (1,5km) a trasę treba wcześniej dokładnie sprawdzić na mapie, gdyż droga nie jest w żaden sposób onaczona.

Czas trawania przejazdu metrem z lotniska do centrum to około 40 minut, z czego 15 minut to przesiadki. Żeby dojechać do centrum należy zmienić linię zależnie od wybranej trasy 2 lub 3 razy. Wykupiony bilet pozwala nam na dowolną liczbę przesiadek i dowolny czas pobytu w strefie za bramką. Metro zamykane jest od godziny 1 do 6 rano (mniej więcej). Do podróżowania metrem koniecznie należy zaopatrzeć się w schemat tras. „Mapkę” można pobrać na stacji przy lotnisku. Szukając właściwych peronów należy zwrócić uwagę na stację końcową linii, którą chcemy jechać i tej informacji szukać na drogowskazach. Numeracji pociągów nie byłem w stanie pojąć, nie ma wiele wspólnego tym co na schemacie. Jeśli ktoś zamierza dużo podróżować metrem może kupić 10 biletów w cenie 9, lub bilety turystyczne na 1 dzień za 5,20 euro, 2 dni: 8,80 euro i 3 dni za 11,60 euro. We wszystkich powyższych kartach, przy każdorazowym korzystaniu ze stacji przy lotnisku należy dokupić suplement lotniskowy za 1 euro.

Gdzie spać: Testowaliśmy znaleziony na www.fly4free.pl/noclegi hostel Las Murralas na ulicy Fuencarral, 200 metrów od Gran Via w starej kamienicy. Kosztował 19 euro za osobę w dwójce z łazienką. Atutem jest lokalizacja – ścisłe centrum. Jest czysto, ale bardzo skromnie. Łazienka miniaturowa. Codzienne sprzątanie i zmiana ręczników. Na minus – bardzo cienkie ściany, słychać jak sąsiedzi szorują zęby. Opiekunowie hostelu, starsze małżeństwo, nie mówią ani słowa po angielsku, komunikacja na migi była jednak skuteczna.

Przewodnik: Korzystalismy z „City Giuide Madrid” Lonely Planet – mimo że jestem fanem wydawnictwa, ten przewodnik zdecydowanie oceniam jako bardzo słaby. LP kładzie mniejszy nacisk na opis historyczny zabytków, a większy na aspekt praktyczny. Tu jednak informacje praktyczne są do niczego. Mimo iż wydanie jest z 2010 roku ceny są nieaktualne, godziny otwarcia różnych miejsc również. Polecane miejsca zdecydowanie nie na kieszeń budżetowego turysty. Z przewodnika wyszedł informator o knajpach i klubach. Jeśli ktoś szuka takich informacji – nie zawiedzie się. Jednak musi trzymać się ścisłego centrum, gdyż nawet dołączona do książki mapa nie dostrzega dzielnic spoza city.

Co i gdzie jeść: Hiszpańską specjalnością są tapas – a te najlepiej smakują w tapas barze. Takich lokali w Madrycie jest mnóstwo, od górnej półki cenowej przy Gran Via gdzie za tapa i cana (czyli tapa i szklanę piwa) zapłacimy 5-7 euro, przez mniej wysmakowane, gdzie taka przyjemność to 3-4 euro, aż po promocyjne – 1 euro. Te najtańsze znajdziemy między innymi w lokalu przy skrzyżowaniu Calle de Bailen i Calle de san Quintin. Kebab, który jest równie popularny jak tapas, to wydatek 3-4 euro zależnie od miejsca. Najlepsze jedzenie jedliśmy jednak w… chińskiej restauracji. Niesamowity kurczak z ananasem podany w… ananasie. Palce lizać. Lokal prezentuje standard restauracyjny, mieści się przy ulicy Calle de San Bernardo tuż przy Gran Via. Cena posiłku i kieliszka wina zamyka się w 10-15 euro za osobę, wiec bardzo rozsądna kwota nie tylko jak na Madryt. Codzienne zakupy można robić w sieci dyskontów spożywczych Dia, tu ceny nie odbiegają od polskich, a cytrusy, oliwki czy wina są istotnie tańsze. Mapę sklepów znajdziecie na www.dia.es

Bezpłatne zwiedzanie: główne atrakcje kulturalne Madrytu można zwiedzić za darmo.
Muzeum Reina Sofia: poniedziałki, środy, czwartki i piątki 19-21. Soboty od 14:30, niedziele do 14:30 (a także 18 IV, 18 V, 12 X i 6 XII). W pozostałych terminach bilet kosztuje 6 euro.
Muzeum Prado: od wtorku do soboty od 18:00 do 20:00 i 17:00-20:00 w niedziele (a także 2 i 18 V, 12 X, 19 XI i 6 XII). W pozostałych terminach bilet kosztuje 8 euro.
Pałac królewski (Palacio Real) – darmowe zwiedzanie we środy, w inne dni 8 euro.
Liczne inne miejsca są również dostępne za darmo na przykład CaixaForum czy Świątynia Debod.

Atrakcje: co warto zrobić będąc w Madrycie, poza zwiedzaniem utartych turystycznych ścieżek od muzeum do zabytku, od zabytku do muzeum? Na pewno należy wypuścić się do Casa de Campo, największego parku w Madrycie (1700 hektarów). Najwygodniej dostać się do niego kolejką linową Teleferico (niebieska linia na mapce). Bilet kosztuje 3,55 euro w jedną stronę, 5,25 powrotny. Kolejka kursuje codziennie od połowy marca do połowy września, mniej więcej od 12 do 18, z przerwą 13:30-15. Dokładne dni i godziny kursowania podane są tu www.teleferico.com/tarifas. Z górnej stacji kolejki warto zejść do Parque de Atracciones (czerwony owal na mapce) – to wielkie wesołe miasteczko z kolejkami górskimi, karuzelami, parkami tematycznymi i kinem 3D – mnóstwem atrakcji nie tylko dla maluchów. Dzienny karnet na wszystkie atrakcje kupiony z wyprzedzeniem w internecie kosztuje 27 euro (na miejscu 29 euro). Tańszą opcją jest bilet za 18 euro z możliwością skorzystania z dwóch wybranych atrakcji. Nie jest to mało, ale poczuć się znowu dzieckiem – bezcenne. Warto sprawdzić przed wyjazdem dni otwarcie parku – nie jest bowiem czynny przez cały tydzień www.parquedeatracciones.es/english/horarios.php (pracuje w dni oznaczone na czerwono).

Jeśli być w Madrycie to na pewno warto wybrać się też na 80-tysięczny stadion Santiago Bernabeu, zobaczyć na żywo w akcji najlepszych piłkarzy świata. To również kosztowna przyjemność. Najtańsze bilety można upolować za 35-40 euro. Sprzedaż zaczyna się kilka dni przed meczem. Najpierw do zakupów dopuszczeni są posiadacze różnego rodzaju kart i abonamentów – do otwartej sprzedaży trafiają pozostałości. Na mecz sobotni bilety trafiły do sprzedaży w poniedziałek o 10:00. Rezerwację najlepiej zrobić na oficjalnej stronie klubu: realmadrid.com . Świetną opcja przy wyborze miejsca jest możliwość sprawdzenie widoku, jaki roztacza się na boisko z wybranego miejsca. Stadion jest doskonale zaprojektowany. Nawet z miejsc na wysokości 8 piętra budynku mieszkalnego świetnie widać sytuację na boisku. Odradzam jednak osobom z lękiem wysokości. Opłacone bilety odbieramy w bankomatach ServiCaixa. Potrzebna jest tylko karta, którą dokonywaliśmy płatności. Nie wszystkie bankomaty są wyposażone w drukarki do biletów, nam udało się znaleźć właściwy przy trzeciej próbie. Stadion otwierany jest na 75 minut przed meczem. Wystarczy jednak przyjść 30 minut przed widowiskiem, by spokojnie przed meczem zająć swoje miejsce. Na stadion można wnosić płyny w plastikowych butelkach do pół litra pojemności. Widziałem dużo osób z kamerami i aparatami fotograficznymi (kompaktami). Widziałem też jedną osobę z lustrzanką – sam jednak nie sprawdzałem, czy z takim aparatem można wejść na stadion bez większych problemów.

Wreszcie corrida. Główną areną w Madrycie jest Las Ventas www.las-ventas.com . Tu znajdziemy kalendarz walk, ceny i możliwość zakupu. Corridy odbywają się co weekend, a w maju prawie codziennie. Najtańszy bilet kosztuje 6,5 euro. Strona jest tylko w języku hiszpańskim, jeśli ktoś ma problem ze zrozumieniem treści, można przepuścić witrynę przez translate.google.pl.

Zapraszam do obejżenia galerii:

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
kamil a co polecasz w madrycie na jedno popołudnie? o 10 przylatujemy z teneryfy i z samego rana mamy lot w kierunku polski. Spanie na lotnisku. Najlepiej za darmo bo lecimy po studencku ;-) Ścisłe centrum zapewne?
blackall, 11 maja 2010, 17:21 | odpowiedz
Bardzo dobry artykul gdyby tak jeszcze to samo z Barcelona.... ;)
David, 11 maja 2010, 17:22 | odpowiedz
@blacklall, napisz datę, będzie łatwiej dobrać coś fajnego @david, powolutku, serwis jest młody, z czasem i Barcelone opiszę :)
Kamil Lodziński, 11 maja 2010, 17:43 | odpowiedz
Bardzo dobry artykuł!!! Jedynie woli uściślenia: ostatnie pociągi metra wyjeżdżają z końcowych stacji o 01.30 (więc nieraz z centrum można coś złapać na kilka minut przed 02.00). Stacje metra w centrum bywają oddalone od siebie o około 2-3 minuty piechotą, więc nieraz zejście na stacje (od minuty do 5) + oczekiwanie na pociąg + wyjście ze stacji jest całkowicie bez sensu. Schemat linii metra jest tylko schematem i odległości nie są zachowane (to naprawdę może wprowadzić w błąd). AAAAbsolutnie zgadzam się, że Casa de Campo to jazda obowiązkowa :) Można też się tam przespacerować np ze stacji Principe Pio (około kwadransa spacerkiem). W soboty i niedziele w Casa de Campo są coś jakby quasi festyny południowoamerykańskie. Za 5 euro można zapełnić sobie brzuch pysznościami kuchni boliwijskiej czy kolumbijskiej. Gdzieś natrafiłem na informacje, że jest to największy park miejski na świecie - nie weryfikowałem ale naprawdę robi wrażenie... Jakby ktoś miał ochotę na zwykły spacer po zwykłym-pięknym parku miejskim to oczywiście Retiro. Z użytecznych informacji: po 22giej obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu, sklepy typu "u Chińczyka-chleb mydło i powidło" są prawie na każdym rogu, otwarte zazwyczaj do 01.00 zaś papierosy można kupić jedynie w automatach (3.7euro). Aha - w Madrycie bieżąca woda jest zdatna do picia! :)
Mareck, 11 maja 2010, 17:58 | odpowiedz
co do Muzeów Prado, Reina Sofia czy Thyssen-Bornemisza to dla studentów z krajów Unii Europejskiej poniżej 26 lat z ważną legitymacją wejście jest za darmo każdego dnia:)
kami, 11 maja 2010, 17:58 | odpowiedz
Mareck, kami - dzięki za dodatkowe informacje.
Kamil Lodziński, 11 maja 2010, 18:01 | odpowiedz
kamil - 3.06 od 10.00 do ok 4.00 nastepnego dnia bo o 6.00 lot do bergamo :)
blackall, 11 maja 2010, 21:46 | odpowiedz
Pojechał bym metrem na stację Sol zobaczył Puerta del Sol poszedł spacerem na Plaza Mayor (tuż obok jest supermarket Dia, gdzie można zrobić zakupy), do Pałacu Królewskiego. Tu wpadł na polecane przeze mnie Tapa & Cana z 1 euro. Dalej zaliczyłbym plac hiszpański (Plaza Espana) i stąd pod górkę do Świątyni Debod skąd roztacza się piękny widok na Casa da Campo. Zajmie wam to ze 4h. Teraz poszedłbym na kolejkę Teleferico i przejechał się tam i z powrotem (5 euro). Po powrocie do metra i na 19 do Las Ventas na Corride (jest tego dnia o 19, są bilety za 6,5 euro jeszcze do kupienia). Będziecie tak zmęczeni, ze z zaśnięciem na lotnisku nie będzie kłopotów :D
Kamil Lodziński, 11 maja 2010, 22:18 | odpowiedz
Dzieki. Ja bede 26.05 ;) no i 27go o 6 do Bergamo ;)
kajmanooo, 11 maja 2010, 23:43 | odpowiedz
W Madrycie bylem na poczatku grudnia zeszlego, przelot Ryanairem przez Bergamo, (jeszcze sie Bergamo po raz kolejny ogladlo i przejechalo kolejkami na gore). Bilety wtedy byly prawie za darmo 1 zl do Bergamo z Krakowa i 1 euro z Bergamo do Madrytu, z powrotem to samo, dwie noce i 1,5 dnia w Madrycie. Na Gran Via jest duzo hosteli, mialem hostel za 20 euro/os pok 2 os z lazienka, tak ze duzo taniej niz np w Rzymie gdzie za 20 euro byl pok 4 os bez lazienki. Mozna tez spac bez problemu na wielkim lotnisku Barajas w Madrycie. Jakby ktos potrzebowal rozrywki do wynajecia to na Gran Via przy tych hostelach raczej znajdzie bez problemow. Lotnisko w Madrycie jest wielkie i rozlozone, trzeba zwrocic uwage przy powrocie, ze jak np przybylismy do Madrytu na Terminal 1 to samolot z powrotem moze byc z innego terminala odleglego o pare km i trzba jechac tam autobusem, co zajac moze troche czasu. Tak aby nie spoznic na samolot. W muzeum Prado po 18 weszlismy za darmo tez wielkie muzeum gl obrazow i mozna wrecz starcic orientacje gdzie jest wyjscie. Poruszanie po Madrycie jest mozliwe pieszo w centrum i gdzies dalej badrzo rozbudowanym metrem. Nawet jedna lina metra jezdzi nie od pkt A do B i z powrotem jak zwykle metro przy czym podawane sa kierunki jazdy, tylko uwaga jezdzi po kole w obie strony, wiec trzeba sie zorientowac w ktora stone, jedzie to metro bo jak sie zle wsiadzie to albo wysiasc na nast przystanku, albo jechac dookola po kole do danej stacji. Przy placu dela Major jest pkt informacyjny mozna dostac darmowe mapy i odwiedzic wazniejsze miejsca. Wydaje mi sie ze Katedre warto tez obejzeć w Madrycie w poblizu Polacu Krolewskiego. Wstep wolny, a przed ta Katedra jest duzy pomnik papieza z Polski Jana Pawla II. Wejscie do krypt z tylu Katedry 2 euro. Palac Krolewski jest interesujacy ale wejscie tam jestdorgie ok 10 euro bylo z tego co pamietam. Parkm jest ladny i z duzym stawem i jeszcze taki palac ze szkla w parku. Stadion tez warto ogladnac bodaj z zewnatrz jak ktos nie ma za wiele czasu czy kasy na to. Puerta dek Sol oczywiscie w centrum trzeba zaliczyc.
Jurek, 12 maja 2010, 8:21 | odpowiedz
Polecam Madryt na długi weekend listopadowy - LOTem już za 306 zł RT!
marlap, 12 maja 2010, 9:21 | odpowiedz
Dzięki Marlap za info, wykorzystałem już na F4F.
Kamil Lodziński, 12 maja 2010, 10:28 | odpowiedz
Kamilu jeśli tak dalej pójdzie z opisami "praktycznego zwiedzania", to może warto założyć na stronie dział(zakładkę) "Przewodniki praktyczne" ;D
kronopio, 13 maja 2010, 11:58 | odpowiedz
Jest zakładka "relacje" i tam trafiają :) http://www.fly4free.pl/kategoria/link/
Kamil Lodziński, 13 maja 2010, 12:40 | odpowiedz
Mam takie pytanie, czy jest szansa żeby kupić bilety na corridę w tym samym dniu i ile one wtedy kosztują mniej więcej???
hanu, 15 maja 2010, 10:20 | odpowiedz
Można kupić jeśli nie wszystkie się - ale gwarancji nie ma, najszybciej sprzedają się bilety najtańsze i najdroższe, więc jeśli coś się trafi to ze średniej kategorii cenowej, około 20-40 euro.
Kamil Lodziński, 15 maja 2010, 16:43 | odpowiedz
A jeśli online nie można już kupić, to oznacza, że na pewno na miejscu też się nie kupi??
hanu, 16 maja 2010, 22:14 | odpowiedz
Od koników można :)
Kamil Lodziński, 16 maja 2010, 22:49 | odpowiedz
Miałam na myśli budżetową wersję biletu :P
hanu, 16 maja 2010, 23:43 | odpowiedz
Kamil mam pytanie - co znaczy ze muzea w danych godzinach są za free? Że musze tak wejść i wyjść w tym przedziale czasowym czy chodzi jedynie o wejście?
blackall, 25 maja 2010, 14:34 | odpowiedz
Godziny końca zwiedzania za free to po prostu godziny zamknięcia muzeów.
Kamil Lodziński, 25 maja 2010, 15:08 | odpowiedz
ok, ponoc prado warto zwiedzic to sobie podskoczymy :) i jeszcze pytanie - wstep do templo debos jest płatny?
blackall, 25 maja 2010, 15:38 | odpowiedz
a ja mam takie pytanie będę w Madrycie 29/09/2010 i chętnie przejechałbym się tą kolejką Teleferico tylko jak patrzyłem na ich kalendarz i opening hours to w tym dniu (29/09/2010) nie ma żadnego zaznaczenia czy to oznacza, że kolejka w tym dniu nie funkcjonuje?
piotrek_89, 29 lipca 2010, 15:02 | odpowiedz
Tak.
Ewelina Karpowicz, 29 lipca 2010, 15:26 | odpowiedz
"bilety turystyczne na 1 dzień za 5,20 euro, 2 dni: 8,80 euro i 3 dni za 11,60 euro. We wszystkich powyższych kartach, przy każdorazowym korzystaniu ze stacji przy lotnisku należy dokupić suplement lotniskowy za 1 euro." Poprawka. Jesli posiada sie abono turistico przy bramkach na lotnisku nie trzeba nic doplacac!
aea, 18 sierpnia 2010, 17:22 | odpowiedz
Pozytywna zmiana :). Dzięki za dopisek.
Kamil Lodziński, 19 sierpnia 2010, 6:06 | odpowiedz
Loty transkontynentalne (a być może też inne - tego nie wiem) odbywają się z terminala 4c. Podróż podziemną kolejką z terminala 4 trwa ponad 20 minut... Poza tym nie można nadać bagażu głównego poniżej 1h przed wylotem - trzeba to zrobić osobiście (!!!) przy rękawie. Kosztuje to jednak utratę wszelkich płynów powyżej 100ml!!! Po wylądowaniu na terminalu 4c czas oczekiwania na bagaż (od momentu wylądowania) to 45minut (w sumie nieźle, zważywszy że czas dotarcia pasażerów do pasów z bagażami to minimum 25 minut). Poza tym względem mojego poprzedniego wpisu o Casa de Campo - zliwidowano weekendowe festyny południowoamerykańskie ;(, poza tym uruchomiono całodobowy bezpośredni autobus: dworzec Atocha-lotnisko Barajas. W dzień co kwadrans, w nocy co 30 minut. Koszt (o ile pamiętam) to 3,5 euro.
Mareck, 10 listopada 2010, 18:05 | odpowiedz
Aktualizacja: Bilet do Parque de Atracciones obecnie kosztuje 29,50 Eur na miejscu i 28,50 Eur przez net.
gixera, 27 grudnia 2010, 19:23 | odpowiedz
Mam zamiar wybrać się w Kwietniu na mecz Real vs Barcelona. Wiem jak popularny jest to mecz. I zastanawiam się jaka jest szansa na to, ze dostanę bilet na niego. Oczywiście wcześniej chce (bilet) zarezerwować na stronie realu Madryt. Kamil czy wiesz coś na ten temat? A może ktoś inny może pomóc .
Jankos, 10 stycznia 2011, 12:59 | odpowiedz
ja tez mam zamiartam na ten mecz pojechac z bratem, kibicem Barcelony ;), ale ja z paryza bym leciala... jesli udalo by nam sie kupic bilety i jakos w madrycie spotkac, bylo by fajnie :)napisz czy widzi Ci sie ta opcja...
wiki, 22 lutego 2011, 20:14 | odpowiedz
Bardzo dobry przewodnik na weekend :) Ciekawe zdjęcia, najważniejsze zabytki i atrakcje, które musi zobaczyć każdy odwiedzający piękny Madryt ;) Pozdrawiam
pat, 11 maja 2011, 16:27 | odpowiedz
Mała aktualizacja. Wstęp do Prado kosztuje 14 euro normalny a 7 euro ulgowy. 3 dniowy bilet na metro i busy kosztuje ok 18 euro. Ulgowy 50% taniej. Bilety są 1, 2, 3, 5 i 7 dniowe. Cena uzależniona od liczby dni. Jedna wskazówka. Bilet kupiony na 3 dni był ważny 4 dni, czyli liczą jakby doby np. Bilet 3 dniowy kupiony 1 jest ważny do 4 danego miesiąca. Miłego zwiedzania. Madryt jest przepiękny.
Pawfazi, 11 maja 2015, 13:54 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »