Fly4free.pl

Kultowa atrakcja Madrytu wraca do życia! W końcu ogłoszono plan przywrócenia słynnej kolejki linowej

Kolejka Madryt
Foto: Jose Luis Vega / ShutterStock
Działająca niemal nieprzerwanie od ponad 50 lat El Teleférico, czyli kultowa kolejka linowa w Madrycie, od ponad półtora roku nie jest dostępna dla odwiedzających. Po długim czasie oczekiwania ogłoszono plany jej ponownego otwarcia, do którego ma dojść na przełomie 2025 i 2026 roku.

W czerwcu 2022 roku madrycka kolejka linowa niespodziewanie została zamknięta w celu przeglądu okablowania. Początkowo jej ponowne otwarcie miało nastąpić latem ubiegłego roku, ale nie udało się dotrzymać tego terminu. Teraz w końcu pojawiły się konkrety, które szczegółowo opisał dziennik „El Economista”.

Jak czytamy, burmistrz Madrytu ogłosił plan o wartości 15 mln euro, którego celem będzie nie tylko wymiana okablowania, ale także rozbudowa całej kolejki linowej. Główną zmianą będzie instalacja większych kabin – dotychczasowe, 6-osobowe zostaną zastąpione większymi, mogącymi pomieścić maksymalnie 10 osób. Dzięki temu w ciągu godziny panoramiczne widoki na Madryt będzie mogło podziwiać łącznie nawet 1800 osób. Wyremontowane zostaną także stacje oraz pozostałe elementy infrastruktury i samego wyciągu.

Na otwarcie tej kultowej atrakcji będzie trzeba jednak trochę poczekać. Miejskie Przedsiębiorstwo Transportu (EMT), będące zarządcą kolejki dopiero w przyszłym tygodniu ogłosi przetarg na kompleksowy remont, który ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2025 roku. Czas trwania prac ma wynieść co najmniej 10 miesięcy, co oznacza, że pierwsze osoby będą mogły skorzystać z atrakcji pod koniec 2025 lub na początku 2026 roku.

Madrycka kolejka linowa, jedna z największych atrakcji stolicy Hiszpanii, została otwarta w 1969 roku. Jej długość wynosi 2500 metrów, a podróżnych zabiera z dwóch stacji – przy Paseo del Pintor Rosales i Casa de Campo, na szczycie wzgórza Garabitas. Przejazd trwa 11 minut i zapewnia jeden z najpiękniejszych widoków na Madryt. Ceny biletów przed zamknięciem zaczynały się od 6 euro za osobę dorosłą w obie strony.

W ostatnim raporcie przedstawiającym roczne statystyki odwiedzin, madryckie Miejskie Przedsiębiorstwo Transportu przekazało, że w 2021 roku odnotowano ponad 186,5 tys. podróżujących kolejką, o 69 proc. więcej niż rok wcześniej. Przed pandemią, w 2019 roku liczba ta była niemal dwukrotnie wyższa i wyniosła 353,6 tys. osób.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »