Fly4free.pl

Lufthansa jak tania linia? Będą sprzedawać bilety na loty po 9 EUR!

lufthansa samoloty
Foto: Nate Hovee / Shutterstock

Prezes Lufthansy Carsten Spohr zapowiedział, że Lufthansa będzie sprzedawać bilety nawet po 9 EUR, jeśli tylko pozwoli to przewoźnikowi na zachowanie swoich slotów na największych lotniskach w Europie. Jest to o tyle zaskakująca informacja, że wcześniej Spohr był zadeklarowanym przeciwnikiem sprzedawania biletów w takiej cenie, uznając je za dumping cenowy ze strony low-costów.

Skąd taka decyzja? Chodzi o słynne już reguły dotyczące slotów lotniskowych, czyli praw do startów i lądowań o określonej godzinie, które zwłaszcza na największych lotniskach w Europie są na wagę złota. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie w kontekście pandemii: jedną z podstawowych reguł slotowych w Europie jest zasada “use it or loose it”, czyli w wolnym tłumaczeniu: nakaz wykonywania operacji w danym terminie pod groźbą utraty slotu. W Europie obowiązuje w tym kontekście reguła 80/20, która oznacza, że w celu zachowania slotu przewoźnik musi wykonać przynajmniej 80 procent lotów, do których ma prawo. A ponieważ w wyniku pandemii i szeregu restrykcji popyt na loty drastycznie spadł, linie zaczęły wykonywać tzw. loty duchów, czyli latać na pusto, bez żadnych pasażerów.

Na szczęście Komisja Europejska zlitowała się nad przewoźnikami i zawiesiła reguły slotowe, jednak od letniego rozkładu mają one wrócić. Tym razem linia miałaby wykonać przynajmniej 40 procent lotów na danym slocie, aby móc go utrzymać, jednak najwyraźniej i to jest zbyt wiele dla prezesa Lufthansy.

– Każda linia opierająca się na systemie hubowym zrobi, co tylko w jej mocy, aby chronić swoje sloty. Jeśli będziemy musieli latać pustymi samolotami, to sami zaczniemy oferować bilety za 9 EUR, aby te trasy były w ogóle dostępne w systemie rezerwacyjnym. Oddanie atrakcyjnych slotów na hubowych lotniskach byłoby klęską dla wielu pokoleń pracowników Lufthansy, Air France, British Airways czy KLM, ale także dla tych dalszych – mówi Spohr w rozmowie z Eurocontrol.

Tę argumentację można zrozumieć, ale z drugiej strony pamiętamy, że Spohr był od lat przeciwnikiem agresywnej polityki cenowej stosowanej przez low-costy. W 2019 roku posunął się nawet do tego, że zaproponował zakazanie sprzedawania biletów w cenie poniżej 10 EUR.

 Z ekonomicznego, ekologicznego i politycznego punktu widzenia takie oferty tanich linii są nieodpowiedzialne. Bilety lotnicze kosztujące mniej niż 10 EUR nie powinny istnieć – mówił.

Tym razem wydaje się jednak, że Spohr nieco blefuje. Szef Lufthansy ma bowiem nadzieję, że Komisja Europejska przedłuży zawieszenie reguł slotowych, gdy opinia publiczna zacznie krytykować absurdalne przepisy w dobie pandemii. Widać to w jego wypowiedziach.

– Z jednej strony Komisja Europejska chce zredukować poziom emisji CO2, a z drugiej zmusza nas do latania na pusto. To szaleństwo i dlatego jestem dość optymistyczny co do tego, że zawieszenie tych reguł zostanie w jakiś sposób przedłużone – mówi Spohr.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Nikt poważny nie lata FRancą.
mathew77, 22 stycznia 2021, 13:58 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »