Fly4free.pl

Najbardziej przestarzałe lotnisko w Polsce rusza z modernizacją! Pierwsza zmiana mało widoczna, ale niezbędna

Foto: Urząd Marszałkowski Woj. Zachodniopomorskiego
Lotnisko Szczecin-Goleniów podpisało umowę na „wykonanie systemu świetlnych pomocy nawigacyjnych CAT II”, dzięki której możliwe będzie przyjmowanie samolotów w tym porcie w dużo gorszych warunkach atmosferycznych niż obecnie jest to możliwe. To pierwszy etap modernizacji lotniska – w kolejnych planowana jest m.in. rozbudowa i odnowienie terminalu pasażerskiego.O planach goleniowskiego lotniska pisaliśmy na łamach Fly4free.pl na początku roku – choć liczba pasażerów wróciła do przyzwoitego poziomu (ale wciąż jest daleko do rekordów sprzed pandemii koronawirusa), to lotnisko potrzebuje pilnego liftingu, bo oddany do użytku w 2006 roku terminal jest ciasny i coraz mniej przystaje do obecnych realiów. Na efekty tych prac będziemy musieli jeszcze poczekać (początek robót zaplanowano na 2025 rok), ale już teraz na lotnisku Szczecin-Goleniów zaczną się zmiany na lepsze.

Ich pierwszym etapem jest podpisana kilka dni temu umowa na wykonanie „systemu świetlnych pomocy nawigacyjnych CAT II wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Oznacza to stworzenie zupełnie nowego systemu oświetlenia, którego najważniejszym elementem będzie oświetlenie osi drogi startowej oraz tzw. punkty przyziemienia. Instalacja systemu ILS CAT II pozwoli samolotom na lądowanie w trudniejszych warunkach atmosferycznych niż jest to możliwe obecnie, co przełoży się na mniejszą liczbę odwołanych lotów i potencjalnych problemów operacyjnych. Jak czytamy, obecnie zainstalowany w Goleniowie system ILS pozwala na lądowanie przy chmurach na wysokości 200 stóp i widoczności poziomej 550 metrów. Po zainstalowaniu nowego systemu te wartości zostaną obniżone do poziomu 100 stóp i widoczności 300 metrów.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, wartość projektu to ok. 9,4 mln euro, a czas jego realizacji to ok. 17 miesięcy – (4 miesiące na przygotowanie projektu, 11 miesięcy prace budowlano – montażowe, 2 miesiące – certyfikacja).

– To wielki dzień dla naszego regionalnego lotniska. Pokazuje on bowiem, że współpraca wszystkich udziałowców spółki Port Lotniczy Szczecin – Goleniów Spółka z o.o. przyniosła efekt w postaci rozpoczęcia jakże niezbędnej dla szczecińskiego lotniska inwestycji. Jesteśmy pewni, że dzięki wykluczeniu odwołań samolotów z przyczyn pogodowych z jednej strony zwiększymy zaufanie pasażerów co do niezawodności połączeń, z drugiej zaś damy jasny sygnał, że nasza infrastruktura sprzyja rozwojowi siatki połączeń lotniczych – mówi Maciej Dziadosz, prezes lotniska Szczecin-Goleniów.

W komunikacie prasowym czytamy też, że w tym roku lotnisko chce obsłużyć 500 tysięcy pasażerów, a w przyszłym planuje obsłużenie ok. 650 tysięcy podróżnych.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »