Fly4free.pl

Lotniskowy szybki pociąg się wykoleił! 1 km torów do wymiany, 2 osoby w szpitalu i tydzień przerwy w działaniu

Foto: LeoLikesTrains / Wikipedia
W sobotę rano pociąg Arlanda Express łączący stolicę Szwecji z głównym lotniskiem Sztokholmu wypadł z torów. 70 pasażerów zostało ewakuowanych, 2 osoby odniosły niewielkie obrażenia. W najbliższych dniach pasażerów podróżujących na lotnisko Arlanda czeka chaos, bo konieczna będzie wymiana kilometra torów. Potrwa to minimum tydzień, a w tym czasie na trasie nie będą kursowały żadne pociągi.

Arlanda Express to modelowy przykład dobrej komunikacji publicznej, łączącej lotnisko z centrum miasta. Pociągi pokonują odległość nieco ponad 40 kilometrów w 18 minut, a z rozkładu wynika, że kolejne składy są puszczane na tej trasie od 4 do 6 razy na godzinę. Teraz jednak pasażerów chcących skorzystać z szybkiej kolei czeka przynajmniej tygodniowa przerwa. Wszystko z powodu wykolejenia jednego z pociągów, do którego doszło w sobotę rano.

Dokładne przyczyny zdarzenia nie są jeszcze znane. Wiadomo, że pociąg wypadł z torów w okolicach miejscowości Arlandastad. Na pokładzie było 70 pasażerów, z czego 2 osoby odniosły niewielkie obrażenia i zostały odwiezione do szpitala.

Operator lotniskowej kolei zabrał się teraz do szacowania i szybkiego naprawiania strat. A te są naprawdę duże. Jak powiedział Magnus Zetterberg, prezes Arlanda Express, stwierdził, że w wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległy tory na długości ponad 1 kilometra i będą musiały być wymienione. Koszty są wstępnie oszacowane na „kilkaset milionów koron”, czyli kilkadziesiąt milionów euro. Jak czytamy w lokalnych mediach, prace naprawcze już się rozpoczęły, jednak na czas remontu ruch lotniskowych pociągów został całkowicie wstrzymany. Według wstępnych szacunków firmy, całkowite wstrzymanie pociągów ma potrwać od 5-7 dni, jednak prawdopodobnie nawet po wznowieniu kursowania będą one operowały według ograniczonego rozkładu.

To duży problem dla pasażerów, do których lotnisko apeluje, aby na czas remontu korzystali z taksówek, autobusów czy własnych samochodów. Co też oczywiście nie pozostanie niestety bez wpływu na natężenie ruchu na drodze prowadzącej ze Sztokholmu na lotnisko.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »