Fly4free.pl

Najmniejsze lotnisko w Polsce z rekordowym wynikiem. Szykuje się do największej zmiany od 15 lat

Foto: PPL
Od początku roku do końca października lotnisko Zielona Góra-Babimost obsłużyło ponad 48 tysięcy pasażerów. Już teraz wiadomo, że będzie to rekordowy rok w jego historii – informuje PPL. Jednocześnie w czwartek podpisano porozumienie z Ministerstwem Obrony Narodowej, dzięki której po 15 latach przerwy na lubuskie lotnisko wrócą wojskowe samoloty.

To dobry rok dla lotniska Zielona Góra-Babimost, przynajmniej pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Z komunikatu prasowego PPL wynika, że w październiku przez lotnisko przewinęło się ponad 4 tysięcy pasażerów, a od początku roku – ponad 48 tysięcy podróżnych. Jak informuje PPL, to o blisko 15 tys. Podróżnych więcej niż w całym 2019 roku. Już teraz wiadomo też, że lubuskie lotnisko zanotuje najlepszy rok w historii pod względem liczby obsłużonych pasażerów.

Dokona tego nawet pomimo znacznie skromniejszej siatki połączeń zimą niż w letnim rozkładzie lotów. Obecnie z lotniska Zielona Góra-Babimost LOT realizuje loty do Warszawy, a od 22 grudnia ruszą zimowe czartery do Egiptu, które sprzedaje biuro podróży Coral Travel

Sprawdź najlepsze oferty na wczasy
Reklama interaktywna, dane dostarczone 2024-04-23T00:57:00.221Z przez Wakacje.pl

Wojsko wraca na lotnisko

Najciekawszą informacją z ubiegłego tygodnia dla portu lotniczego było jednak podpisanie porozumienia władz samorządowych z MON, które przekształca lotnisko w Babimoście w wojskowe współużytkowanie. Oznacza to, że po 15 latach przerwy na lubuskie lotnisko wrócą wojskowe samoloty. W komunikacie prasowym czytamy jednak, że przywrócenie wojskowej funkcji lotniska nie będzie miało wpływu na cywilne połączenia lotnicze oraz ich rozwój.

– Kiedy pojawiła się możliwość podpisania porozumienia, które nadałoby lotnisku ponownie pewne funkcje wojskowe i okazało się, że wojsko szuka miejsc, w których mogłyby być podejmowane różnego rodzaju działania militarne, uznaliśmy, że to szansa dla Portu Lotniczego w Babimoście – mówi Marcin Jabłoński, marszałek woj. lubuskiego.

Jak dodaje, z wojskiem samorządowi będzie łatwiej rozwijać i utrzymywać lotnisko.

– A z naszego punktu widzenia w tej części, która dotyczy oferty cywilnej – poszerzać ją i proponować mieszkańcom województwa lubuskiego oraz tym wszystkim, którzy chcieliby nas odwiedzić, lepszą, bezpieczniejszą i atrakcyjniejszą ofertę – mówi.

Korzyści dla strony cywilnej ma być zresztą więcej. Jak mówi Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego, wejście służb wojskowych zmieni status lotniska, jego funkcjonalność, a także czasy otwarcia i jego operacyjność. To zaś ma wpłynąć potencjalnie na rozwój siatki połączeń i ewentualne nowe połączenia z Zielonej Góry-Babimostu.

– Infrastruktura powojskowa, która tutaj jest, znajduje się w bardzo dobrym stanie. Wielokrotnie podczas spotkań z przedstawicielami MON-u padały wręcz podziękowania za to, że samorząd nie porzucił tego terenu, nie dopuścił do jego zdegradowania, co dzisiaj stanowi podstawowy element do decyzyjności władz wojskowych o tym, że to właśnie to miejsce wraca na wojskową mapę Polski – dodaje.

Lubuskie władze przygotowują się też do inwestycji w lotnisko, w tym do budowy nowego terminala pasażerskiego.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »