Fly4free.pl

Koniec ze żmudnymi kontrolami! Lotnisko we Frankfurcie z nowoczesną technologią dla podróżnych

Lotnisko we Frankfurcie
Foto: Foto: Hadrian / ShutterStock
Od początku stycznia podróżowanie z lotniska we Frankfurcie jest znacznie szybsze i wygodniejsze. Wszystko za sprawą nowej technologii tomografii komputerowej, którą Fraport, czyli operator zarządzający portem, wykorzystuje do skanowania bagaży podręcznych. Dzięki niej proces odprawy odbywa się znacznie szybciej.

Dotychczas za kontrolę na lotnisku we Frankfurcie odpowiadała policja federalna. Jej obowiązki ulegną lekkiej zmianie – w dalszym ciągu będzie odpowiadać za utrzymanie bezpieczeństwa na terminalach i w punktach kontrolnych, a także obsługiwać proces certyfikacji personelu ochrony lotniska. Równie ważne będzie jednak wprowadzenie nowych skanerów 3D, które znacząco uproszczą i przyspieszą proces kontroli na lotnisku.

Nowe rozwiązanie technologiczne zostało przetestowane przez niemiecką policję federalną we wrześniu 2022 roku. Po pomyślnym przejściu testów na sześciu wybranych punktach kontrolnych pojawiły się tomografy komputerowe firmy Smiths Detection. Dzięki nim pasażerowie mogą umieszczać swój bagaż podręczny po obu stronach urządzenia kontrolnego i po krótkim skanowaniu odebrać z tego samego miejsca.

Wprowadzenie innowacji ma znacząco skrócić proces kontroli bezpieczeństwa pasażerów. W zainstalowanych na lotnisku we Frankfurcie urządzeniach wykorzystana została technologia stosowana wcześniej m.in. w medycynie. Zapewnia ona niezawodne, szybkie i zróżnicowane skanowanie różnych rodzajów materiałów i przedmiotów.

Płyny i elektronika mogą pozostać w bagażu

Największą zaletą w kontekście podróżnych wydaje się być fakt, że podczas kontroli bezpieczeństwa nie będą musieli wyjmować z bagażu płynów o pojemności do 100 ml, smartfonów czy innych urządzeń elektronicznych. Wszystkie te przedmioty będą mogły pozostać nienaruszone, co w praktyce przełoży się również na zmniejszenie zatłoczenia przy punktach kontrolnych.

Przedstawiciele lotniska we Frankfurcie docelowo planują rozmieścić nowy sprzęt na wszystkich punktach kontrolnych.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
I bardzo dobrzeLeciałem teraz z Rzymu (FCO) i tam nie trzeba już nic wyjmować i nie każą wyrzucać płynów powyżej 100ml a wracając z Kanarów jeszcze kazali płyny wyjmować ale przepuścili pełną butelkę 1.5lNareszcie :)
daniel316, 25 stycznia 2023, 8:53 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »