Fly4free.pl

Lotnisko Warszawa-Radom wśród niechlubnych rekordzistów w Europie

Foto: Adam Guz / KPRM

Niewiele jest w Europie lotnisk oddalonych bardziej od miasta, od którego wzięły nazwę, niż port lotniczy Warszawa-Radom. PPL dołącza w ten sposób do dość irytującego klubu lotnisk, których nazwy w żaden sposób nie odpowiadają rzeczywistości.

We wtorek potwierdziły się informacje, o których pisaliśmy już jakiś czas temu – oficjalną nazwą nowego portu będzie Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku. Do drugiego członu nazwy nie mamy oczywiście żadnych zastrzeżeń, bardziej zastanawia nas ten pierwszy – zarządzający portem w Radomiu PPL dołącza bowiem w ten sposób do grupy lotnisk mocno zaklinających i naginających rzeczywistość.

Chodzi tu oczywiście o znaną praktykę wśród lotnisk dla tanich linii, które próbują się “upiększyć”, dodając do swojej nazwy nazwę dużego miasta w okolicy. Nawet, jeśli ta “okolica” to odległość wynosząca około 100 kilometrów. Z jednej strony jest to faktycznie jakieś uatrakcyjnienie, bo pewnie „Paryż” w nazwie lotniska w Beauvais dodaje temu portowi popularności. Z drugiej strony – z pewnością wielu pasażerów mocno dziwi się, gdy lecą do jakiegoś miasta, a tu okazuje się, że aby tam się dostać, muszą pokonać jeszcze drogę trwającą często grubo ponad godzinę.

Tak jest w przypadku Radomia – odległość spod Pałacu Kultury i Nauki (umowne centrum stolicy) do lotniska Warszawa-Radom wynosi… 108 kilometrów. Według Google Maps w dzień powszedni – odległość tę pokonamy autem w 1 godzinę 45 minut.

Oczywiście, Port Lotniczy Warszawa-Modlin też geograficznie nie ma wiele wspólnego ze stolicą Polski (odległość z centrum Warszawy to 40 kilometrów), ale jednak (mimo braku drogi ekspresowej na trasie) ta trasa jest ponad dwukrotnie krótsza. Nieco większa, ale porównywalna (ok. 60 kilometrów) jest odległość do centrum Mediolanu ze znanego zapewne każdemu miłośnikowi taniego latania lotniska Mediolan Bergamo.

Czy to ewenement na skalę Europy? Nie, ale pod względem odległości od miasta, którego nazwę nosi dane lotnisko, Radom jest w ścisłej europejskiej czołówce.

Foto: Vytautas Kielaitis / Shutterstock

Pierwsze miejsce zajmuje port lotniczy Frankfurt-Hahn, z którego odległość do “właściwego” Frankfurtu wynosi 126 km (drogę tę pokonamy autem w ok. 95 minut).

Podobnie jest w Norwegii, gdzie droga z lotniska Oslo Sandefjord Torp do właściwej stolicy Norwegii zajmuje 90 minut, a odległość to ok. 120 kilometrów. W tym przypadku zdarzają się zresztą dość “zabawne” sytuacje – niskokosztowi przewoźnicy oferują bowiem zazwyczaj bardzo tanie bilety do Oslo. Dość regularnie zdarzają się więc okazje, dzięki którym za bilet lotniczy w obie strony zapłacimy znacznie mniej niż za przejazd autokarem do centrum Oslo.

Pozostańmy w Skandynawii – z dedykowanego tanim liniom portu lotniczego Sztokholm-Skavsta do centrum Sztokholmu jest 106 kilometrów.

Spore odległości do głównego miasta są też z low-costowych lotnisk „obsługujących” Barcelonę. Odległość do słynnej Rambli z lotniska Barcelona-Reus to aż 105 kilometrów, z lotniska Barcelona-Girona – już „tylko” 92 kilometry.

Innym “słynnym” tanim lotniskiem jest Paris Beauvais, na którym lądują samoloty Ryanaira i Wizz Aira z Polski. W tym przypadku odległość do centrum Paryża wynosi (w zależności od obranej trasy) od 88 do 112 kilometrów.

Czasem same tanie linie “uatrakcyjniają” lotniska – tak jest w przypadku Wizz Aira, dla którego pełna nazwa lotniska w Memmingen to Memmingen/Monachium-Zachód. W tym przypadku odległość z lotniska do portu w stolicy Bawarii to ok. 120 km.

Foto: Grand Warszawski / Shutterstock

“Warszawa” z 3 lotniskami

Równie ciekawa jest też statystyka dotycząca europejskich metropolii i liczby obsługujących je lotnisk. Po otwarciu portu w Radomiu, Warszawa (przynajmniej pod względem nazwy) będzie miała aż 3 obsługujące ją lotniska. Gdzie jeszcze w Europie taka sytuacja ma miejsce? Pisaliśmy o tym na łamach serwisu Fly4free – miastami z największą liczbą lotnisk są: Londyn (ma aż 6 lotnisk), Moskwa (4 lotniska) i Paryż (3 lotniska). Po 3 lotniska “mają” też: Barcelona (El Prat, Girona i Reus) oraz Mediolan (Malpensa, Linate i Bergamo).

Jednak wszystkie te porty obsługują w sumie znacznie więcej pasażerów niż obecnie Lotnisko Chopina i Modlin.

Podoba Wam się nowa nazwa lotniska w Radomiu?

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
moze to jest tez potencjalna szansa dla Lodzi? Lotnisko "Warszawa - Lodz - Lublinek"?Potem jeszcze tylko wprowadzic "Miejskie Linie lotnicze" laczace Okecie, Modlin, Radom i Lodz w ramach biletow komunikacji miejskiej :D
xyrxis, 8 maja 2019, 12:07 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Napiszemy wspólnie petycję? Z PKiN do Placu Wolności w Łodzi jest 128km.  Skoro Frankfurt może..................
Don_Boorak, 8 maja 2019, 12:21 | odpowiedz
Avatar użytkownika
No to jak, pomożecie? ;-)
Kashpir, 8 maja 2019, 12:54 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Po raz kolejny to samo, skąd Wam się bierze 60 km z lotniska Bergamo do Mediolanu? Google Maps pokazuje niecałe 50 km do dworca Milano Centrale.  A z Malpensy - surprise, surprise - jest nieco PONAD 50 km.
le_szek, 8 maja 2019, 15:09 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jeśli do zarządzania lotniskiem w Łodzi dorwie się ktoś z krewnych i znajomych dobrej zmiany i będzie się dało przytulić duże pieniądze za zbędną rozbudowo-przebudowę - kto wie...
xyrxis moze to jest tez potencjalna szansa dla Lodzi? Lotnisko "Warszawa - Lodz - Lublinek"?Potem jeszcze tylko wprowadzic "Miejskie Linie lotnicze" laczace Okecie, Modlin, Radom i Lodz w ramach biletow komunikacji miejskiej :D
le_szek, 8 maja 2019, 15:11 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Akurat z Gironą i Reus to złe przykłady. Po pierwsze żadne z nich w oficjalnej nazwie nie ma 'Barcelona', po drugie obsługują one kolejno Costa Brava i Costa Dorada a nie stolicę samą stolicę Kataloni. Najlepiej to widac  w zimie kiedy oba lotniska niemalze zamierają 
Jac, 8 maja 2019, 17:55 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »