Fly4free.pl

Lotnisko w Radomiu to ma pecha. Jeszcze nie zaczęto budowy, a już ma pół roku opóźnienia?!?

Lotnisko w Radomiu
Foto: Wikipedia

– PPL mogłyby już teraz przejąć lotnisko w Radomiu i zacząć jego rozbudowę, ale z powodu opieszałości władz miasta wciąż z tym zwleka. To może opóźnić wielką inwestycję nawet o pół roku – wścieka się marszałek Adam Bielan.

W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” sprzed kilku dni Bielan wskazuje na problemy związane z rozbudową lotniska, które już pod koniec przyszłego roku ma zacząć przejmować linie czarterowe z Lotniska Chopina.

– Pracujemy od blisko roku i wszystko było tak planowane, żeby nie tracić nawet dnia. Spodziewałem się nawet, że po stronie rządowej, za którą ja odpowiadałem, będą większe opóźnienia, a Radom będzie gotowy, bo miał mniej do zrobienia. (…) Ale skończyło się tym i stąd moja frustracja, że my jesteśmy gotowi, PPL mógłby przejąć lotnisko, podpisywać od minionego poniedziałku umowę operacyjną z wojskiem, ale nie można tego zrobić, bo nie jest zarządzającym tym portem – mówi Bielan.

Głównym problemem jest fakt, że spółka Port Lotniczy Radom powinna już być w stanie likwidacji.

– Ale nagle okazuje się, że jeszcze umowa z biegłym nie jest podpisana, nie przekazane jakieś dokumenty – mówi Bielan.

Według niego, PPL mogłyby już od 14 maja być operatorem lotniska i rozpocząć wielką inwestycję. Przypomnijmy, że w pierwszym etapie ma być ona warta ponad 400 mln PLN – w jej efekcie lotnisko będzie w stanie przyjąć ponad 3 mln pasażerów rocznie, głównie z lotów czarterowych z Lotniska Chopina.

– Każda godzina od zeszłego poniedziałku, w której PPL nie wchodzi na lotnisko, to jest godzina stracona. I to jest godzina, która może przesądzić o tym, że w najmniej złym przypadku lotnisko nie wystartuje na sezon zimowy 2019 roku. Nie otwiera się lotniska w trakcie sezonu, więc jeśli nie zostanie otwarte na przełomie października i listopada 2019 roku, a dopiero w marcu 2020 roku, to będzie pół roku straty. I to ważne pół roku, bo start lotniska został celowo zaplanowany na sezon zimowy, gdy lotów jest mniej – mówi Bielan.

I sugeruje, że przekazanie lotniska blokują władze spółki w Radomiu, które chcą utrzymać się na swoich stanowiskach do lipca, by otrzymać premię.

– Ja sobie nie wyobrażam, że do lipca PPL nie wejdzie na Sadków, bo jeśli tak się stanie, to znaczy, że to lotnisko stoi pod wielkim znakiem zapytania, bo na pewno nie zdążymy w terminach, których potrzebuje PPL – mówi Bielan.

I dodaje, że jeśli taka sytuacja utrzyma się dłużej, to PPL być może będzie musiał poszukać nowej lokalizacji pod drugie lotnisko.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski uważa, że sprawa się przeciąga, bo cały proces jest bardzo trudny i skomplikowany.

– Lotnisko jest współużytkowane, a grunty, na których ono leży, są nie tylko miejskie, ale też dzierżawione od skarbu państwa. Zmiennych, które trzeba dopasować, jest wiele (…). Rozumiem, że PPL chcą jak najszybciej przystąpić do działania i odczytuję to jako sygnał do przyspieszenia wszelkich procedur, ale najważniejsza jest analiza prawna wszelkich aspektów – mówi Witkowski i dodaje, że realny termin zmian właścicielskich w spółce to przełom pierwszego i drugiego półrocza.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »