Fly4free.pl

Bardzo złe wieści dla lotniska w Radomiu. Świetne – dla pasażerów z Warszawy

Foto: Adam Guz / KPRM

Lotnisko dla tanich linii i czarterów w Radomiu będzie otwarte najwcześniej we wrześniu 2021 roku, czyli rok później niż pierwotnie planowano – informuje pasazer.com. A i to tylko pod warunkiem, że od teraz nie będzie już żadnych opóźnień, o co może być trudno. Oznacza to, że na wakacje z Radomia polecimy nie wcześniej niż w 2022 roku.

Port Lotniczy Warszawa-Radom, bo tak oficjalnie będzie się nazywało lotnisko na radomskim Sadkowie, ma przejąć loty czarterowe i operacje tanich linii z zatłoczonego Lotniska Chopina. Zarządzający inwestycją PPL od początku założył bardzo ambitne tempo prac. Według założeń lotnisko, gotowe do przyjęcia 3 mln pasażerów rocznie, miało być otwarte już jesienią 2020 roku. Jednak od samego początku budowie tego portu towarzyszą liczne problemy.

Najpierw okazało się, że lotnisko będzie sporo droższe niż zakładano. Pierwotnie na przebudowę i wydłużenie drogi startowej PPL przeznaczył ok. 88 mln PLN, ostatecznie wykonawca tej inwestycji zainkasuje 146,7 mln PLN. Mocno wzrosła też kwota, jaką PPL musi wydać na budowę nowego terminala – ma on kosztować ok. 270 mln PLN. I to właśnie z terminalem są w tej chwili największe problemy.

Foto: PPL

Terminy nierealne

Przetarg na zaprojektowanie i budowę terminala został rozpisany pod koniec września, a oferty miał być otwarte 21 października, jednak termin został przesunięty – najpierw o tydzień, a obecnie – już do 8 listopada. Wszystko z powodu protestów od potencjalnych wykonawców, które wpłynęły do Krajowej Izby Odwoławczej. Firmy budowlane wskazywały na szereg problemów w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, wśród których najważniejszy był krótki termin na złożenie ofert oraz przede wszystkim – wykonania inwestycji. Pierwotnie PPL chciał, by wykonawca zbudował terminal i zakończył inwestycję w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy (miało to się stać w styczniu), tak by lotnisko mogło być otwarte jesienią 2020 roku. Teraz, jak czytamy w serwisie pasazer.com, KIO przychylił się do argumentów trzech skarżących oferentów, a w efekcie termin wykonania zamówienia został przedłużony – w efekcie zamiast 10 miesięcy czas na realizację inwestycji wynosi aż 20 miesięcy.

Wydłużenie czasu realizacji inwestycji oznacza, że w najlepszym przypadku port lotniczy w Sadkowie zostanie otwarty najwcześniej we wrześniu 2021 roku. I to tylko pod warunkiem, że w przetargu szybko zostanie wyłoniony wykonawca, nie będzie już żadnych protestów ani dodatkowych opóźnień.

PPL potwierdza zmiany w specyfikacji, jednak ma nadzieję, że lotnisko da się otworzyć wcześniej.

– Z naszych analiz wynika, że budowa terminala może zostać zrealizowana w ciągu 10 miesięcy. Postanowiliśmy się jednak przychylić do decyzji KIO i wydłużyć czas realizacji zamówienia. Mamy jednak nadzieję, że inwestycję da się zrealizować wcześniej – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Piotr Rudzki, rzecznik prasowy PPL.

Teoretycznie więc wszystko jest możliwe, jednak biorąc pod uwagę protesty firm zainteresowanych budową, dotrzymanie pierwotnie założonych, ambitnych terminów, będzie bardzo trudne. Jest to poważny problem dla PPL, bo oznacza, że loty czarterowe z Lotniska Chopina nie zostaną przeniesione do Radomia w sezonie letnim w 2021 roku, na co bardzo liczyły władze warszawskiego portu. W tej sytuacji prawdopodobnie pierwszy termin, kiedy czartery mogłyby się pojawić w Radomiu, to wiosna 2022 roku. Co komplikuje też sytuację LOT, który z powodu braku przepustowości na Lotnisku Chopina nie będzie w stanie rozwijać się tak szybko, jak by chciał.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Czy to redakcja i autor artykułu f4f czy ktoś inny decyduje że Radom ma być dla tanich linii i czarterów ? Lotnisko jak powstanie to będzie dla tych lini które będą chciały z tamtąd latać. Czy wogóle ktoś będzie chciał stamtąd latać to wielka niewiadoma bo niedawno z otwartego lotniska nie chciał nikt.
onufry_z, 28 października 2019, 12:07 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »