Fly4free.pl

Lotnisko w Modlinie zamknięte nawet do lata? Szykuje się „kompleksowa” naprawa

(Sprawdź aktualizację po tekstem) Zarząd Lotniska w Modlinie ma już opinię Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Dotyczy ona jakości prac naprawczych dwóch betonowych fragmentów drogi startowej. Opinia nie jest jednoznaczna i decyzja o zamknięciu fragmentów pasa startowego może zostać podtrzymana!Modlin: kontrola drogi startowej >>- Rzeczywiście są tam zawarte takie zapisy, które mogą spowodować, że Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego nie zdecyduje się odwiesić wydanego zakazu – przyznał w rozmowie z dziennikarzami Piotr Okienczyc Prezes Zarządu Lotniska w Modlinie. A to oznacza gruntowny remont, który może potrwać nawet do lata.

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Jaromir Grabowski w rozmowie z Fly4free.pl powiedział, że opinia z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych przekazana przez Lotnisko w Modlinie jest już analizowana. Jednak ostateczna decyzja zostanie wydana nie wcześniej niż za 2-3 dni.

Przeczytaj pisemną decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowalnego z 28 grudnia 2012 roku >>

Jeżeli okaże się, że betonowe fragmenty drogi startowej nie nadają się do użytkowania, będzie to oznaczało poważy problem dla portu lotniczego. Przypomnijmy, że dziennie miedzy innymi z powodu zawieszenia operacji lotniczych traci on ok. 180 tysięcy złotych. Jak łatwo policzyć tylko do dziś (21 stycznia) straty przekroczyły już ponad 5 milionów złotych.

22 grudnia 2012 r Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego cofnął pozwolenie na użytkowanie dwóch betonowych fragmentów pasa startowego. Powodem były pęknięcia i dziury. Linie Wizz Air oraz Ryanair zdecydowały o czasowym przeniesieniu operacji na Lotnisko Chopina.

Aktualizacja 19:23

Przed chwilą otrzymaliśmy komunikat z Modlina. Zwracamy uwagę na użyte poniżej słowo kompleksowa

Szanowni Państwo,
Lotnisko Warszawa/Modlin wezwało firmę ERBUD SA do zapłaty pierwszych odszkodowań oraz przedstawienia harmonogramu gruntownego remontu. Informacja prasowa na ten temat również w załączniku.

Lotnisko Warszawa/Modlin wezwało ERBUD SA do zapłaty pierwszych odszkodowań oraz przedstawienia harmonogramu gruntownego remontu.

Zarząd Portu Lotniczego Warszawa/Modlin, podczas obrad Sejmiku Województwa Mazowieckiego, poinformował o wystawieniu firmie ERBUD SA pierwszego wezwania do pokrycia utraconych korzyści w wyniku nieprawidłowego wykonania pasa startowego.

W najbliższą środę 23 stycznia 2013r. generalny wykonawca przedstawi szczegóły kompleksowej naprawy uszkodzonych części drogi startowej.

Wystawione przez Zarząd Lotniska wezwanie opiewa na sumę blisko 1 mln zł i dotyczy okresu od 22 do 31 grudnia 2012 r. Zarząd zapowiada kolejne wezwania, których wysokość uzależniona będzie od terminu przywrócenia ruchu lotniczego w porcie. Zarząd podkreśla również, że wystawione wezwanie nie zamyka drogi do roszczeń o szerszym zakresie.

Zarząd Spółki zaprosił przedstawicieli Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych na planowane na 23 stycznia spotkanie, na którym generalny wykonawca przedstawi pełny harmonogram oraz przyjętą technologię kompleksowej naprawy drogi startowej.

„Zależy nam aby przedstawiony przez ERBUD SA plan napraw był zaopiniowany przez odpowiednie instytucje” – podkreśla Marcin Danił, wiceprezes Zarządu Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.
Zgodnie z zapisami w umowie koszty dotychczasowych prac naprawczych jak również kompleksowej wymiany nawierzchni progów drogi startowej pokrywane są przez generalnego wykonawcę firmę – ERBUD SA.

Port Lotniczy Warszawa/Modlin

Pozdrawiam,
Magdalena Bojarska
Specjalista ds. komunikacji

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
linie low-costowe - OK lotniska low-costowe - NIE OK :)
Wojtek, 21 stycznia 2013, 14:58 | odpowiedz
Przylatuję w lutym i naprawdę przez chwilę się bałem że do Warszawy będę się musiał turlać z Modlina...
Czogori, 21 stycznia 2013, 15:03 | odpowiedz
ok, ale co wtedy z ry i wizz?
mateusz, 21 stycznia 2013, 15:16 | odpowiedz
Czy są jakieś opóźnienia w startach z powodu zmiany lotniska? Chcę lecieć z "Modlina" do Gasgow PIK 10:45 do 12:45 tu tylko 50 min przerwy i o 13:30 do 18:10 na Teneryfę. Oczywiście tylko podręczny ale jako że pół godziny przed odlotem nie można wejść do samolotu faktycznego czasu na przesiadkę zostaje tylko 20 min.
Yanex, 21 stycznia 2013, 15:18 | odpowiedz
Nie powiem skąd ;) ale wiem ze będzie otwarte dopiero wiosna/lato
xxx, 21 stycznia 2013, 15:20 | odpowiedz
Też mam info, że dopiero kwiecień, maj.. nie ma co liczyć... oby w tym roku jeszcze, najpóźniej 2014 początek lub lato, przed końcem 2014 powinno być ok, jak nie to zostaje pierwsze półrocze 2015:)
BObik, 21 stycznia 2013, 15:32 | odpowiedz
No, jak po tym łataniu dziur na lotnisku wyobraziłam sobie lądujące na tym samoloty to..
Ewa, 21 stycznia 2013, 15:47 | odpowiedz
dziurawe lotnisko w sam raz dla pasażerów z dziurawymi kieszeniami
bono, 21 stycznia 2013, 15:49 | odpowiedz
w takim razie wszystkie loty zaplanowane będę odlatywały z chopina po prostu?
Kasia, 21 stycznia 2013, 15:49 | odpowiedz
ktoś tu chyba nie posmarował odpowiednio. przecież to Polska. nie takie prowizorki przechodziły! ps. jaka jest szansa, że lotnisko ogłosi upadłość? syndyk dokończy nadzór nad naprawą i nowa spółka będzie operować od maja?
como, 21 stycznia 2013, 15:59 | odpowiedz
Bo to Amber Gold było.
Yann, 21 stycznia 2013, 17:27 | odpowiedz
Fuszerka. Znów "łatają", co już raz kiedyś robili, i się nie sprawdziło. Zamiast się łudzić, niech zrobią pas od nowa. A że to kosztuje... no cóż. Chciwy płaci dwa razy.
Michał, 21 stycznia 2013, 18:40 | odpowiedz
a podatnicy placa:D
gosciu, 21 stycznia 2013, 18:43 | odpowiedz
I BARDZO DOBRZE!!!!! Im dłużej ten bubel nieczynny tym lepiej dla pasażerów. Wet Meadow International (WMI) - Zamknąć i zaorać!!! A tą mądrą panią z zarządu lotniska co to zawsze wie wszystko lepiej niż inni pierwszym samolotem na Sybir wysłać!!!!
David D., 21 stycznia 2013, 18:46 | odpowiedz
szczerze mówiąc jeśli nie wpłynie to na ceny biletów to większość osób powinna być zadowolona. osobiście leciałem raz z modlina i na więcej się nie zanosi. szukanie taxówki po 1 w nocy przy pkp nie jest moim ulubionym zajęciem. a właśnie, dopasowali już odjazdy autobusów do pociągów?
shi, 21 stycznia 2013, 19:23 | odpowiedz
To że z Okęcia bilety będą droższe (jeśli będzie przymusowa kilkumiesieczna relokacja z Modlina) jest jasne jak słońce. Przepaść w opłatach lotniskowych między Modlinem a Okęciem jest znacząca.
KonradM, 21 stycznia 2013, 21:38 | odpowiedz
Zamknac Modlin i w zagospodarowac dawny terminal "Etiuda" na Okeciu dla LCC. Zrobic mozna by bylo identycznie jak jest w BUD. Pasazerowie piechota przechodzili by do samolotow LCC a pozostale linie niech korzysta z rekawow i busow. I sprawa rozwiazana!
Wiperek, 21 stycznia 2013, 21:52 | odpowiedz
..zakupilam bilet do Paryza na 1 lutego w Ry.:) za 15 pln w jedna strone i nie uwazam iz cena jest wysoka ..fakt wylot wpisany na modlina ale mam nadziej jak widac na wylot z okecia ...jest wygodniej .. wojna pomiedzy RY a Wizz trawa w obu firmach mozna znalezc dogodne ceny i terminy w zaleznosci od tego co sie szuka ... zawsze latalam wizzem do Francji ale udalo mi sie trafic dobra cene z duza walizka nie sadze by chopen mial wplyw na oplaty gdyz wizz nie obnizyl cen po przeniesieniu na modlin ... jak wiemy wielu osobom chopen bardziej odpowiada i poki jest Ry na chopenie napewno zjadziemy odpowiednia dla nas oferte ...
poema, 21 stycznia 2013, 21:56 | odpowiedz
no i teraz co? Mam bilety na Ry do mediolanu i z powrotem na polowe marca. Jest szansa, ze bede startowac z lodzi/gdanska/katowic? Czy wszystko z Modlina przeszlo na Chopina?
Malgosia, 21 stycznia 2013, 22:39 | odpowiedz
Zburzyć i zaorać ten kurnik!!! Do Wiperek: etiuda niebawem zostanie zagospodarowana jako terminal cargo dla potrzeb firmy Warsaw Airport Services. Swoją drogą, to ciekawe czy kolejnym newsem dotyczącym WMI nie będzie informacja o bankructwie ERBUDu... :)
znawca tematu, 21 stycznia 2013, 23:32 | odpowiedz
A po bankructwie ERBUDu będzie bankructwo Modlina i pozamiatane.
;P, 22 stycznia 2013, 11:23 | odpowiedz
nic tylko oglosic banktiuctwo, zaorac i zbudowac nowe lotnisko meidzy warszawa a lodzia (miedzy lodzia a warszawa mieszka ponad 3mln ludzi ktorzy beda mieli do 50km do lotniska), ale marszalek oczywiscie sie nie zgodzi. i wisla (mgly) daleko:) sama lodz jest malo aktrakcyjna dla linii lotniczych, ale jezeli lotnisko bylo w takiej samej odleglosci co modlin, to zgarnelo by troche biznesu ze stolicy
gulakov, 22 stycznia 2013, 13:10 | odpowiedz
Zamykanie Modlina to blad - wbrew wolaniom niektorych. Tanie linie operuja z Okecia teraz, bo raz, ze maja zobowiazania, dwa, ze Modlin ma byc otwarty. Jakby tylko nawet ta fuszerke zamkneli na zawszse to Okecie znowu wywinduje ceny, a tak maja sie czego bac... Dzieki istnieniu Modlina, pod warunkiem, ze ktos wreszcie zrobi porzadek z tym bublem nawet latajac zwyklymi liniami odczujecie spadek cen - bo zawsze moga postraszyc, ze uciekna... Zwykle prawa handlu i tyle...
kjkjkjkj, 22 stycznia 2013, 18:46 | odpowiedz
lece we wtorek ale nigdzie nie ma napisane czy ryanair podstawia moze autobus pod okecie i zawozi pasazerow (tych chetnych oczywiscie) na modlin?
szip, 22 stycznia 2013, 23:24 | odpowiedz
Smialem sie w poprzednich wpisach z tego opukiwania mlotkami pasa startowego przez robotnikow specjalistow i zaklejania dziur klejem z USA i Czech. Po co to bylo? Czy ktos mysli ze tak sie naprawi pas startowy co sie kruszy i wymaga wymiany, zfrezowania na kilkadziesiat cm i polozenia nowej cementowej nawierzchni z dobrym kruszywem? Teraz tez nie bylbym takim optymista, ze Ryanair i Wizz wszystkie loty przeniosa na Okencie i juz bedzie wspaniale. Lotnisko w Okenciu jest drozsze, nie ma za wiele miejsca tym bardziej ze tam wchodza Emiraty, Qatar i inne linie. Obawiam sie wiec ze pomimo tego, ze Ryanair i Wizz chca utrzymac Warszawe i niszczyc tam konkurencje oferujaca loty sredniodystansowe glownie po Europie, beda musialy troche odpuscic i ZREZYGNOWAC Z CZESCI LOTOW Z WARSZAWY Z UWAGI NA KOSZTY OKENCIA I CIASNOTE, JESLI MODLIN BEDZIE NIECZYNNY WIELE MIESIECY. Nie twierdze ze tak byc musi ale podaje ze jest taka mozliwosc i duze prawdopodobienstwo, czesc lotow moga zlikwidowac lub przeniesc na inne lotniska poza Warszawe, oddajac pewnie w tym wypadku niezadowolonym kase za bilety?!
hol2, 23 stycznia 2013, 10:49 | odpowiedz
Cos slyszalem w TVN24 i TVP info ze wladze Lotniska w Modlinie beda chciec odszkodoeania od wykonawcy pasa startowego (ERBUD) w wysokosci chyba 900 mln zl. Gdyby tak bylo to ta firma moze byc niewyplacalna i oglosi upadlosc, gwarancje na pas wiec tez znikna. Jesli Modlin nie dostanie dotacji od Skarbu Panstwa na budowe dobrego pasa startowego i utrzymanie firmy to tez moze upasc i to Lotnisko dla duzych samolotow znikni z mapy Polski, bedzie jak dawniej tylko dla malych samolotow? Gdyby jednak odszkodowanie dalo sie dostac to na drodze sadowej moze to trwac bardzo dlugo, a pas trzeba remontowac jak sie skonczy zima, na co potrzebne sa pieniadze i moze inna bardziej rzetelna i moze drozsza firma budowla?!
Jacek, 23 stycznia 2013, 11:37 | odpowiedz
Ale dlaczego dotacje z Państwa? Takie inwestycje powinny być trzymane jak najdalej od administracji państwowej żeby ktoś nie wpadł na pomysł robienia tam "państwowej polityki gospodarczej". Im prędzej to lotnisko przestanie być "dobrem publicznym" i będzie nakierowane na działąnie zarobkowe - zamiast miejsca do obsadzania stanowisk pociotkami - tym szybciej pojawi się tam nowoczesne oprzyrządowanie, racjonalne zarządzanie i ten przeklęty łącznik kolejowy. W obecnej formie Modlin jest skarbem dla administracji. Zarabiać nie musi bo dopłacą, działać nie musi - bo gdy nie działa nikt nie będzie miał obowiązków i znacznie mniej zachodu dla wszystkich. Ot kolejne miejsce gdzie idzie się zarabiać a nie pracować.
Ali, 24 stycznia 2013, 12:36 | odpowiedz
Ja sądzę, że jest co celowa polityka doprowadzenia do upadku tego lotniska. Ogólnie gra idzie o doprowadzenie Polski do ruiny i przejęcie WSZYSTKIEGO co jeszcze zostało do przesmalcowania. Na tym forum gromadzi się naprawdę wielu podróżników, więc powinni mieć rozeznanie jak wyglądają niektóre lotniska na świecie, przykładowo w Kenii czy Kubie itd. Niektóre lotniska na których wielokrotnie lądowałem wielkimi samolotami to istna rozpacz. Nikt nie robi tam z tego problemu. Podobnie rzecz się ma z GMO. Ogromne ilości polskiej ziemi są przejmowane obecnie od polskich rolników przez dobrze zorganizowane grupy wynajmowane przez międzynarodowe koncerny. Wcześniej oczywiście tak zwani "rządzący" chcieli przygotować odpowiednie ustawy. Wszędzie w Europie problem GMO został rozwiązany oprócz Polski i Ukrainy. Te dwa kraje są skazane na kolonizację. Rosjanie puścili rurociąg omijający Polskę. Teraz puszczają drugą nitkę na południu omijającą Polskę i Ukrainę. Polak i Ukrainiec już są uważani w wielu krajach w Europie za przysłowiowych murzynów (nie ubliżając).
rbrt, 24 stycznia 2013, 12:54 | odpowiedz
Dopuszczam też możliwość kolejnej afery związanej z dotowaniem. Nie dawno dotowali LOT. Kto ich sprawdzi??? Nie ma nad nimi żadnej kontroli. Robią cą chcą i plują ludziom w twarz. Dramatem jest że duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy w jak tragicznej sytuacji jest Polska i z jakimi problemami przyjdzie się zmierzyć za kilka lat.
rbrt, 24 stycznia 2013, 12:57 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »