Fly4free.pl

Lotnisko w Łodzi? Tak, ale bez lotniska i samolotów

Foto: Lotnisko Łódź

– Nie widzimy racjonalnych powodów, żeby w Łodzi startowały i lądowały samoloty – mówią branżowi eksperci, cytowani przez „Gazetę Wyborczą”. Według nich powinno tu powstać centrum logistyczne Lublinek Logistic Park z bogatym zapleczem cyfrowym.

Do 2012 roku lotnisko w Łodzi rozwijało się bardzo szybko, a oferta portu z roku na rok tylko się powiększała – w szczytowym momencie obsługiwało ono grubo ponad 400 tysięcy pasażerów rocznie. Od tego czasu port jest jednak pogrążony w stagnacji, a oferta lotniska bardzo się skurczyła w stosunku do poziomu sprzed kilku lat. Same władze Łodzi też stwierdziły, że nie uśmiecha im się finansowanie portu i kilka miesięcy temu ogłosiły, że będą szukały inwestora, którzy przejmie część udziałów w porcie z możliwym przekształceniem go np. w port cargo. Czy lotnisko w Łodzi ma sens?

Zastanawiali się nad tym eksperci podczas I Międzynarodowego Kongresu Regeneracji Miast Przemysłowych, który odbywa się w Lodzi.

Nie ma przesłanek do podtrzymywania funkcji lotniskowej obiektu. Po prostu nie widzimy racjonalnych powodów, by w Łodzi startowały i lądowały samoloty – powiedział dr Dominik Boniecki.

Jako powody wskazał m.in. dużą konkurencję ze strony lotnisk w Warszawie i Modlinie, do których łodzianie mogą dotrzeć względnie szybko dzięki autostradzie A2.

Co miałoby powstać na terenie lotniska? Boniecki razem z dr Wojciechem Paprockim ze Szkoły Głównej Handlowej zaproponowali, by zamienić teren lotniska w centrum logistyczne Lublinek Logistic Park, z którego zaczynałaby się tzw. ostatnia mila (czyli końcowy etap dostarczania towaru do klienta). Koniecznym warunkiem jest jednak doprowadzenie linii kolejowej do lotniska, co byłoby dodatkową zachętą dla operatorów logistycznych i firm prowadzących handel detaliczny.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »