Fly4free.pl

Lecisz #PROSTOzKRAKOWA? Mamy garść przydatnych porad dla pasażerów!

krakow airport
Foto: Kraków Airport
Kupiłeś loty z Krakowa i teraz potrzebujesz praktycznych porad dotyczących tego lotniska? Trafiłeś w dobre miejsce. Dowiedz się, jak dojechać do lotniska i czy lepszy będzie pociąg czy autobus, ile kosztuje parking i taksówka, na jakich zasadach działa strefa Kiss&Fly i jakie udogodnienia czekają na samym lotnisku.

W tym roku krakowskie lotnisko będzie dobrym punktem startowym dla wielu wakacyjnych przygód. Kraków Airport może pochwalić się siatką, która obejmuje aż 150 połączeń. Dzięki nim pasażerowie mają do wyboru bezpośrednie loty do 33 krajów i mogą skorzystać z usług 26 linii lotniczych. W sezonie letnim nie zabraknie też nowości – w rozkładzie pojawią się nowe połączenia do Wilna, Szardży, Amsterdamu, Faro, Triestu, Olbii, Dubrownika i Brukseli.

Warto więc przygotować się do podróży z tego portu – podpowiadamy, gdzie zaparkować, jak dojechać do lotniska i z jakich usług można skorzystać w trakcie oczekiwania na samolot.

Jak dojechać? Pociąg, autobus lub taksówka!

Położenie Kraków Airport to jego ogromny atut! Od Rynku Głównego dzieli go zaledwie 11 kilometrów, więc dojazd tutaj nie nastręcza żadnych problemów i trwa naprawdę krótko. Do wyboru masz dwie opcje komunikacji miejskiej – pociąg lub autobus.

Pociąg odjeżdża bezpośrednio z Dworca Głównego co pół godziny. Jednorazowy przejazd z Krakowa na lotnisko lub z lotniska do Krakowa kosztuje 17 zł. Bilet można kupić w kasie dworca, w automacie w pociągu, w aplikacji, a także u konduktora (w tej ostatniej sytuacji będzie jednak droższy o 3 zł). Przejazd trwa zaledwie 17 minut i jest to zdecydowanie najszybsza opcja dotarcia do lotniska.

Foto: Kraków Airport

Jeśli wolisz, możesz wybrać również autobus. Jest tańszy niż pociąg, ale podróż trwa nieco dłużej i żadna z linii nie dojeżdża do Dworca Głównego. Z lotniska kursują dwa dziennie autobusy – 209 i 300 oraz jeden nocny – 902. Bilet jednoprzejazdowy (lub 60-minutowy) normalny kosztuje 6 zł, a ulgowy 3 zł. Rozkłady sprawdzisz na stronie MPK.

Ważne! Gdybyś chciał skorzystać z 24-godzinnego lub tygodniowego biletu na komunikację (bo np. przy okazji zwiedzasz Kraków), to zwróć uwagę, by obejmował on I i II strefę (w której znajduje się lotnisko). W przypadku biletów jednorazowych nie ma to znaczenia, bo każdy z nich obejmuje wszystkie krakowskie strefy.

Tuż przy krakowskim lotnisku zatrzymują się również dalekobieżne autobusy ośmiu firm (Neobus, Flixbus, Barbara, Modultrans, East West Eurolines, Pavluks-trans, Lev-Bus, Podkarpacki Express). Z wielu miast Polski można więc dojechać tu bezpośrednio – niemal pod same drzwi terminala.

Oczywiście do lotniska możesz dostać się także taksówką. Oficjalny przewoźnik krakowskiego lotniska (Kraków Airport Taxi) ma zryczałtowane ceny uzależnione od odległości. Za kurs z lub do centrum miasta zapłacisz od 89 do 109 zł. Rezerwację na przejazd można zrobić przez internet lub telefonicznie. Do dyspozycji macie też taksówki krakowskich i ogólnopolskich firm.

Foto: Kraków Airport

Jedziesz samochodem? Wiemy, gdzie zaparkować!

Wielu pasażerów decyduje się dotrzeć na lotnisko samochodem. Krakowskie lotnisko dysponuje sporym parkingiem. Do wyboru jest zadaszony parking wielopoziomowy lub parking terenowy. W obu przypadkach im dłużej parkujesz, tym mniej kosztuje doba. Przykładowo za 3 doby zapłacisz od 130 do 220 zł, a za tygodniowy postój od 150 do 340 zł. Wszystkie szczegółowe informacje – wraz z cennikiem i możliwością rezerwacji parkingu znajdziesz na stronie lotniska.

Warto wiedzieć, że na lotnisku funkcjonuje też usługa Car Help Patrol. Została stworzona, by pomóc w przypadku drobnych problemów z autem po dłuższym postoju. Bezpłatna pomoc jest udzielana, gdy np. potrzebujesz uzupełnić powietrze w oponach lub rozładował Ci się akumulator.

W okolicy lotniska działa też sporo parkingów prywatnych, na których ceny są mocno zróżnicowane. Te zlokalizowane dalej od terminala najczęściej obejmują też usługę dowozu i odbioru z lotniska. Ich cenniki bez trudu znajdziesz w internecie. Większość z nich trzeba jednak rezerwować z wyprzedzeniem.

Jeśli masz szczęście, że ktoś będzie Cię tylko podwoził lub odbierał, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji Kiss&Fly. Można wtedy zatrzymać się pod samym wejściem na lotnisko i pierwsze 8 minut jest bezpłatne.

Czego możesz spodziewać się na samym lotnisku?

Krakowskie lotnisko jest wygodne i ma wiele udogodnień, które doceniają pasażerowie. Jeśli jesteś zmęczony i masz jeszcze sporo czasu do lotu, to warto skorzystać z niewielkiej strefy drzemki ze specjalnymi leżankami. Do dyspozycji są też fotele masujące, ale te są już dodatkowo płatne.

Foto: Kraków Airport
Foto: Kraków Airport

Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz zagospodarować wolny czas na lotnisku? Oczywiście można oddać się zakupom w sklepach w strefie bezcłowej lub wybrać się do restauracji. To jednak nie koniec. W strefie rozrywki czeka na Ciebie stół do ping-ponga, stół bilardowy, piłkarzyki i szachy XXL.

Przed lotniskiem jest też niewielki wybieg dla psów, stworzony z myślą o podróżujących pupilach, a w strefie zastrzeżonej znajduje się z kolei palarnia. W strefie zastrzeżonej bez trudu uzupełnisz też swoją własną butelkę na wodę. Poidełka znajdują się już za kontrolą bezpieczeństwa.

Pasażerowie podróżujący z dziećmi docenią przygotowane na lotnisku place zabaw i automat z produktami dla dzieci. Nie mogło też zabraknąć specjalnych pokoi dla rodziców z dzieckiem (znajdziesz w nich m.in. prysznic i mikrofalówkę), a także przewijaków w toaletach. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa rodzice mogą skorzystać także z bezpłatnych wózków dziecięcych.

Foto: Kraków Airport
We współpracy z
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »