Fly4free.pl

Betonowe lotnisko zamieni się w zielona oazę. Polski port będzie nie do poznania!

katowice airport
Foto: Katowice Airport
Już niedługo lotnisko w Pyrzowicach będzie miało zupełnie nowe oblicze. Katowice Airport mają bowiem przejść nie lada metamorfozę, która zamieni betonowe i raczej neutralne otoczenie w przestrzeń pełną roślin i zieleni. Będzie jednak nie tylko przyjemniej, ale też chłodniej i bezpieczniej.

Choć katowickie lotnisko jest jednym z najpopularniejszych w Polsce (szczególnie wśród pasażerów czarterowych), to nie należy jednak do najpiękniejszych na świecie. Teraz nieco ma się to zmienić, bowiem najnowsza inwestycja przewiduje spektakularne zmiany. Lotnisko ma się stać zieloną oazą!

Autorski projekt nazwano LIFE Archiclima. Na co możemy liczyć? Roślinami obrosną chociażby lotniskowe przystanki, zamieniając je w piękne zielone punkty. Do tego na fasadzie lotniska pojawią się pnącza, a wolne przestrzenie przed terminalami zostaną przekształcone w łąki i… ogrody deszczowe. Nie zabraknie też obrośniętych pergoli. Brzmi super? I to jak!

– Od wielu lat przygotowując projekty inwestycyjne w Katowice Airport zwracamy uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska. W najbliższych latach temu zagadnieniu poświęcimy jeszcze większą uwagę – zapowiada Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza katowickim lotniskiem. Chcemy, żeby przestrzeń przed terminalem była jeszcze przyjaźniejsza dla pasażerów i optymalnie przygotowana na gwałtowane zjawiska atmosferyczne – dodaje.

Zmiany nie mają być jedynie kwestią estetyczną (choć na pewno dodadzą lotnisku uroku), ale przede wszystkim spełnią dwie inne ważne funkcje. Po pierwsze, bujna roślinność pozwoli łatwiej utrzymać niższą temperaturę wewnątrz lotniska, co przy upalnych latach jest szczególnie istotne. Dodatkowo będą chronić port przed skutkami ulewnych deszczy i powodzi.

Foto: Katowice Airport

W sumie metamorfozę przejdzie 2260 metrów kwadratowych terenu, z czego 835 mkw przed samymi terminalami. Co istotne projekt jest finansowany z zasobów Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »