Fly4free.pl

Na to duże europejskie lotnisko dojedziemy kolejką linową! Będzie się unosiła nad autostradą

Foto: Patrick Foto / Shutterstock
Władze Marsylii przegłosowały rozpoczęcie budowy i sfinansowanie pierwszego etapu kolejki linowej, która połączy stację kolejową Vitrolles z lotniskiem. Projekt ma ułatwić dojazd do portu lotniczego, ale zapowiada się też jako… atrakcja turystyczna.

Lotnisko w Marsylii to jeden z największych portów we Francji – w 2021 roku obsłużyło 4,875 mln pasażerów – a temat budowy kolejki linowej w tym miejscu wracał już wielokrotnie. Jak czytamy we francuskim dzienniku „20 minutes”, obecne plany budowy sięgają 2019 roku, gdy stworzono studium wykonalności inwestycji i wstępny projekt. Wkrótce mają się zacząć konkretne prace, bo kilka dni temu władze lokalne przegłosowały projekt finansowania pierwszej transzy inwestycji, która ma wynieść ok. 3 mln EUR. Całkowite koszty budowy szacuje się na ok. 30 mln EUR, a termin realizacji być może już na 2025 rok.

Kolejka linowa ma znacząco usprawnić transport na lotnisko. Będzie przebiegać ze stacji kolejowej Vitrolles na obrzeżach Marsylii pod główny terminal portu, a czas podróży ma zająć ok. 6 minut. Co ważne, w projekcie zaplanowany jest przystanek przy fabryce Airbus Helicopters, w której pracuje kilkanaście tysięcy osób. Sama kolejka ma zaś przebiegać nad zatłoczoną autostradą A7.

Lokalne władze wskazują, że z kolejki będzie korzystało ok. 3,6 tysięcy podróżnych dziennie. Francuskie media wskazują jednak na to, że aby stała się ona faktyczną alternatywą dla pasażerów podróżujących na lotnisko, trzeba jeszcze wyremontować tory kolejowe prowadzące do centrum miasta. Obecnie sprawniej (choć nieco drożej) z lotniska do centrum Marsylii można się bowiem dostać autobusem.
Jedynym przewoźnikiem, który oferuje obecnie bezpośrednie loty z Marsylii, jest Ryanair. Irlandzka linia lata do Francji z Krakowa.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »