Fly4free.pl

Szóste polskie lotnisko z bramkami ABC! Koniec kolejek i długich kontroli

Foto: Lotnisko Gdańsk
Lotnisko w Gdańsku uruchomiło biometryczne bramki do odprawy granicznej pasażerów. Bramki ABC mają znacząco usprawnić procedury i przyspieszyć obsługę na lotnisku.

Bramki ABC (Automated Border Control) znają już pasażerowie na kilku polskich lotniskach (m.in. w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu) i nie da się ukryć, że jest to bardzo duże ułatwienie dla podróżnych, bo kontrola dokumentów trwa w nich zwykle kilkanaście sekund. Wystarczy podejść do bramki zeskanować swój dokument, przykładając go do czytnika. Następnie otwierają się drzwi wejściowe, podróżny wchodzi do środka, gdzie dokonuje się proces weryfikacji biometrycznej – automatycznie porównywane są wizerunek twarzy, odciski palców i nasze dane. Po chwili na pozytywną weryfikację podróżny może ruszać w dalszą drogę. Od wtorku takie ułatwienie dostępne jest na lotnisku w Gdańsku – do dyspozycji osób podróżujących z i do strefy non-Schengen jest w sumie 10 bramek ABC, po pięć w hali odlotów i przylotów.

– Cieszymy się, że gdański port lotniczy jest kolejnym lotniskiem, na którym służbę naszych funkcjonariuszy, a konkretnie proces kontroli granicznej, będą wspierać w pełni zautomatyzowane urządzenia. Dzięki nim zyskujemy kolejne stanowiska do odprawy podróżnych – komentuje kontradmirał SG Andrzej Prokopski, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

– Postęp technologiczny stanowi o rozwoju naszego lotniska. Nowe urządzenia dają pasażerom możliwość skorzystania z automatycznej odprawy granicznej. To może zwiększać ich komfort i poprawiać jakość i szybkość obsługi. A to dla nas absolutne priorytety. Taki jest dziś standard na dużych światowych i europejskich lotniskach i taki jest standard na lotnisku w Gdańsku
– mówi Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. 

W bramkach ABC mogą odprawiać się wyłącznie obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii, którzy ukończyli 18 rok życia, posługujący się biometrycznym paszportem. Z bramek mogą korzystać także obywatele Polski posiadają biometryczny dowód osobisty. 
Koszt zainstalowania urządzeń na gdańskim lotnisku to 4,2 mln zł.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Szkoda tylko że Wrocławskie lotnisko z tego nie korzysta  , dwa ostatnie przyloty , bramki zamknięte i całe samolot obsługiwany przez dwa okienka.
Jacek Góra, 7 grudnia 2022, 14:03 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »