Fly4free.pl

Nasze bratanki tęsknią za hitowymi trasami LOT. Ich powrót to numer 1 na ich liście priorytetów!

Budapeszt
Foto: posztos / ShutterStock
W przyszłym roku na listę tras realizowanych z lotniska w Budapeszcie mają wrócić transatlantyckie połączenia do Nowego Jorku, Filadelfii, Chicago lub Toronto – tak przynajmniej wynika z planów dyrektora lotniska. Wcześniej transatlantyckie trasy obsługiwał LOT, ale nie zanosi się na to, aby przewoźnik przyw

Lotnisko w Budapeszcie notuje w tym roku znakomite wyniki. Lipiec był piątym miesiącem z rzędu, w którym obsłużyło ponad milion pasażerów (blisko 1,5 mln podróżnych), a od stycznia łączny ruch wyniósł 8,2 mln podróżnych, czyli o 24,4 proc. więcej niż w lipcu 2022 roku i więcej niż w całym 2021 roku. Do końca tego roku z kolei przez stołeczny port ma się przewinąć 14,3 mln pasażerów – mówił Kam Jandu, dyrektor generalny lotniska w wywiadzie dla serwisu AirPortal.hu.

Jandu wyjawił też, że opierając się na pozytywnych trendach ruchu z ostatnich miesięcy, do końca 2024 roku ruch na lotnisku w całości ma wrócić do poziomu sprzed pandemii. Głównym priorytetem, który docelowo ma pozwolić lotnisku wrócić na ścieżkę wzrostu, jest wznowienie lotów transatlantyckich. Obecnie lotnisko w stolicy Węgier nie ma bowiem obecnie żadnych bezpośrednich połączeń do Ameryki Północnej.

Póki co nie są znane szczegóły planów wznowienia lotów do USA. Prezes lotniska twierdzi, że prowadzone są rozmowy z wieloma przewoźnikami na ten temat, a na liście najważniejszych kierunków, których uruchomienia chce port w Budapeszcie, są Nowy Jork, Chicago, Filadelfia i Toronto.

Jandu zwrócił również uwagę, że chociaż żadna tradycyjna linia lotnicza nie oferuje obecnie połączenia przez Budapeszt, wielu pasażerów nadal korzysta z lotniska jako miejsca przesiadki. Dyrektor „widzi wielką szansę rozwoju w tym obszarze i pracuje nad kilkoma rozwiązaniami, które zwiększą liczbę pasażerów tranzytowych, korzystając z doskonałego położenia geograficznego Budapesztu i szerokiej gamy tanich opcji„.

Z Budapesztu do USA latał również PLL LOT. Polski narodowy przewoźnik po raz pierwszy zaczął obsługiwać połączenia na JFK w maju 2018 roku, co zbiegło się ze startem tras do Chicago. Wskutek pandemii linia zrezygnowała z połączeń do Chicago, a te do Nowego Jorku zawiesiła. Ostatecznie trasa wróciła latem ubiegłego roku i była obsługiwana do końca września. Pod koniec ubiegłego roku LOT, wbrew zapowiedziom, ogłosił zaniechanie wznowienia sezonowych połączeń z Budapesztu do Nowego Jorku, które miały być realizowane od czerwca tego roku. Jedyną daleką trasą LOT z Budapesztu pozostaje obecnie połączenie do Seulu, gdzie jednak narodowy przewoźnik ma dużą konkurencję ze strony Korean Air.

Czy i kiedy wrócą trasy LOT-u z Budapesztu do USA? Tego póki co nie wiadomo. Wysłaliśmy zapytanie do biura prasowego przewoźnika i gdy tylko otrzymamy odpowiedź, uzupełnimy tekst.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »