Fly4free.pl

Na tych lotniskach nie ma nudy podczas przesiadki. 7 nietypowych atrakcji dla pasażerów

Incheon
Foto: walkway / ShutterStock
Czas oczekiwania na przesiadkę niekiedy dłuży się do tego stopnia, że najzwyczajniej w świecie brakuje pomysłów na to, jak dotrwać do momentu wylotu. W niektórych miejscach są jednak sposoby na to, aby zapomnieć o nudzie. Przedstawiamy listę kilku portów na całym świecie, na terenie których znajdują się nietypowe i dość rzadko spotykane atrakcje.

Dolatujecie na lotnisko, ale nie kończycie podróży – musicie jeszcze poczekać na drugi lot, który zabierze Was do miejsca docelowego. Wtedy pojawia się pytanie – co tu robić? Iść spać? Pozwiedzać okolicę? A może coś zjeść, posiedzieć w telefonie i po prostu poczekać? Na niektórych lotniskach nie ma potrzeby, aby myśleć o takich rzeczach, a rozwiązaniem są dostępne tam atrakcje.

Singapur i labirynt z żywopłotów

Lotnisko Changi w Singapurze często znajduje się na szczycie różnorodnych rankingów, nie tylko jeśli chodzi o nowoczesność i rozmiar, ale także masę atrakcji, z których można skorzystać w oczekiwaniu na lot. Port posiada cztery terminale, dziesiątki miejsc do rozrywki dla dzieci i dorosłych, a także ponad milion drzew i roślin w zadbanych ogrodach.

Nietypową jak na infrastrukturę lotniska atrakcją jest również labirynt z żywopłotów, który jest największą tego typu formacją w całym Singapurze. Po przejściu licznych zakrętów i ścieżek, pasażerowie docierają na wzniesienie, z którego rozciąga się piękny widok na całe lotnisko. Bilet wstępu kosztuje 13,90 dolara singapurskiego dla dorosłych (ok. 42 zł) i 11,90 dolara dla dzieci (ok. 36 zł). Mieszkańcy Singapuru płacą odpowiednio 11,90 i 8,90 dolara.

Honolulu i naturalne ogrody

Singapurskie Changi nie jest jedynym lotniskiem, na którym mocno stawia się na roślinność i naturalność. Na podobny sposób na spędzenie czasu między lotami mogą się zdecydować pasażerowie portu Honolulu na Hawajach. Od początku jego istnienia dostępne są tam ogrody chińskie, hawajskie i japońskie, które zostały zaprojektowane przez słynnego hawajskiego artystę Richarda C. Tongga.

Celem przygotowania takiej przestrzeni dla pasażerów było nie tylko umilenie czasu ich oczekiwania na lot, ale także ukazanie wpływu dziedzictwa hawajskiego, chińskiego i japońskiego na wyspach. Trzy ogrody połączone są ze sobą ścieżkami, mostami i stopniami, a pomiędzy nimi znajdują się małe stawy i jeziora, które, zgodnie z ideą projektanta, mają „symbolizować przenikanie się kultur na Hawajach”.

Atlanta i historia w interaktywnej formie

Port lotniczy w Atlancie jest najbardziej ruchliwym na całym świecie – w ubiegłym roku obsłużyło 93,7 mln podróżnych. Ekspozycja na tak olbrzymią liczbę pasażerów stała się znakomitym sposobem na to, aby przedstawić historię miasta w ciekawy, czytelny sposób. Na całej długości przejścia pomiędzy terminalami B i C znajduje się kilka wystaw sztuki, a szczególną rolę odgrywa „Spacer po historii Atlanty” autorstwa Gary’ego Mossa.

Stała ekspozycja, której długość wynosi ok. 120 metrów wykorzystuje multimedia i interaktywne inscenizacje, dzięki którym podróżni mogą prześledzić początku miasta, jego rozwój i rolę, jaką odegrało podczas Ruchu Praw Obywatelskich (lata 50. i 60. XX w.). Wystawa jest szczególnie ciekawa dla osób, które po raz pierwszy odwiedzają Atlantę – pozwala im zgłębić ogólne informacje i nastroić się przed zwiedzaniem.

Incheon i kontakt z koreańską kulturą

Poczucie lokalnej kultury, jednak w nieco inny sposób można zaznać również na lotnisku w koreańskim Incheon. Na jego terenie znajduje się kilka punktów kultury koreańskiej, które organizują bezpłatne występy muzyczne i taneczne. Pasażerowie mogą być ich świadkami w oczekiwaniu na lot, jak również obejrzeć dzieła sztuki i rękodzieło.

Wybrane punkty kultury koreańskiej na lotnisku w Incheon organizują również bezpłatne wycieczki krajoznawcze po całym mieście, które także pozwolą na poznanie tradycji kraju. Wybierając jeden z oferowanych pakietów, można bezpłatnie udać się do koreańskich ośrodków kultury, muzeów, galerii sztuki i podobnych miejsc.

Zurych i symulator latania

Pasażerowie oczekujący na swój lot na lotnisku w Zurychu mogą… nauczyć się pilotować samolot. Oczywiście nie chodzi o prawdziwą maszynę, po której zdobędzie się certyfikat, ale symulator, które niemal 1:1 oddaje to, co piloci zastają w kokpicie. Usługę symulacji szkolenia lotniczego na terenie portu oferuje firma Sim Academy. Do dyspozycji miłośników latania oddane zostały cztery różne typy samolotów do ćwiczeń.

Na tym jednak nie koniec atrakcji, jakie czekają na sympatyków lotnictwa na szwajcarskim lotnisku. Stowarzyszenie AirsideFoto Zurich oferuje możliwość wejścia na płytę postojową i przejście wzdłuż pasów startowych, a także wejście na tarasy widokowe w celu wykonania zdjęć z ekskluzywnych miejsc. Ta wyjątkowa możliwość organizowana jest w ramach wycieczek zorganizowanych, z udziałem maksymalnie 25 osób.

Portland i urocze kino

Oczekujący na lot na lotnisku w Portland mogą umilić sobie ten czas w postaci oglądania filmów. Nie chodzi jednak o ekrany, telewizory czy urządzenia przenośne, a kino. Na terenie portu, a dokładniej w hali C działa „Hollywood Theatre”, w którym wyświetlane są krótkometrażowe filmy twórców z północno-zachodniego wybrzeża Pacyfiku. Podróżni muszą jednak mieć szczęście – dostępne są tylko 22 miejsca, a chętnych niemal nigdy nie brakuje.

Koncept kina na terenie lotniska w Portland nie jest odosobnionym przypadkiem. Na taką formę oczekiwania na lot mogą się zdecydować pasażerowie, a jakże, portu w Singapurze, ale także w Hongkongu czy Seulu.

Vancouver i olbrzymie akwarium

Przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi w 2010 roku lotnisko w kanadyjskim Vancouver doczekało się wielu modernizacji i ulepszeń, za co w kolejnych latach kilkukrotnie było nagradzane. Jednym z elementów, które zachwycają pasażerów jest ogromne akwarium o pojemności aż 114 tys. litrów. Jest to imponująca i bogata kolekcja życia morskiego, które pochodzi z obszarów Kolumbii Brytyjskiej.

Podróżni mogą obserwować ponad 5 tys. stworzeń morskich, w tym rozgwiazdy, wilcze węgorze, wodorosty, koralowce, jeżowce, rozgwiazdy, 21 różnych gatunków ryb i całą masę ukwiałów. Obiekt jest zarządzany przez Vancouver Aquarium, największy tego typu obiekt w Kanadzie i jeden z pięciu największych w Ameryce Północnej, który zlokalizowany jest na terenie Stanley Park.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
A Warszawa ma pianino. Bezpłatnie można postukać w klawisze i inni to słuchają. Dlaczego o tym autor nie wspomniał?
wadl, 10 lipca 2023, 9:14 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »