Fly4free.pl

LOT wprowadza nowe procedury i duże zmiany dla pasażerów! Zobacz, co cię czeka

Foto: fotokon / Shutterstock

Przy okazji wznowienia lotów krajowych LOT wprowadza dużo zmian dla pasażerów. Wśród nich jest m.in. obowiązek noszenia maseczek przez cały lot, ale też większy limit bagażu podręcznego.

Jak informowaliśmy wcześniej, od 1 czerwca LOT wznowi połączenia krajowe – narodowy przewoźnik połączy Lotnisko Chopina z 7 miastami w Polsce (Gdańsk, Kraków, Zielona Góra, Poznań, Wrocław, Rzeszów i Szczecin), a dodatkowo raz dziennie będzie latał na trasie Kraków-Gdańsk. LOT kusi przy tym niskimi cenami biletów, które mają się zaczynać od 99 PLN za lot w jedną stronę (taryfa z samym bagażem podręcznym). Jednak to nie koniec nowości, gdyż w ślad za innymi przewoźnikami, LOT podjął szereg nowych procedur i środków bezpieczeństwa mających chronić pasażerów przed koronawirusem.

– Wznawianie połączeń zaczynamy bardzo rozważnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pasażerów i załóg pokładowych. W pierwszej kolejności, w oparciu o procedurę #BezpiecznyLOT udostępniamy regularne, bezpośrednie połączenia krajowe. Jednocześnie intensywnie współpracujemy z lotniskami i służbami odpowiedzialnymi za zdrowie publiczne w celu dopracowania procedur bezpieczeństwa dla wznawianych rejsów m.in. wypracowania standardu w zakresie materiałów ochronnych czy przygotowania jak największej liczby stanowisk samoobsługowych, zgodnie z zasadą „no contact” – mówi Michał Fijoł, członek zarządu LOT ds. handlowych.

Jakie zmiany wprowadzi LOT? Sprawdźmy.

Foto: YouTube

#BezpiecznyLOT w praktyce

W komunikacie prasowym przewoźnik informuje, że samoloty LOT wyposażono w filtry HEPA, które usuwają bakterie i wirusy unoszące się w powietrzu. Dodatkowo pokład, schowki ponad siedzeniami oraz luki bagażowe mają być dezynfekowane za pomocą specjalnych środków.

Osobny temat to maseczki zakrywające usta i nos: przez cały czas trwania lotu mają je nosić pasażerowie, podobnie jest z załogami obsługującymi pasażerów (oprócz maseczek dostaną też oni rękawiczki).

„W ramach serwisu pokładowego będzie miała zastosowanie zasada „no contact”, ograniczającą bezpośrednie interakcje pasażerów z załogą. Napoje i przekąski serwowane będą w indywidualnych opakowaniach” – czytamy w komunikacie prasowym.

Osobna kwestia dotyczy bagażu podręcznego – w dalszym ciągu jego wymiary to 55x40x23 cm, jednak LOT zwiększy jego dopuszczalną wagę z 8 do 10 kilogramów. W zamian przewoźnik prosi jednak, by w celu zminimalizowania kontaktu oraz usprawnienia wejścia do samolotu pasażerowie zabierali ze sobą tylko 1 sztukę bagażu, czyli np. pakowali do jednej walizki zakupy ze sklepu duty free czy torbę z laptopem.

Ciekawa jest też kwestia dotycząca blokady foteli. Wszystko wskazuje na to, że LOT nie będzie blokował części miejsc w samolotach, czyli postąpi zgodnie z rekomendacjami IATA oraz Komisji Europejskiej. Jest to też związane z faktem, że w samolotach, którymi LOT będzie wykonywał połączenia (Bombardiery Q400 i mniejsze Embraery) nie ma… środkowego fotela, bo mają one układ foteli 2×2. Z drugiej strony – otwarte pozostaje pytanie, o to jak dużą popularnością będą się cieszyły loty i czy faktycznie zainteresowanie pasażerów będzie duże.

Foto: Dariusz Klosinski / Lotnisko Chopina

A co czeka nas na lotniskach?

LOT informuje, że wypracował spójne procedury bezpieczeństwa dla lotów we współpracy z PPL, Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz dyrekcjami lotnisk krajowych. Obejmują one m.in. kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, odizolowanie pasażerów przylatujących i wylatujących, dystans przestrzenny w gate’ach i podczas boardingu, ograniczenie dostępnej infrastruktury (sklepów, saloników biznesowych), dostęp do środków antybakteryjnych i płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi czy obowiązek zakrywania ust i nosa, wprowadzony w Polsce od 16 kwietnia br.

W ramach ograniczania kontaktu pasażerów z obsługą lotniska, LOT pracuje także nad zastąpieniem dotychczasowych procedur mechanizmami samoobsługowymi m.in. obowiązkową odprawą on-line oraz samodzielnym boardingiem.

Szczegółowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na lotniskach zostaną przedstawione pasażerom do 25 maja.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Pytanie o jakie maseczki chodzi? Zwykłe chirurgiczne nie chroniące przed niczym czy z filtrem i jakiego typu? Bo jeśli dowolne to równie dobrze mogłoby ich nie być - efekt ten sam.
e-prezes, 19 maja 2020, 10:10 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »