Fly4free.pl

Tak wygląda kabina najdroższych lotów świata. Każdy ruch ludzi będą śledzić kamery

Virgin Galactic wnętrze
Foto: Virgin Galactic

Starannie dobrana kolorystyka, sześć ruchomych miejsc siedzących, indywidualne ekrany, kamery i i… lustro – tak kabinę statku SpaceShipTwo, który ma rozpocząć erę turystycznych lotów w kosmos zaprojektowała firma Virgin Atlantic. Teraz także my możemy zobaczyć, jak dokładnie będzie wyglądać pokład tej niezwykłej maszyny.

Virgin Galactic, czyli mówiąc z przymrużeniem oka, pierwsza iście kosmiczna linia lotnicza, właśnie zaprezentowała wnętrze kabiny statku powietrznego SpaceShipTwo.  I jak się okazuje, firma Richarda Bransona zadbała nawet o najdrobniejsze szczegóły, które mają sprawić, żeby nieliczni (i zamożni) pasażerowie nie tylko poczuli się wyjątkowo, ale i mieli z tego wydarzenia niezwykłą pamiątkę.

Co na pokładzie? 16 kamer i lustro!

W ciągu długich lat, w trakcie których zarówno Virgin Galactic jak i inne firmy pracujące nad komercyjnymi rejsami w kosmos, zdążyliśmy dowiedzieć się sporo o tym, jak mają wyglądać te najdroższe loty świata. Poznawaliśmy ceny, listy pasażerów i z zaciekawieniem śledziliśmy informacje o kolejnych mniej lub bardziej udanych testach.

Teraz, po latach oczekiwań wreszcie zobaczyliśmy, jak będzie wyglądać kabina statku powietrznego w trakcie takiego niezwykłego lotu. I musimy przyznać, że jest sporo ciekawych elementów, które ewidentnie zostały skonstruowane z myślą o współczesnych trendach.

Na pokładzie SpaceShipTwo znajdzie się sześć siedzeń dla majętnych pasażerów. Każdy z foteli będzie się odchylał tak by w trakcie dynamicznego nabierania wysokości zapewnić wszystkim klientom komfort i wygodę.

Przy każdym z foteli znajdą się ekranu, które będą na bieżąco wyświetlać szczegółowe informacje o locie. Zadbano także o to, w co będą ubrani pasażerowie.

– Partner Virgin Galactic, firma Under Armour, opracował skafandry kosmiczne dla astronautów, a także technologię tkanin zastosowaną w siedzeniach kabin. Opierając się na doświadczeniach z ponad dwudziestu lat maksymalizacji ludzkiej wydajności, Under Armour stworzył specjalną tkaninę 3D – oddychającą i zapewniającą zarówno komfort jak i mobilność podczas lotu.

 

Virgin Galactic wnętrze
Foto: Virgin Galactic

Najciekawszym i przy okazji wzbudzającym największe emocje elementem wyposażenia ma być… lustro. Cały lot według założeń potrwa 3 godziny, w trakcie których pasażerowie przez 6 minut będą odczuwać pełny stan nieważkości. I jak można się domyślić, to właśnie te 6 minut ma być największą atrakcją całej podroży. Żebyśmy mogli go w pełni doświadczyć, projektanci wyposażyli kabinę w lustra, dzięki którym będziemy mogli zobaczyć siebie samych – unoszących się wewnątrz SpaceShipTwo.

Wszystko zarejestruje 16 kamer wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu po powrocie będziemy mogli w nieskończoność odtwarzać nagrania i oglądać zdjęcia, a także dzielić się nimi w mediach społecznościowych.

– Od zawsze było jasne, że dla naszej społeczności, ​​udostępnianie zdjęć i filmów z ich lotów kosmicznych ma ogromne znaczenie. Sygnał wyjściowy z 16 kamer kabinowych, a także tych w kokpicie i na zewnątrz, wygeneruje obraz w wysokiej rozdzielczości, aby zapewnić wszystko, czego oczekują – od postów na Instagramie, po pięknie zmontowany i ważny z historycznego punktu widzenia film dla każdego z pasażerów – wyjaśnia firma.

 

Virgin Galactic wnętrze
Foto: Virgin Galactic

Oczywiście projektanci zadbali też o detale, które mają dopełnić całego doświadczenia. Kolory wnętrza będą pasować do skafandrów, jakie otrzymają pasażerowie, a cała kolorystyka ma mieć wymiar symboliczny.

– Złoty przypomina lśniące piaski pustyni, błękit przywołuje niebiańskie przestrzenie, a kolor morski inspirowany jest oceanicznymi podróżnikami wracającymi na Ziemię – opisuje poetycko firma.

Poza tym na pasażerów czeka też „automatyczne nastrojowe oświetlenie zharmonizowane z każdą fazą lotu”.

– Kabina SpaceShipTwo została celowo zaprojektowana tak, aby astronauci na pokładzie mogli doświadczyć nieważkości z dala od własnego siedzenia. Projekt wnętrza koncentruje się więc na tej kluczowej chwili. Miękkie powierzchnie i elementy kabiny stają się intuicyjnymi podporami, umożliwiając astronautom swobodne i pełne zbadanie kabiny – tłumaczy Virgin Galactic. – Dodatkowo kabinę dopełnia dwanaście dużych okien z miękkimi, które pozwalają astronautom na obejrzenie inspirujących widoków w wersji „360 stopni” – dodaje.

Virgin Galactic wnętrze
Foto: Virgin Galactic

Kiedy rozpoczną się turystyczne loty w kosmos i ile będą kosztować?

Oczywiście najważniejsze pytanie brzmi: kiedy to wszystko stanie się rzeczywistością? Niedługo – zapewniają wszystkie firmy, które chcą skomercjalizować loty w kosmos. Trzeba jednak przyznać, że w ostatnim czasie Virgin Galactic faktycznie idzie ostro do przodu. Firmie udało się już przeprowadzić dwa udane, pilotowane loty suborbitalne.

Nie można jednak zapomnieć, że choć Branson i jemu podobni, chętnie podkreślają, że mają to być loty dla każdego, to w rzeczywistości raczej dla każdego, kto dysponuje solidnym budżetem. Bilety na pierwsze loty rozeszły się jak świeże bułeczki głównie wśród celebrytów i kosztowały ok. 250 tys. USD. Choć lista pasażerów jest utajniona, mówi się o tym, że wśród szczęśliwców znaleźli się m.in. Leonardo di Caprio, Brad Pitt, Justin Bieber czy Tom Hanks. W sumie na bilet połakomiło się już blisko 600 osób z 60 krajów świata.

Niedawno firma poinformowała jednak, że liczba zainteresowanych lotem w kosmos wzrosła już dwukrotnie i dobiła do 8 tys. osób. Dyrektor generalny Virgin Galactic obiecywał też, że w związku z tym w najbliższym czasie znów zostanie uruchomiona sprzedaż biletów.

– W 2019 r. wciąż osiągaliśmy kolejne, kluczowe kamienie milowe w naszej misji, która ma umożliwić dostęp do przestrzeni kosmicznej – w bezpieczny, innowacyjny i niedrogi sposób – mówił w lutym tego roku George Whitesides, dyrektor generalny Virgin Galactic. – Obecnie podejmujemy kroki w celu ponownego otwarcia sprzedaży biletów – dodał.

W efekcie powstała specjalna lista kolejkowa nazwana „One Little Step”. Ci, którzy byli poważnie zainteresowani lotem w kosmos, mogli wpłacić 1000 USD depozytu. W ten sposób – mówiąc najprościej jak się da – zaklepali sobie miejsce w kolejce do zdobycia kosmicznego biletu.

Ile będzie kosztował ostatecznie? Szacuje się, że docelowo – czyli za około 10 lat – Virgin Galactic będzie w stanie oferować takie kosmiczne rejsy za ok. 40-50 tys. USD. A przynajmniej tak obiecują.

Virgin Galactic wnętrze
Foto: Virgin Galactic
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »