Fly4free.pl

LOT pozywa Boeinga! Chce co najmniej 1 MILIARDA zł odszkodowania

Foto: Grand Warszawski / Shutterstock
Polski przewoźnik złożył do sądu w Seattle pozew przeciwko firmie Boeing w sprawie odszkodowania za uziemienie samolotów Boeing 737 MAX. LOT domaga się odszkodowania w kwocie nie mniejszej niż 1 mld PLN – informuje PAP.

Jak przekazało PAP źródło zbliżone do sprawy, pozew poprzedziły wielomiesięczne negocjacje ugodowe, które nie doprowadziły do satysfakcjonujących strony rozwiązań.

„Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły do sądu w Seattle w stanie Waszyngton pozew przeciwko firmie Boeing. Przewoźnik domaga się odszkodowania w kwocie nie mniejszej niż 1 mld zł (250 mln dol. amerykańskich)” – przekazało PAP źródło. Jak dodało, „sprawa związana jest z wadami projektowymi w samolotach 737 MAX, które doprowadziły do ich uziemienia”.

Informacje PAP potwierdził we wtorek Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy spółki.

LOT zamówił w sumie 15 Boeingów 737 MAX 8 o łącznej katalogowej wartości 1,8 mld USD. Ostatecznie odebrał jednak tylko 5 z nich – pierwsze maszyny tego typu przewoźnik otrzymał w grudniu 2017 roku.

Przyczyną tego stanu rzeczy, a także samego sporu, jest globalne uziemienie Boeingów 737 MAX, do którego doszło 12 marca 2019 roku po dwóch tragicznych wypadkach z udziałem tych maszyn. Ich powodem były wady projektowe samej maszyny.

LOT podkreśla, że od marca 2019 r. do marca 2021 r. na skutek globalnego uziemienia tego typu samolotu przez regulatorów, maszyny pozostawały wyłączone z eksploatacji. W celu utrzymania planowanej siatki połączeń narodowy przewoźnik był zmuszony zastąpić pięć samolotów MAX posiadanych we flocie i 10 samolotów, które przez uziemienie nie zostały dostarczone do LOT w terminie, samolotami wyleasingowanymi w trybie awaryjnym. W ocenie spółki „istotnie zwiększyło to koszty operacyjne przewoźnika”.

W marcu tego roku Boeing 737 MAX w barwach PLL LOT, po ponad dwuletniej przerwie, poleciał w pierwszy rejs pasażerski z Warszawy do Oslo, inaugurując powrót do lotów realizowanych tego typu maszynami. Przewoźnik zapewniał wówczas, że przed rejsem z pasażerami każda z maszyn przeszła wymagane przez regulatora lotniczego EASA modyfikacje. Każdy z pięciu samolotów LOT-u B737 MAX może zabrać na pokład do 186 pasażerów.
 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »