Fly4free.pl

Tak LOT łata dziury po MAX-ach. Odwołany lot i stare boeingi zamiast nowych

Samolot LOT
Foto: lot.com / M. Kwasowski

LOT czekają ciężkie dni. Pasażerowie nie polecą do Kazachstanu, na innych trasach zamiast nowych samolotów podstawiane będą dość leciwe maszyny. Pasażerowie mogą być niezadowoleni.

Odwołano najbliższy lot do stolicy Kazachstanu, Astany. Niewykluczone są kolejne odwołane rejsy. Nasz narodowy przewoźnik zmaga się z kryzysem, związanym z konsekwencjami decyzji o tymczasowym zaprzestaniu operacji lotniczych samolotami Boeing 737 MAX 8.

LOT wypożyczył cztery samoloty, które mają latać w zastępstwie najnowszych Boeingów. Kłopot w tym, że wypożyczone maszyny – m.in. z Go2Sky oraz GetJet – czasy swojej młodości mają już za sobą.

Zamiast nowego samolotu - stary Boeing

5 maszyn Boeing 737 MAX 8, które LOT ma w swojej flocie, tymczasowo jest uziemionych. Ratując siatkę połączeń, polski przewoźnik zdecydował się na załatanie ewentualnych dziur w rozkładzie lotów poprzez szybką decyzję o uzupełnieniu floty wypożyczonymi samolotami.

Popatrzmy jednak na szczegóły. Najmłodszy samolot firmy GetJet ma 21 lat. Najstarszy – ponad 30. Nie lepiej jest w przypadku firmy Go2Sky, z której PLL LOT wypożyczył dwa Boeingi: firma ta posiada 4 maszyny, których wiek to odpowiednio: 12, 17, 19 i 20 lat.

Co to oznacza dla pasażerów? Zamiast lecieć pachnącym nowością samolotem, ich podróż odbędzie się na pokładzie „pełnoletnich” samolotów, których standard w zakresie wygody dla pasażera odbiega od tego, co byłoby ich udziałem w Boeingu 737 MAX 8.

Szybkie działanie linii lotniczej

Z jednej strony: PLL LOT szybko poradził sobie z kryzysem, na ten moment uziemienie feralnych Boeingów 737 MAX 8 spowodowało odwołanie tylko jednego lotu (do Astany). Ale przy napiętym harmonogramie rejsów nie można wykluczać dalszych anulowanych połączeń. Pasażerowie, którzy zapłacili za bilety i spodziewali się podróży w komforcie, również mogą poczuć się lekko zniesmaczeni.

Patrząc na to z innego punktu widzenia, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Decyzja o uziemieniu najnowszych samolotów Boeinga jest ze wszech miar racjonalna: podjęły ją praktycznie wszystkie linie lotnicze, które mają w swojej flocie ten model.

Czy komfort jest istotny? Mając do wyboru brak możliwości odbycia podróży lub lot „pełnoletnią” i wyeksploatowaną maszyną – zapewne większość pasażerów wybierze drugą opcję.

* * *

Mieliście zaplanowaną podróż i lecieliście jedną z wypożyczonych przez PLL LOT maszyn? Dajcie znać, jakie są Wasze odczucia.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Wiek samolotu nie rowna sie z wiekiem wyposażenia w srodku. Maszyny mogly byc rekonfigurowane wielokrotnie od wyjazdu z fabryki. Poza tym w dzisiejszych czasach wciskania jak największej ilosci rzedow, stary samolot moze byc wygodniejszy od nowego.
Aga_podrozniczka, 13 marca 2019, 17:00 | odpowiedz
Avatar użytkownika
MAXami latałem wielokrotnie, zdecydowanie pod względem komfortu wolę stare 737-400. Szersze, bardziej miękkie siedzenia, więcej miejsca. Na short hauls naprawdę nie ma znaczenia czy samolot ma 20 lat czy 20 miesięcy. Pasażerownie nie czują różnicy a już na pewno większego komfortu nie daje zapach kabiny.... "Samolot pachnący nowością"- nie wierzę, że ktoś to naprawdę napisał. 
kiubz, 14 marca 2019, 13:19 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »