Fly4free.pl

LOT dostanie pieniądze za loty do jednego z krajów UE

Foto: espe / Shutterstock
Narodowy przewoźnik został jedną z 10 linii, która otrzyma dopłaty od rządu Słowenii za realizowanie połączeń lotniczych do Lublany. Dokładna kwota nie jest znana, choć zważywszy na całkowitą wartość subsydiów, nie są to zbyt wielkie pieniądze.

Jak donosi serwis Ex-Yu Aviation, dopłaty do połączeń otrzymało wszystkie 10 linii, które zgłosiły się po pieniądze do słoweńskiego rządu. Jak informuje słoweńskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Technologii, pieniądze otrzymają Lufthansa, Swiss, Brussels, Airlines, Air Serbia, Air Montenegro, Turkish Airlines, Wizz Air, LOT, easyJet oraz Flydubai. Dlaczego Słoweńcy dopłacają liniom? Chodzi o większe zainteresowanie przewoźników lotami ze stolicy Słowenii. Po bankructwie linii Adria we wrześniu 2019 roku lotnisko Joze Pucnika w Lublanie straciło bowiem mnóstwo połączeń, a kryzys utrzymywał się bardzo długo. Dość powiedzieć, że lotnisko w Lublanie było jednym z najwolniej powracających do życia portów w Europie w momencie, gdy pandemia nieco zelżała. Nie był to jedyny problem lotniska, bo jak pisaliśmy na naszych łamach, Słoweńcy zaczęli coraz chętniej korzystać z usług położonego nieopodal lotniska w Zagrzebiu, gdzie dużą bazę operacyjną otworzył Ryanair.

Wróćmy jednak do tematu subsydiów, bo najciekawszą kwestią jest to, ile dostał LOT i inni przewoźnicy. Wszystko wskazuje na to, że bardzo niewiele. Przewoźnicy otrzymali w sumie do podziału 1,83 mln EUR, czyli 8,66 mln PLN. Nie mamy informacji, jakie kwoty otrzymali poszczególni przewoźnicy. Wiadomo tylko, że subsydia dotyczą lotów za 12 miesięcy, a ich wysokość zależy od liczby przewiezionych pasażerów czy liczby rotacji. Z tego punktu widzenia największymi beneficjentami programu zostały Lufthansa, Turkish Airlines oraz Air France. LOT, który na trasie Warszawa-Lublana wykonuje 6 lotów w tygodniu, musi się zadowolić niższą kwotą.

Warto też pamiętać o kontekście pomocy dla przewoźników, zwłaszcza jeśli zestawimy tę kwotę z niektórymi przetargami organizowanymi choćby przez polskie samorządy. Na początku roku LOT wygrał przetarg na promocję województwa lubuskiego na swoich pokładach. Warta 12 mln PLN promocja sprawiła, że przewoźnik w dalszym ciągu lata na trasie z Warszawy do Babimostu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »