Fly4free.pl

LOT chce mocno wejść do zupełnie nowego kraju. Złożył już ofertę i czeka na odpowiedź

samolot
Foto: fotokon / Shutterstock
Czy oprócz Budapesztu LOT wkrótce zacznie mocno rozwijać się także w Lublanie? Narodowy przewoźnik przyznaje, że jest zainteresowany mocniejszym wejściem do stolicy Słowenii i prowadził rozmowy z tamtejszym rządem. Słoweńcy rozmawiają z wieloma przewoźnikami na temat zwiększenia oferty lotniczej z tego kraju, która z powodu pandemii i bankructwa linii Adria jest obecnie bardzo uboga.

Jeśli chodzi o branżę lotniczą, Słowenia jest jednym z najmocniej dotkniętych krajów w UE podczas pandemii koronawirusa. I nie chodzi tu tylko o COVID-19, przez który problemy mają wszyscy przewoźnicy w Europie, bo problemy Słowenii zaczęły się już jesienią 2019 roku. Wówczas zbankrutowała Adria, czyli narodowy przewoźnik tego kraju – nie była to duża linia, ale zapewniała Słoweńcom dostęp do wielu dużych hubów przesiadkowych.

Po jej bankructwie władze tego kraju próbowały odbudować ruch – planowały stworzenie nowej linii, a potem dopłacały przewoźnikom do połączeń (skorzystał na tym m.in. LOT), ale ostatecznie nie dało to pożądanego efektu. Całkiem niedawno pisaliśmy na naszych o fatalnych wynikach lotniska w Lublanie. Nic dziwnego, że Słoweńcy postanowili mocno zintensyfikować rozmowy z przewoźnikami na temat zwiększenia aktywności w ich kraju.

Jak czytamy w serwisie Ex-Yu Aviation, słoweńskie ministerstwo rozwoju gospodarczego i technologii rozmawiało z kilkunastoma przewoźnikami na temat stworzenia nowej linii lotniczej lub stworzenia bazy operacyjnej w Lublanie, jednak do tej pory nie zdecydowano się na żadną ofertę.

– Wszystkie spotkania miały charakter informacyjny. Otrzymaliśmy dużo ofert i propozycji w ciągu poprzedniego roku i w pierwszej połowie roku bieżącego. Były bardzo różne –  od planów rozwoju siatki połączeń poprzez proponowane typy samolotów, które dana linia mogłaby u nas stacjonować. Wciąż szukamy najbardziej atrakcyjnego rozwiązania dla słoweńskich pasażerów – informuje słoweńskie ministerstwo.

Niezwykle ciekawa jest jednak lista przewoźników, którzy byliby zainteresowani pojawieniem się w Słowenii. W miejscowych mediach czytamy, że chętni do zwiększenia swojej aktywności w tym kraju są m.in. Croatia Airlines, Air Serbia, przewoźnicy z Bliskiego Wschodu, linia Air Dolomiti, Wizz Air, a także… LOT.

Trudno powiedzieć, w jaki sposób nasz narodowy przewoźnik mialby się pojawić w Słowenii, prawdopodobnie chodzi o założenie bazy operacyjnej na lotnisku w Lublanie i uruchomienie siatki kilku połączeń. Sam LOT potwierdza, że rozmowy miały miejsce i że złożył Słowenii konkretną ofertę dotyczącą rozwoju w tym kraju.

– W wyniku rozmów ze stroną słoweńską przygotowaliśmy propozycję handlową, na którą do chwili obecnej nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Tymczasowo skupiliśmy się na innych kierunkach rozwoju, ale nie wykluczamy szerszej współpracy w przyszłości – informuje nas biuro prasowe w przesłanej do Fly4free.pl odpowiedzi.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »