LOT chce pozyskać 84 nowe samoloty. Rozmawia z 2 największymi producentami

Narodowy przewoźnik wyśle wkrótce zapytania w sprawie pozyskania 84 samolotów regionalnych – poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych. W grze jest dwóch producent: francuski Airbus oraz brazylijski Embraer. Kilka dni temu doszło do spotkania władz resortu w przedstawicielami obu firm.

Odnowienie i powiększenie floty regionalnej to temat, który w LOT przewija się już od lat. Teraz wszystko wskazuje na to, że w końcu sprawa ta zostanie sfinalizowana. W piątek Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że Jacek Bartmiński (wiceminister w resorcie aktywów państwowych) spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami firm Embraer oraz Airbus. 

Jak czytamy w komunikacie, „rozmowy wiceministra, w którego nadzorze znajdują się Polskie Linie Lotnicze LOT dotyczyły określenia potencjalnych obszarów współpracy ww. firm ze spółkami Skarbu Państwa, będącymi w nadzorze MAP”. Kryje się pod tym właśnie zamówienie na samoloty regionalne, gdzie LOT dokona wyboru pomiędzy maszynami obu tych producentów.

Nie jest to wielkie zaskoczenie – w grze są bowiem Airbusy A220 lub Embraery E-2. Trochę zaskakuje za to skala potencjalnego zamówienie – w komunikacie czytamy bowiem, że w najbliższym czasie LOT wyśle do obu producentów zapytania ofertowe dotyczące pozyskania aż 84 samolotów regionalnych. Jest to jednak zgodne z ogłoszoną jesienią strategią rozwoju LOT do 2028 roku, która zakłada powiększenie floty do 110 samolotów w ciągu najbliższych 4 lat. Obecnie LOT dysponuje zaś flotą 75 samolotów, a jeśli chodzi o samoloty regionalne, to narodowy przewoźnik korzysta wyłącznie z Embraerów.

Kiedy LOT podejmie decyzję w sprawie wyboru nowej floty? Nieoficjalnie słyszymy, że może się to stać najwcześniej pod koniec trzeciego kwartału tego roku.

Przypomnijmy też, że już w tym roku flota LOT się powiększy – kilka tygodni temu przewoźnik zapowiedział, że pozyska 3 kolejne Boeingi 737 MAX 8, a w roku 2025 LOT ma otrzymać 8 następnych maszyn tego typu.

Lubisz nasze okazje?
Dodaj Fly4free.pl jako preferowane źródło w Google, a nasze artykuły będą częściej pojawiać się w Twoich wynikach wyszukiwania. Możesz to w każdej chwili zmienić.
Dodaj jako źródło w Google
Sprawdź inne superokazje 🔥
Odkryj jedną z Wysp Balearów 😍 Loty z Warszawy na Majorkę + noclegi za 776 PLN 🏖️☀️
Majorka z Warszawy 776 PLN

Jesienna wycieczka na Baleary

Wrzesień w stanie Waszyngton 🇺🇸✈️ Loty do Seattle od 2143 PLN 🐻🏔️
Lato w USA z Berlina 2143 PLN

Odkryj stan Waszyngton w letnim terminie

City break w Lizbonie za 829 PLN 🇵🇹✈️ Loty i 3 noce w hotelu 🤩
Portugalia z Krakowa 829 PLN

Odkryj piękno Lizbony jesienią

Greckie lato w dwóch odsłonach za 726 PLN ☀️🤩 Ateny i Naksos w jednej podróży ✈️+⛴️
Ateny i Naksos z Warszawy 726 PLN

Greckie lato w dwóch odsłonach. Loty i prom w bardzo dobrej cenie

Misją Fly4free.pl jest przedstawienie Ci najlepszych zdaniem naszej redakcji okazji na podróże. Opisujemy oferty znalezione przez nas w internecie i wskazujemy adresy internetowe, pod którymi samodzielnie możesz wykupić podróż lub elementy podróży. Ceny w artykułach są aktualne w chwili publikacji. Możemy otrzymywać wynagrodzenie od partnerów handlowych, do których Cię przekierowujemy.
Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?