Fly4free.pl

LOT szaleje na Węgrzech. Aż 7 nowych tras z Budapesztu!

Foto: Markus Mainka / Shutterstock

Już 22 września LOT uruchomi połączenie z Budapesztu do Seulu, a od 30 marca 2020 roku wystartuje aż 6 nowych europejskich tras! W stolicy Węgier LOT zbazuje też 3 dodatkowe samoloty.

O nowej dalekiej trasie do Seulu pisaliśmy już w poniedziałek, teraz przewoźnik tylko potwierdził te plany. Loty na tej trasie będą realizowane 3 razy w tygodniu – wyloty z Budapesztu planowane są we wtorki, piątki i niedziele.

Jestem pewien, że nasza oferta spełni oczekiwania zarówno Węgrów, jak i Koreańczyków, a także pasażerów z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Potencjał turystyczny i biznesowy połączenia Budapeszt-Seul jest ogromny – rocznie na tej trasie podróżuje blisko 70 tys. pasażerów, a między regionem Europy Środkowo-Wschodniej a Seulem – ponad 750 tys. – mówi Rafał Milczarski, prezes LOT-u.

To jednak tylko początek wielkiej ekspansji LOT w Budapeszcie: w środę przewoźnik zapowiedział, że od 30 marca 2020 roku liczba tras oferowanych przez LOT ze stolicy Węgier wzrośnie do 12. Od tego dnia przewoźnik uruchomi aż 6 nowych tras: z Budapesztu poleci do: Sofii, Pragi, Belgradu i Stuttgartu. Jednocześnie dopiero na wiosnę LOT uruchomi z Budapesztu ogłoszone już wcześniej loty do Brukseli i Bukaresztu: pierwotnie oba połączenia miały wystartować już 2 września, jednak ze względu na problemy związane z uziemieniem Boeingów 737 MAX, trasy te będą uruchomione pół roku później.

Lotnisko Chopina
Foto: Grand Warszawski / Shutterstock

Do Sofii i Belgradu LOT będzie latał raz dziennie, 7 dni w tygodniu, z kolei do Pragi i Stuttgartu rejsy będą realizowane z częstotliwością 2 razy dziennie (oprócz weekendów).

Tak duża częstotliwość wymusza zwiększenie liczby samolotów zbazowanych w Budapeszcie – od wiosny dojdą tu więc 3 Embraery 195. Oznacza to, że w przyszłym roku baza LOT w stolicy Węgier będzie liczyła 5 samolotów (w tym 1 Boeinga 787 Dreamliner).

Ale oprócz nowych tras, LOT planuje też korektę lotów do USA.

Lotnisko Chopina
Foto: Grand Warszawski / Shutterstock

Chicago wypada na zimę

Podczas środowej konferencji LOT ogłosił, że na rzecz połączeń do Seulu, w sezonie zimowym zmniejszy częstotliwości lotów z Budapesztu do Nowego Jorku – z 4 do 3 tygodniowo. Z rozkładu na zimę od początku listopada zniknęły też loty do Chicago – LOT tłumaczy, że ta trasa będzie miała charakter sezonowy i wróci do rozkładu latem. Ta decyzja nie dziwi – niedawno na Fly4free.pl pisaliśmy o tym, że zimą obłożenie samolotów na trasach do USA (a zwłaszcza do Chicago) było na bardzo niskim poziomie.

– Ruch do USA charakteryzuje się wysoką sezonowością, która wpływa na poziom wypełnienia naszych samolotów. Dodatkowym czynnikiem był dotychczasowy brak rozbudowanej siatki tzw. połączeń feedujących – mówi Milczarski.

Czy to ma sens?

Liczba ogłoszonych przez LOT kierunków robi wrażenie i z pewnością potwierdza, że nasz przewoźnik poważnie myśli o Budapeszcie jako swoim drugim najważniejszym hubie. Tym bardziej, że wyniki, jakie LOT osiągał na trasach do USA jasno pokazują, że bez pasażerów transferowych z regionu wypełnienie samolotów będzie bardzo trudne. Co do samych tras, trudno mieć jakiekolwiek uwagi – warto jednak pamiętać o tym, że na niektórych LOT będzie miał bardzo dużą konkurencję. Tak jest choćby z trasą z Budapesztu do Pragi, gdzie już teraz 2 razy dziennie lata Ryanair, a 3 razy dziennie linie CSA. Czy dodatkowe 2 połączenia LOT to nie jest trochę za dużo? Czas pokaże.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Ciekaw jestem kiedy powroci obiecywane polaczenie Warszawa-Bydgoszcz bo jako jedyne polskie lotnisko nie jest skomunikowane. 
Artur Bzowski, 1 sierpnia 2019, 17:26 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »