Fly4free.pl

Londyn będzie miał siódme międzynarodowe lotnisko! Chce z niego latać Ryanair

Foto: AlinaL / Shutterstock
Brytyjskie władze dały w końcu zielone światło dla rozbudowy lotniska Manston w hrabstwie Kent, które w praktyce będzie siódmym międzynarodowym lotniskiem dla Londynu. Choć pasażerskie loty rozpoczną się dopiero za 3 lata, już prowadzone są wstępne negocjacje z przewoźnikami, wśród których znajdują się m.in. easyJet i Ryanair.

Londyn to jeden z największych międzynarodowych hubów lotniczych na świecie, jednak choć stolicę Wielkiej Brytanii obsługuje aż 6 lotnisk, to wciąż są tam problemy z przepustowością. Dość powiedzieć o przeciągających się od lat rozmowach w sprawie nowego pasa startowego na Heathrow czy równie zapchanych portów takich jak Stansted czy Gatwick. Właśnie dlatego już wkrótce wznowione będą loty pasażerskie z lotniska Manston (znanego też wcześniej pod nazwą Kent International Airport), gdzie już w 2025 roku mają pojawić się pasażerowie.

Lotnisko Manston, które do 1989 roku było bazą Royal Air Force, obsługiwało już loty pasażerskie do 2014 roku, gdy wyprowadziła się z niego ostatnia linia, czyli KLM. Potem plany odnośnie lotniska się zmieniały. W pewnym momencie lotnisko miało być zburzone, a na jego miejscu miało powstać osiedle domków, a całkiem niedawno pas startowy służył jako wielki parking dla ciężarówek oczekujących na przejazd do oddalonego o pół godziny drogi Dover. I choć lotnisko Manston jest oddalone od centrum stolicy o prawie 2 godziny jazdy autem, to z pewnością będzie stanowiło solidne uzupełnienie lotniczej oferty Londynu.

Kilka lat temu teren lotniska kupiła firma RiverOak Strategic Partners, która zapowiedziała rozbudowę portu wartą 500 mln GBP. Lotnisko ma być skupione przede wszystkim na lotniczym cargo i transporcie frachtu, ale ma przyjmować też loty pasażerskie. Przez kilka lat trwały przepychanki w sprawie uzyskania zgody na rozbudowę, ale ostatecznie w zeszłym tygodniu brytyjski rząd dał na inwestycję zielone światło.

Prace, które zakładają m.in. gruntowny remont drogi startowej, nową wieżę kontroli lotów, kilkanaście stanowisk dla samolotów cargo i 4 dla lotów pasażerskich mają się rozpocząć już w przyszłym roku. Cały plan rozbudowy został obliczony na 15 lat, ale według właścicieli portu lotnisko ma przyjąć pierwsze samoloty już w 2025 roku, w tym także komercyjnych przewoźników pasażerskich.

W tej sytuacji nie dziwi, że rozpoczęły się już wstępne rozmowy z przewoźnikami. Jak informują lokalne media i branżowe portale, wśród linii zainteresowanych lotami z Manston są m.in. linie easyJet, Ryanair oraz KLM.

Manston będzie siódmym międzynarodowym lotniskiem dla Londynu po Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton, City i Southend. Jednocześnie będzie zdecydowanie najdalej oddalonym od centrum stolicy – według Google Maps odległość to prawie 120 kilometrów, a czas przejazdu waha się od 100 do 120 minut w zależności od natężenia ruchu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »