Fly4free.pl

Westeros, Królewska Przystań i Smocza Skała istnieją naprawdę! Oto kultowe miejsca z “Gry o tron”

Foto: Alberto Loyo / Shutterstock

Też nie możecie się doczekać premiery ostatniego sezonu “Gry o tron”? W oczekiwaniu na finałowe boje Lannisterów i Starków, zobaczcie miejsca, w których możecie się przenieść w magiczny świat sagi George’a R.R. Martina. Do wielu z nich możecie bardzo łatwo dotrzeć za niewielkie pieniądze z Polski.

“Gra o tron” (premierowy odcinek ósmego, ostatniego sezonu, już w poniedziałek o 3 w nocy polskiego czasu) to absolutny fenomen – serial nie tylko bije rekordy popularności wśród widzów na całym świecie, ale też przyczynia się do tego, że miejsca, gdzie jest kręcony, zyskują bardzo dużą popularność. Dobrym przykładem jest chorwacki Dubrownik, gdzie w każde wakacje ściągają tysiące fanów serialu. Popularność miasta jest tak duża, że władze Dubrownika musiały w pewnym momencie wprowadzić dzienne limity liczby odwiedzających stare miasto. Ale takich miejsc jest więcej – często były one nieznane, ale po tym, jak zostały sfilmowane i pokazane w serialu, stają się hitami.

Prowadzi to często do kuriozalnych sytuacji – w zeszłym roku w komunikacie prasowym wyszukiwarki lotów Kiwi.com mogliśmy przeczytać o „efekcie Gry o tron”, czyli kolejnym wzroście zainteresowania miejscami w serialu. Największe wzrosty zanotowały wyszukiwania połączeń lotniczych do… Westeros i Essos, czyli fikcyjnych krain znanych miłośnikom serialu. Faktem jednak jest, że po każdym sezonie do grona faworytów dołączają nowe lokalizacje.

Gra o tron
Foto: YouTube

Jak jest teraz? Po zakończeniu ostatniej serii dużą popularność zdobyła malownicza wysepka Gaztelugatxe znajdująca się w Kraju Basków w Hiszpanii, która w serialu gra ogromną i imponującą twierdzę Smocza Skała – na początku serialu zarządzał nią Stannis Baratheon, w siódmej serii wkroczyła zaś tam Daenerys Targaryen. Forteca na stromej skale powstała przy użyciu komputerowych efektów, ale samo miejsce jest niezwykle malownicze i imponujące. Największe wrażenie robi kładka i 240 kamiennych schodów, które łączą wyspę ze stałym lądem.

Na szczycie wyspy (tam gdzie powinna być forteca) znajduje się niewielki, ale pięknie położony kościół San Juan de Gaztelugatxe. Jak wygląda to urocze miejsce? Ano tak

W Baskonii kręcono też sceny w innych miejscach, m.in. na plażach Itzurun i Mauriola, a także w San Sebastian czyli stolicy regionu.

Podobnie było wcześniej z Sewillą i całym regionem, który także wystąpił w „Grze o Tron”. Efekt? W 2016 roku Andaluzję odwiedziło 10,6 mln turystów – o 2 mln więcej niż w okresie, zanim zaczęto emitować kręcone w Sewilii i okolicach odcinki serialu HBO.

Foto: Adrian Pluskota / Shutterstock

Jesteś fanem? Koniecznie jedź do Irlandii Północnej

Jednym z krajów, który zyskał najwięcej na “Grze o tron” jest Irlandia Północna – w okolicach wybrzeża kraju znajduje się kilkanaście punktów, gdzie kręcono słynny serial. 

Wszystko wskazuje na to, że Belfast stanie się obowiązkowym punktem wycieczek dla wszystkich fanów serialu. To tutaj w piątek 12 kwietnia w budynku Titanic Exhibition Centre otwarto wystawę “Game of Thrones: The Touring Exhibition”. Jest to największy na świecie zbiór strojów, rekwizytów i pamiątek pochodzących z planu filmowego słynnego serialu, które zostały zgromadzone w ciągu 10 lat, gdy “Gra o tron” była kręcona. Wystawę można oglądać do 1 września (ceny biletów wahają się od 10 do 15 GBP), ale to dopiero początek atrakcji: wiosną przyszłego roku HBO zaprosi fanów serialu z całego świata do studia filmowego Linen Mill (ok. 40 km od Belfastu), gdzie będzie można zobaczyć plany zdjęciowe miejsc znanych z serialu. Wśród nich znajdą się Winterfell, czyli siedziba rodu Starków, Czarny Zamek (gdzie rezyduje Nocna Straż) oraz Królewska Przystań.

Oprócz zachowanych planów zdjęciowych na zwiedzających będą czekały oryginalne stroje, broń i rekwizyty z serialu.

Gdzie jeszcze spotkacie słynne miejsca z “Gry o Tron”? Film kręcono m.in. na Islandii, Malcie i Chorwacji. W niektórych przypadkach, jak np. Islandii. Gdzie konkretnie? 

Choćby w szkockim zamku Dounne, który gra w serialu rodowy dom Starków. Jest też słynny Królewski Trakt, czyli Dark Hedges – jedna z najsłynniejszych dróg w Irlandii Północnej, którą okala szpaler niezwykłych drzew.

Foto: TreasureGalore / Shutterstock

Tollymore Forest Park – Irlandia

Kilkaset hektarów gęstego lasu u podnóża gór Mourne to znane w okolicy miejsce na wyciszenie i spokojne spacery z widokiem na morze. Chętnie wykorzystano to w serialu – i to w scenach, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Tutaj objawili się Dzicy, tutaj rodzina Starków odnalazła szczenięta wilkorów. Również tutaj Theon Greyjoy był ścigany przez Ramsay’a Snow’a.

Foto: Carin Stan / Shutterstock

Mdina (Melitte) – Malta

Stolica krainy Westeros musiała być – w założeniach filmowców – miejscem świetnie zachowanym, ale w pełni naturalnym, godnym realiów średniowiecza. Idealnie w te kryteria w pierwszej fazie serialu wpisywała się pełna wąskich uliczek Mdina. To była stolica Malty, która pełna jest niezwykłych budowli powstałych przed setkami laty. Zamieszkiwano tam już cztery tysiące lat p.n.e. Najbardziej kojarzonym miejscem przez fanów serialu jest z pewnością pałac San Anton. Formalnie należy do władz Malty, ale był na potrzeby „Gry o tron” siedzibą królewską.

Foto: ZGPhotography / Shutterstock

Azure Window – Malta

Nieistniejące już niestety Lazurowe Okno to miejsce, gdzie Daenerys Targaryen brała ślub z Khalem Drogo. Wapienne skały na wyspie Gozo na co dzień urzekają ciszą i spokojem. Podczas nagrywania sceny małżeństwa blondwłosej Matki Smoków i przywódcy dzikiego ludu Dothraków nabrzeże Malty zmieniło się w prawdziwą arenę pełna dziesiątek gotowych na wszystko nomadów.

Foto: Fotokon / Shutterstock

Dubrownik – Chorwacja

Mury Westeros to nic innego, jak właśnie perła Chorwacji. Idealne miejsce na Królewską Przystań. Tam odgrywano słynne sceny bitwy morskiej. Dubrownik będzie jednak zapamiętany przez fanów przede wszystkim dzięki słynnemu marszowi królowej Cersei. Ta, upokorzona i półnaga, szła pomiędzy setkami wyśmiewających ją poddanych długą drogą, którą twórcy serialu wytyczyli pomiędzy katedrą a pałacem Sponza.

Foto: emperorcorsar / Shutterstock

Cordoba – Hiszpania

Ponad 240-metrowy rzymski most w Andaluzji został wykorzystany do scen pokazujących Volantis – najbardziej położone na południe Wolne Miasto słynące z wyrobu czerwonego wina. W serialu sprawia wrażenie dłuższego, ponieważ ekipa HBO umiejętnie filmowała go z kilku kamer oraz wykorzystując drony. Skuszeniu producentów z pewnością pomógł fakt modernizacji słynnego mostu – w 2006 r. zrobiono to tak, by podwyższyć jego trwałość, ale w pełni zachować kształty i funkcjonalność opracowane ok. 1 w p.n.e.

Foto: kavram / Shutterstock

Vatnajökull – Islandia

„Nadchodzi zima!” – słynne hasło z „Gry o tron” miało przyprawiać o drżenie. By tak się stało, twórcy musieli znaleźć miejsce, które pokazywałoby rzeczywiście, jak bardzo chłodny, nieprzyjemny i obcy jest świat znajdujący się poza gigantycznym murem. Do tego znakomicie nadawała się Islandia. Skalne wzniesienia gdzieś daleko od cywilizacji okazały się tak niezwykłe, że nie wymagały nawet pracy grafików, którzy chętnie poprawiają rzeczywistość w programach graficznych. Sceny nagrywano na lodowcu Vatnajökull oraz kilku innych, a także w okolicach jeziora Myvatn.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »