Fly4free.pl

Lockdown UK: LOT wysyła Dreamlinery po Polaków, a linie sprzedają loty, które się nie odbędą!

Foto: ZG Photography / Shutterstock

Wprowadzony już za kilka godzin zakaz lotów z Wielkiej Brytanii sprawił, że przewoźnicy wysyłają większe samoloty i organizują dodatkowe rejsy, by ściągnąć do kraju jak najwięcej pasażerów. Jednocześnie LOT i Ryanair w dalszym ciągu sprzedają bilety na połączenieaz i do Wielkiej Brytanii, choć lada moment zacznie obowiązywać zakaz lotów.

Ogłoszona w niedzielę późnym wieczorem decyzja o zakazie lotów z Wielkiej Brytanii do Polski z powodu nowej odmiany koronawirusa sprawiła, że wielu pasażerów z Wysp Brytyjskich wybierających się na święta do Polski stanęło przed trudnym wyborem: zrezygnować z planów czy mimo wszystko próbować przedrzeć się do Polski. Wbrew pozorom to nie taka łatwa decyzja, bo zakaz lotów jest póki co bezterminowy, co oznacza ryzyko, że potencjalnie ludzie ci mogliby zostać w kraju znacznie dłużej niż by chcieli.

Pierwsze informacje płynące z lotnisk wskazują na to, że ruch „last minute” z Wielkiej Brytanii do Polski będzie bardzo duży – tylko na Lotnisko Chopina może dziś przylecieć 1600 osób z Wielkiej Brytanii.

Jednocześnie okazję na zarobek zwietrzyli przewoźnicy. Jak czytamy w depeszy PAP, Wizz Air dołożył 2 dodatkowe rejsy z Londynu-Luton z lądowaniem na Lotnisku Chopina o godz. 22.30. Z kolei LOT realizuje dodatkowy z Heathrow z lądowaniem w Warszawie o godzinie 23.10. To ostatnie połączenie LOT wykona swoją największą maszyną, czyli Boeingiem 787-9 Dreamliner, który zabiera na pokład 294 pasażerów. Już wcześniej LOT wysłał na tę trasę jeszcze jednego Boeinga 787-9. samolot wystartował z Warszawy o godz. 15.40, z powrotem na Lotnisku Chopina ma wylądować o godzinie 23.05. Bilety nie są tanie – pasazer.com odnotowuje, że trzeba za nie zapłacić nawet 3 tys. PLN.

Decyzja o dodatkowych lotach czy puszczaniu na trasy większych samolotów wzbudziła spore kontrowersje: nie brakuje głosów, że w ten sposób zwiększa się ryzyko, że nowa, bardziej zaraźliwa odmiana koronawirusa, w szybszym tempie dotrze do Polski. W sumie zakaz dla lotów z Wielkiej Brytanii wprowadziło lub zapowiedziało już ponad 40 krajów na całym świecie.

Z planowanym zakazem lotów związana jest jeszcze jedna dość dziwna historia.

Foto: Patryk Kosmider / Shutterstock

Przewoźnicy wciąż sprzedają bilety na loty, które się nie odbędą...

Ze wszystkich dużych linii, które latają z Polski do Wielkiej Brytanii, tylko Wizz Air zdecydował się na zawieszenie sprzedaży biletów. W systemie rezerwacyjnym “landrynki” widnieje adnotacja, że począwszy od 22 grudnia do 8 stycznia włącznie bilety z i do Wielkiej Brytanii są “wyprzedane”, co oznacza, że ich sprzedaż jest zawieszona.

Bilety na kolejne loty jeszcze w grudniu (w tym na przykład 25 i 26 grudnia) sprzedają za to wciąż LOT i Ryanair. I w przypadku LOT kosztują sporo – za bilet w tym okresie trzeba zapłacić nawet 1700 PLN.

Dlaczego LOT sprzedaje bilety na loty, które się nie odbędą?

– Czekamy na opublikowanie rozporządzenia. Tak jak w przypadku poprzednich tego typu decyzji do czasu opublikowania nie mamy formalnej podstawy, by nie sprzedawać biletów – wyjaśnił w rozmowie z Next.gazeta.pl rzecznik spółki Krzysztof Moczulski.

Co zrobi Ryanair?

W komunikacie przewoźnika czytamy, że „w przypadku lotów do / z Wielkiej Brytanii w nadchodzących dniach (od 20 do 24 grudnia), które są zakazane na mocy przepisów wprowadzonych przez rządy krajów UE, wszyscy klienci, których to dotyczy, otrzymają powiadomienie e-mailem i zaoferowane im będą alternatywy, w tym bezpłatne przeniesienie rezerwacji lub zwroty kosztów, jeśli sobie tego życzą”.

Darmowa rezerwacja możliwa będzie na loty w terminie do 15 marca.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »