Fly4free.pl

Jedna z najpiękniejszych stolic w Europie chce łupić turystów. Zapłacimy dwa razy więcej niż dotychczas!

Foto: Creative Cat Studio / Shutterstock
Burmistrz Lizbony Carlos Moedas zapowiedział, że wkrótce podatek turystyczny w Lizbonie wzrośnie z 2 do 4 euro za każdą noc, jaką turyści spędzą w stolicy Portugalii. – Uważam, że to fair w stosunku do mieszkańców Lizbony – komentuje. I zapowiada, że uzyskane w ten sposób środki zostaną m.in. przeznaczone na dalszy rozwój infrastruktury turystycznej.

O podniesieniu podatku turystycznego w stolicy Portugalii mówiło się już od wielu miesięcy, a Lizbona miała pójść w ślady innych dużych turystycznych miast, które zdecydowały się na ten krok. Między innymi Barcelony, gdzie kolejna podwyżka podatku turystycznego miała miejsce 1 kwietnia. Teraz poznaliśmy szczegóły. Jak czytamy w portugalskim dzienniku ”Jornal de Negocios”, kwota podatku ma zostać wkrótce podwojona z 2 do 4 euro za każdą noc, jaką podróżni spędzą w Lizbonie.

– Uważam, że podniesie podatku turystycznego jest fair w stosunku do mieszkańców Lizbony i w stosunku do samego miasta, więc podjąłem taką decyzję. Chcę jednak zrobić to w zgodzie z przedstawicielami branży turystycznej, a więc hotelarzami czy restauratorami – powiedział Carlos Moedas, burmistrz Lizbony.

Jak czytamy, wyższy podatek turystyczny ma podlegać jeszcze 30-dniowym konsultacjom społecznym, a jeśli nie zostaną zgłoszone żadne uwagi, zostanie wprowadzony w życie.

Burmistrz Lizbony dodał przy tym, że dodatkowe środki zostaną przeznaczone m.in. na służby sprzątające miasto, a także dodatkowe inwestycje w infrastrukturę turystyczną.

Warto przy tym dodać, że podwojona zostanie też kwota podatku pobieranego od turystów ze statków wycieczkowych, którzy wysiadają w stolicy Portugalii i zwiedzają ją przez kilka godzin. W tym przypadku kwota daniny ma zostać zwiększona z 1 do 2 euro.

Póki co nie znamy dalszych szczegółów. Obecnie podatek jest pobierany za okres maksymalnie 7 noclegów spędzonych w Lizbonie. Warto dodać, że turystyczna danina została wprowadzona w życie w 2016 roku i dotyczy zarówno turystów zagranicznych jak i obywateli Portugalii nocujących w mieście – w momencie wejścia w życie wynosiła ona pierwotnie 1 euro od każdego noclegu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »