Fly4free.pl

Ile linie lotnicze straciły przez COVID? Kwota jest oszałamiająca i zdecydowanie wyższa niż zakładano

bank
Foto: Montri Thipsorn / Shutterstock

Nawet 201 miliardów USD – tyle najprawdopodobniej stracą linie lotnicze w wyniku kryzysu związanego z pandemią koronawirusa w okresie od 2020 do 2022 r. Choć od początku liczono się z gigantycznymi stratami, to nawet najbardziej pesymistyczne prognozy trzeba było zrewidować.

Najnowsze prognozy dla branży lotniczej stworzone przez IATA nie pozostawiają złudzeń. Wszystko wskazuje na to, że do końca przyszłego roku straty przekroczą 200 mld USD. I choć sytuacja na rynku zdecydowanie się poprawia, a straty zaczynają maleć to do całkowitego odbicia jeszcze daleko.

Gdy w 2020 roku przemysł w ogóle zaczął mierzyć się z drastycznymi skutkami pandemii koronawirusa, IATA szacowała, że dochodu linii spadną o 55 proc. w 2020 roku, a straty sięgną 84,3 mld USD. W rzeczywistości było o wiele gorzej, a tylko w ciągu pierwszych 10 miesięcy ubiegłego roku przewoźnicy tracili 300 tys. USD… na minutę. W efekcie szybko przyjrzeli się swoim prognozom i uznali, że są zdecydowanie niedoszacowane.

Nowe szacunki przewidywały stratę 118,5 mld USD w 2020 roku i 47,7 mld USD na 2021 rok. Niestety, mimo szczerych wysiłków wielu przewoźników, większego zainteresowania pasażerów i złagodzenia obostrzeń w wielu miejscach na świecie – prognozy ponownie okazały się być zbyt optymistyczne.

W najnowszych wyliczeniach IATA przewiduje stratę w wysokości 52 mld USD do końca tego roku. Kolejnych 11,6 mld USD branża ma stracić w przyszłym roku. W sumie daje to 201 mld USD w przeciągu dwóch lat.

Wbrew pozorom nie są to jednak złe wiadomości – podkreśla dyrektor generalny IATA.

Aby przetrwać, linie lotnicze radykalnie obniżyły koszty i dostosowały swoją działalność do wszelkich dostępnych możliwości. Dzięki temu strata 137,7 miliardów USD w 2020 r. zmniejszy się do 52 miliardów w tym roku. A jeszcze bardziej zmniejszy się (do 12 miliardów USD) w 2022 roku – podsumował Willie Walsh. – Mamy już za sobą najgłębszy punkt kryzysu. Chociaż nadal istnieją poważne problemy, na pierwszy plan wysuwa się droga do odbicia i pełnej rekonwalescencji branży – dodał.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Autor nie zna znaczenia słowa oszołamiająca.
awayaway, 6 października 2021, 9:52 | odpowiedz
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »