Fly4free.pl

Nie tylko Włochy: linie odwołują kilkaset lotów z Polski. Na liście Niemcy, Austria, Chorwacja…

Foto: Frankfurt Airport / Shutterstock

Tylko z lotniska w Krakowie do końca marca kilku przewoźników odwołało w sumie ponad 160 operacji lotniczych!

Koronawirus powoduje, że liczba pasażerów zainteresowanych lataniem drastycznie się zmniejszyła. Przede wszystkim dotyczy to lotów do Włoch, choć nie tylko. Nie dziwi więc, że linie lotnicze mocno obcinają swoje rozkłady lotów i próbują minimalizować straty. Loty do Azji i Włoch zawiesza więc LOT, a ofertę do Włoch mocno redukują Ryanair i Wizz Air. Ale inne linie także mocno redukują liczbę lotów, także z polskich lotnisk. A krajów, których dotyczą cięcia, jest coraz więcej.

Które połączenia są obcinane? Weźmy przykład lotniska w Krakowie – dziś na profilu Facebookowym portu pojawiła się informacja o trasach, na których zostaną obcięte połączenia. Wygląda ona dość dramatycznie.

Drodzy pasażerowie ❕W najbliższym czasie niektórzy przewoźnicy ograniczą częstotliwość rotacji z #KrakowAirport.?...

Gepostet von Krakow Airport am Montag, 9. März 2020

Jakie są szczegóły

– Do końca sezonu zimowego, czyli 28 marca, linie lotnicze odwołały w sumie po 76 odlotów i przylotów z krakowskiego lotniska- informuje Natalia Vince, rzeczniczka krakowskiego portu.

To w sumie 152 przyloty i odloty. A do tego należy doliczyć jeszcze część odwołanych przez Ryanaira rotacji do Bergamo, więc w sumie mamy do czynienia z ponad 160 odwołanymi lotami. Jakie to trasy?

Oprócz zapowiedzianych wcześniej cięć takich jak loty Ryanaira do Rzymu, Neapolu czy Pizy, Wizz Aira do Tel Awiwu (1 rotacja odwołana), Bari (3 rotacje odwołane), Katanii (3 rotacje) i Rzymu (9 rotacji), zdecydowanie najwięcej będzie anulowanych tras do Niemiec. Najmocniej ucierpi połączenie z Krakowa do Frankfurtu, realizowane przez Lufthansę: lotnisko w Krakowie informuje, że w okresie do 28 marca niemiecka linia anuluje na tej trasie aż 22 rotacje! O 6 rotacji zmniejszy się liczba połączeń z Krakowa do Monachium (tygodniowa liczba rejsów zmniejszy się z 21 do 19). Z rozkładu wypadnie też 1 rotacja na obsługiwanej przez Eurowings trasie Kraków-Stuttgart, a także 4 rotacje na trasie do Dusseldorfu (liczba lotów spadnie z 7 do 6 tygodniowo).

Do tego Austrian Airlines usunie 3 rotacje na trasie Kraków-Wiedeń, a El Al – 7 rotacji na trasie Kraków-Tel Awiw.

Foto: Ryanair

Będzie też mniej lotów na realizowanej przez austriacką Laudę trasie do Stuttgartu. Z informacji lotniska wynika, że w sezonie zimowym znikają 3 rotacje. Natomiast w systemie rezerwacyjnym widnieje informacja, że znikają loty 18 i 25 marca, a w kwietniu… lotów na tej trasie nie ma w ogóle. Połączenie wraca do systemu dopiero 2 maja i do końca sezonu letniego ma być realizowane 3 razy w tygodniu.

Dodatkowo – po 1 rotacji do końca zimowego rozkładu lotów odwołają linie SAS – chodzi o połączenia do Kopenhagi i na lotnisko Sztokholm-Arlanda.

lufthansa
Foto: Soos Jozsef / Shutterstock

Lufthansa z kolegami tną mnóstwo lotów z Polski

Jeśli chodzi o inne lotniska, to zdecydowanie najwięcej tras zawiesza Lufthansa. Najmocniej będzie to widać w Katowicach, gdzie linia tymczasowo zawiesi wykonywanie codziennego połączenia do Monachium w okresie od 9 do 28 marca.

?? PL? #NadajemyWażnyKomunikat ? Prosimy o udostępnienie tego posta.ℹ Linia lotnicza Wizz Air, w związku z...

Gepostet von Katowice Airport am Sonntag, 8. März 2020

O innych zawieszonych trasach Lufthansy czytamy w serwisie pasazer.com. Czytamy tam, że w okresie od 8 do 28 marca Lufthansa zmniejszy częstotliwość lotów z Bydgoszczy do Frankfurtu z 7 do 4 lotów tygodniowo, z Warszawy do Frankfurtu z 28 do 21-22 rotacji w tygodniu, a we Frankfurcie – z 27 do 21-22 tygodniowo.

Inne cięcia Lufthansy to:

  • Gdańsk-Monachium (z 21 do 15 tygodniowo w okresie 8-14 marca i wzrost do 22 tygodniowo od 15 do 28 marca)
  • Rzeszów-Monachium (z 12 do 7-8 tygodniowo)
  • Wrocław-Monachium (z 20 do 12-14 tygodniowo).

Pasazer.com informuje też, że linia Eurowings ograniczy w okresie od 15 do 28 marca liczbę lotów z Gdańska do Dusseldorfu z 4 do 3 tygodniowo i z Wrocławia do Dusseldorfu z 7 do 6 tygodniowo). Z kolei Swiss zmniejszy liczbę lotów z Warszawy do Zurychu (z 18 do 13 tygodniowo), a z Wrocławia do Zurychu będą 3 zamiast 4 rotacji w tygodniu.

Nie jest też wykluczone, że cięć będzie więcej, bo Lufthansa zapowiedziała już dalsze cięcia oferowania, jeśli sytuacja z koronawirusem się nie unormuje.

Foto: Ryanair

Cięcia także w sezonie letnim

Z systemów rezerwacyjnym wynika też, że cięć należy się spodziewać także w letnim rozkładzie lotów. Dobrym przykładem jest sezonowa trasa Ryanaira do Zadaru – z systemu rezerwacyjnego wynika, że irlandzka linia odwoła część połączeń z Polski – pierwszy lot zaplanowany jest 3 maja, następny – 10 maja, a w kolejnym tygodniu loty są planowane na 15 i 17 maja. Dopiero w kolejnym tygodniu liczba rotacji zwiększa się do 3 tygodniowo.

Z kolei trasa z Poznania do Zadaru wystartuje dopiero 17 maja, choć pierwotnie miała się rozpocząć 3 maja. Przypomnijmy, że to już kolejny raz, gdy Ryanair przesuwa start sezonowych połączeń z Polski do Chorwacji.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »