Fly4free.pl

Doigrali się! Pierwsza linia rezygnuje z MAX-ów wartych 22,5 miliarda PLN!

Foto: Wikipedia

Potężny wizerunkowy cios dla Boeinga – saudyjska linia flyadeal zrezygnowała z zamówienia 50 Boeingów 737 MAX 8 wartych 22,5 mld PLN! Jakby tego było mało – zamiast MAX-ów Saudyjczycy zamówili… Airbusy A320neo od największego konkurenta Amerykanów.

Pętla na Boeingu zaciska się coraz mocniej: w marcu uziemiono kilkaset Boeingów 737 MAX 8 w następstwie dwóch katastrof lotniczych. Najpierw, w październiku 2018 rozbiła się maszyna linii Lion Air, a w marcu – Ethiopian Airlines, w obu zginęło w sumie 346 osób. Przyczyną katastrof było wadliwe oprogramowanie systemu MCAS, a w czasie uziemienia maszyn Boeing miał naprawić usterkę. Pierwotnie samoloty miały wrócić do latania już w wakacje, jednak wiadomo już, że uziemione będą przynajmniej do końca września, a może i dłużej. Oznacza to poważny problem dla wielu przewoźników, w tym m.in. dla Norwegiana, Ryanaira (który dopiero oczekuje na dostawę Boeingów 737 MAX 200) oraz LOT-u, którego 5 MAX-ów jest obecnie uziemionych na lotnisku w Lublinie.

Jednak do tej pory Boeing jakoś radził sobie z presją linii lotniczych, grożących masowym odwoływaniem zamówień. Udało mu się przekonać nawet linie Lion Air, by nie odwoływała swojego zamówienia, a dotyczy ono dostarczenia aż 49 maszyn. Jednak decyzja linii flyadeal wszystko zmienia – to pierwszy przewoźnik, który oficjalnie rezygnuje z zamówienia na MAX-y.

Należąca do Saudii tania linia miała podpisane zamówienie na 30 MAX-ów i dodatkową opcję na zakup 20 kolejnych maszyn tego typu, a całkowita wartość zamówienia to aż 5,9 mld USD, czyli prawie 22,5 mld PLN!

W niedzielę Boeing poinformował, że to zamówienie zostało anulowane w związku z “wymaganiami przewoźnika dotyczącymi czasu realizacji zamówienia”. Jednocześnie linia flyadeal ogłosiła, że od 2021 roku zamiast MAX-ów w jej flocie znajdą się samoloty z rodziny Airbusa: 30 nowych modeli A320neo oraz dodatkowa opcja na 20 kolejnych samolotów tego typu. Samoloty są częścią zamówienia na 100 Airbusów, jakie linia Saudia podpisała z Airbusem podczas Paris Air Show.

Foto: Flyadeal

Ta decyzja oznacza bardzo szybki rozwój saudyjskiego przewoźnika, który posiada obecnie 11 Airbusów A320.

A dla Boeinga to ogromny problem, bo po pierwszej linii kolejne rezygnacje mogą teraz posypać się lawinowo. Priorytetem dla amerykańskiej linii jest w tej chwili naprawa usterek, ale przed weekendem pojawił się nowy problem: EASA odkryła bowiem, że autopilot w MAX-ach nie działa tak jak powinien i nie zawsze poddaje się kontroli pilota prowadzącego samolot. Dla producenta z Seattle to fatalna informacja, która może znacząco opóźnić przywrócenie MAX-ów do latania.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »