Fly4free.pl

Rusza letni rozkład lotów, a w nim mnóstwo hitów! 15 nowych tras z Polski, na które czekamy najbardziej

Foto: trabantos / Shutterstock
Już dawno nie było takiego rozkładu, w którym linie lotnicze szykują tyle ekscytujących nowości. Nowe trasy, nowe kierunki, a nawet nowe… lotnisko, Sprawdźcie, co przygotowali dla nas w sezonie letnim przewoźnicy.

Ostatnia niedziela marca to już tradycyjnie czas, gdy startuje letni rozkład lotów. Oznacza to więcej połączeń i więcej nowych tras z polskich lotnisk. Tegoroczny letni rozkład jest wyjątkowy, a nowości, na które czekamy, jest naprawdę dużo. Co to za nowości i które są najbardziej ekscytujące? Sprawdźmy.

1. Turkish Airlines i LOT z Krakowa do Stambułu

Abstrahując od zawirowań z lotniskiem w Pyrzowicach i tego, co dokładnie stało się za kulisami polsko-tureckich rozmów, trzeba przyznać, że to najciekawsze połączenie tego sezonu. Przede wszystkim dlatego, że w końcu przełamany został monopol Warszawy na połączenia do Stambułu, a Turkish Airlines po wielu latach oczekiwania dopiął swego i będzie obsługiwał drugie miasto w Polsce. Dołączy do niego LOT, co w sumie da 6 lotów w tygodniu ze stolicy Małopolski. Dla pasażerów to także świetne wieści – przede wszystkim dla pasażerów transferowych, bo siatka połączeń Turkisha na cały świat nie ma sobie równych. Wydaje się więc, że to może być najbardziej hitowa trasa najbliższych miesięcy.

Foto: Leonid Andronov / Shutterstock

2. Wizz Air z Katowic do Erywania

Śląskie lotnisko straciło co prawda połączenie Turkish Airlines, ale ma drugie bardzo ciekawe połączenie, na które wielu pasażerów ostrzy sobie zęby. Loty do stolicy Armenii, które mają zostać uruchomione pod koniec kwietnia, zapowiadają się fenomenalnie, a sama Armenia może powtórzyć sukces Gruzji i podbić serca turystów z Polski. Mamy tylko nadzieję, że ULC szybko wyda wszelkie niezbędne zgody i połączenie będzie mogło ruszyć bez żadnych problemów.

Foto: Dmitry Birin / Shutterstock

3. Powrót Ryanaira na Lotnisko Chopina i 5 nowych tras

Co prawda każde z tych połączeń (Alicante Bruksela, Pafos, Wiedeń, Palma de Majorka) jest już realizowane z Modlina, jednak sam fakt, że irlandzka linia wraca na największe lotnisko w Polsce, jest godny uwagi. Warto przy tym pamiętać, że każdy poprzedni „romans” Ryanaira z Lotniskiem Chopina kończył się skandalem. Czy teraz będzie podobnie? Trudno powiedzieć, ale wiadomo, że wejście Ryanaira do Warszawy to rodzaj próby sił – Irlandczycy pojawiają się tu, by wywrzeć presję na PPL, by ten zgodził się na rozbudowę terminala w Modlinie i powiększenie jego przepustowości. Jeśli tak się nie stanie (a wiele na to wskazuje), Ryanair już teraz zapowiada, że będzie zwiększał liczbę nowych tras z Warszawy. Tym bardziej, że jak słyszymy, bilety na połączenia z Lotniska Chopina sprzedają się bardzo dobrze. I to nawet mimo tego, że są spore droższe niż te z Modlina.

Foto: PPL

4. LOT z Radomia do Paryża i Rzymu

W tym przypadku samym wielkim wydarzeniem jest już oczywiście otwarcie samego lotniska Warszawa-Radom, które zostanie uruchomione z wielką pompą pod koniec kwietnia. W pierwszym rozkładzie letnim lotnisko zaoferuje kilkanaście połączeń czarterowych, a jeśli chodzi o trasy regularne, jedyną linią, która będzie stąd latać, jest LOT. Spośród 5 tras, na których będzie latał narodowy przewoźnik. Zdecydowanie najciekawiej zapowiadają się połączenia do Rzymu i Paryża. Dlaczego? Bo w przypadku stolicy Włoch jest to powrót tej trasy do siatki LOT po wielu latach przerwy (Rzym przez lata był niemal wyłączną domeną tanich linii). W przypadku Paryża na uwagę zwraca zaś przede wszystkim aspekt wygody – LOT poleci bowiem z Radomia na główne paryskie lotniska, czyli CDG, a ceny biletów, jakie oferuje, są przynajmniej na razie dość konkurencyjne z ofertą choćby Ryanaira latającego do oddalonego o 100 kilometrów od stolicy Francji Beauvais. Czy to wystarczy, by podbić serca pasażerów? Zobaczymy.

5. Wizz Air z Warszawy do Bilbao

To przykład naszej ulubionej nowej trasy, czyli lotniska, którego wcześniej nie było w siatce połączeń bezpośrednich lotów z Polski. Z tego punktu widzenia Bilbao wydaje się bardzo ekscytującym kierunkiem – ze wspaniałą architekturą, muzeami i fascynującą kulturą Kraju Basków. Wygląda na to, że tym połączeniem Wizz Air trafił w dziesiątkę.

Innym przykładem takiej trasy jest połączenie…

Foto: s / Shutterstock

6. Ryanair z Wrocławia do Sofii

Ta trasa jest o tyle interesująca, że po raz pierwszy podejmują ją tanie linie lotnicze. Bułgaria kojarzy się nam głównie z wakacjami w Burgas czy Warnie, teraz przyjdzie nam podziwiać uroki jej stolicy. I choć nie jest to oczywista destynacja na city break, to z pewnością efekt nowości przyciągnie wielu pasażerów.

7. Wizz Air z Rzeszowa do Rzymu

Tu równie ciekawy jak sam kierunek jest kontekst, bo przecież Wizz Air pod koniec ubiegłego roku zapowiedział całkowite wycofanie się z Podkarpacia. Teraz znów zaskakuje, bo startująca na początku czerwca trasa do stolicy Włoch będzie jedynym połączeniem tej linii z Rzeszowa. Czy okaże się  hitem? Czas pokaże. Na pewno to ciekawy ruch ze strony Wizz Aira, który do tej pory z Rzeszowa oferował właściwie wyłącznie kierunki typowo emigracyjne.

8. Ryanair z Lublina do Mediolanu

Ogłoszeniu tej trasy towarzyszyło pewne zamieszanie za sprawą konkurencyjnej linii Aeroitalia, która jako pierwsza ogłosiła loty na tej trasie, ale po kilku tygodniach zawiesiła sprzedaż biletów na tej trasie. Czy stało się tak z powodu Ryanaira? Trudno powiedzieć. Pewne jest, że lubelskie lotnisko otrzymało ciekawe połączenie do swojej siatki choć z drugiej strony, będzie to już kolejne podejście do Mediolanu. Kilka lat temu loty na tej trasie uruchomiła linia easyJet, jednak połączenie szybko zostało zawieszone. Czy tym razem będzie lepiej? Oby!

Foto: Andrew Mayovskyy / Shutterstock

9. Ryanair z Gdańska do Pragi i nie tylko

Jeśli chodzi o liczbę nowych tras z Polski, to zdecydowanie najbardziej szczodry dla polskiego rynku jest Ryanair. Jeśli zaś chodzi o lotniska, to najwięcej nowych tras otrzymało lotnisko w Gdańsku. W sezonie letnim Ryanair poleci stąd m.in. na główne lotnisko w Barcelonie i do Malagi, a także do Podgoricy i Neapolu (loty startują od 26 marca, będą realizowane 2 razy w tygodniu). Spośród gdańskich połączeń Ryanaira z Gdańska najciekawiej zapowiada się jednak połączenie do stolicy Czech. Praga to bowiem od lat jeden z ulubionych wyjazdowych celów turystów z Polski, jednak przez lata była też dość kiepsko połączona z Polską pod względem połączeń lotniczych. Nowa trasa trochę odmieni ten obraz: loty z Gdańska mają wystartować 29 marca i będą realizowane w środy i soboty.

Ale żeby nie było tak kolorowo przypomnijmy też, że kilkanaście dni temu Ryanair zawiesił 3 trasy z Gdańska, które także miały być realizowane w sezonie letnim. Chodzi o połączenia do Birmingham, Wilna i Walencji. 

10. Hitowa „krajówka” wraca do Modlina


Połączenie z Modlina do Szczecina, które wystartowało w maju ubiegłego roku, z miejsca cieszyło się dużym połączeniem. Jednak w sezonie zimowym Ryanair zawiesił tę trasę – podobnie jak kilka innych połączeń z Modlina – jako „żółtą kartkę” dla zarządu lotniska, by zmotywować go w procesie negocjacji nowej wieloletniej umowy z irlandzką linią. Jednak dobre wyniki notowane na tej trasie sprawiły, że w sezonie letnim połączenie to znów będzie realizowane – od 27 marca loty na tej trasie będą realizowane 5 razy w tygodniu, a od czerwca liczba połączeń spadnie do 4 połączeń tygodniowo

***

A na które połączenie Wy czekacie najbardziej?

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Ciekawe kiedy Wizzair wróci w końcu z baza do Poznania i uruchomi Malage i Barcelonę BCN …
michalzpoznania, 26 marca 2023, 19:57 | odpowiedz
Właśnie miałem pytać czy coś z POZ będzie ^.-
michalzpoznania Ciekawe kiedy Wizzair wróci w końcu z baza do Poznania i uruchomi Malage i Barcelonę BCN …
japhar, 27 marca 2023, 15:50 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »