Fly4free.pl

Znamy rozkład jazdy pociągów Leo Express z Polski do Pragi. To może być hit tych wakacji!

Leo Express
Foto: Leo Express

[AKTUALIZACJA] Czeski przewoźnik uzyskał już oficjalny rozkład jazdy od PKP PLK i na początku czerwca i lipca uruchomi od dawna wyczekiwaną trasę z Krakowa przez Katowice do Pragi. Ceny biletów mają się zaczynać od 19 PLN.

W pierwszym etapie rozkład jazdy zakłada kursy jedynie w weekendy. Z Krakowa do Pragi czeski przewoźnik pojedzie w poniedziałki i soboty, w drugą stronę z Pragi do Krakowa – w piątki i niedziele. Jak wygląda sam rozkład?

rozkład jazdy Leo Express
Foto: Leo Express

Godziny połączeń są więc dość atrakcyjne. Pociąg wyruszy z Krakowa Głównego o 5.04, a z Katowic o godz. 6.57 i na miejscu w Pradze zamelduje dotrze o 11.39. Po drodze pociąg będzie się zatrzymywał także m.in. w Skawinie, Oświęcimiu, Mysłowicach, Tychach i Pszczynie. W drogę powrotną z Pragi pociąg wyruszy o godz. 16.10, przyjazd do Katowic został zaplanowany krótko po godz. 21, a do Krakowa pociąg dotrze o godz. 23.19.

Czas przejazdu z Krakowa do Pragi wynosi 6 godz. 35 minut, a z Katowic – 4 godziny 42 minuty. Jednak przedstawiciele Leo Express przekonują, że po zakończeniu prac modernizacyjnych pociągi pojadą na tej trasie nawet o godzinę krócej. Gdy skończy się remont (najpewniej w przyszłym roku), możliwe będzie też zwiększenie liczby połączeń, by było ono obsługiwane codziennie.

– Z Bohumina do Krakowa przez Katowice jest 180 kilometrów torów. Podróż na tym odcinku powinna zajmować ok. 2 godzin, a obecnie trwa ponad 3 godziny – mówi Peter Jancovic, dyrektor zarządzający Leo Express Polska.

Problemy ze startem...

Wyczekiwane wejście czeskiego przewoźnika na polskie tory to duże wydarzenie, bo to pierwsza prywatna linia kolejowa w Polsce i sensowna alternatywa dla PKP Intercity. Jednak choć Leo Express już od dawna planuje wjechać na polskie tory, wciąż mu się to nie udaje. Pierwotnie datą startu połączenia z Krakowa do Pragi był 10 grudnia ubiegłego roku, potem myślano o wiośnie. Niestety, start tego połączenia cały czas był opóźniany z powodu biurokratycznych zawirowań. Teraz też Czechom brakuje jeszcze ostatecznej zgody na dopuszczenie do ruchu pociągów Stadler Flirt przez Urząd Transportu Kolejowego.

– Jestem przekonany, że spełniliśmy już wszelkie możliwe wymogi UTK i wkrótce nasze pociągi będą dopuszczone do jazdy po Polsce. Jeszcze w kwietniu złożyliśmy do urzędu komplet dokumentów i naszym zdaniem nie ma już żadnych przeciwwskazań, abyśmy nie otrzymali zgody – mówi Jancović. – Trwało to zdecydowanie dłużej niż się spodziewaliśmy. Niektóre wymogi techniczne były dość dziwne, bo polskie normy są nieco bardziej rygorystyczne od wspólnej normy Unii Europejskiej – dodaje.

Obecnie Leo Express zakłada, że połączenie zostanie uruchomione na przełomie czerwca i lipca.

Leo Express
Foto: Leo Express

Jednocześnie Leo Express pozostawi bez zmian częstotliwość połączeń autobusowych z Krakowa do Bogumina, gdzie pasażerowie przesiadają się na pociąg do stolicy Czech (z wyjątkiem tych połączeń, które będą się pokrywały z bezpośrednim pociągiem z Małopolski).

Ceny biletów na pociągi mają się zaczynać od 19 PLN w jedną stronę, przeciętna cena biletu nie powinna być wyższa niż 60-80 PLN.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Tak, pisaliście już o tym 2 lata temu. Moge się z wami założyć o każdy pieniądz, że nawet jeśli wjedzie, to nie utrzyma się ani roku na polskich torach. Już kolejarski beton zadba, żeby Leo miały odpowiednie priorytety a szlaki nagle stały się nieprzejezdne.
domorotti, 10 maja 2018, 16:15 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Z zebrzdowic przez Pszczyne, Katowice, Myslowice, do Oswiecimia (przez lacznice w Babicach), bez wjezdzania na stacje Oswiecim, tylko Dwory i dalej do Krakowa.  MASAKRA! Jaka trasa! Ktos komus tutaj niezle klody pod kola rzuca.Takie to wlasnie realia PKP-PLK na poludniu Polski. Linia 93 w stanie agonalnym, linia 133 rozkopana od 8 lat, linia 94 w stanie agonalnym.
str84peter, 22 maja 2018, 11:30 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Na ten moment funkcjonuje połączenie z Bohumina ( do którego nie problem dostać się z Polski ) do Pragi - cena ok 100 zł w dwie strony.  Przejazd jest pociągiem na wzór naszego pendolino a podróż trwa chyba nie więcej niż 3h :) 
aktywna_turystka, 22 maja 2018, 12:16 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Przy aktywnym połączeniu francą KRK-PRG trudno im sie będzie utrzymać. Tyle godzin w pociągu......
guma, 22 maja 2018, 16:10 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »