Latanie z dzieckiem (Ryanair, Wizz Air, LOT)

29 stycznia 2011, 23:12||komentarze 74
Latanie z dzieckiem (Ryanair, Wizz Air, LOT)

Lot z niemowlęciem lub małym dzieckiem może być kłopotliwy i wiąże się z pewnymi dodatkowymi potrzebami małego pasażera. Bardzo często rodzice obawiają się podróży lotniczych ze swoimi pociechami. Zwykle wynika to z braku znajomości zasad rezerwacji biletów dla najmłodszych pasażerów oraz praw, jakie przysługują im podczas lotu. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania dotyczące lotów z dziećmi.

Czy popularni przewoźnicy ułatwiają rodzinne podróże lotnicze? Porównajmy, jak wygląda sytuacja w liniach lowcostowych (Ryanair i Wizz Air), a jak kształtuje się ona u tradycyjnego przewoźnika – PLL LOT. Warto zwrócić uwagę, że według linii lotniczych niemowlę (ang. infant) to dziecko, które nie ukończyło 2 lat, choć w rzeczywistości okres niemowlęcy z definicji obejmuje czas od urodzenia do końca pierwszego roku życia.

Szukasz lotu? Nie przegap następnej okazji - włącz powiadomienia! Obserwuj: #ryanair #wizzair

Ceny biletów

Osoby, które przyzwyczajone są do lotów Ryanairem w promocyjnych cenach rzędu 12-50 zł mogą być zaskoczone, ale u tego przewoźnika bilet dla niemowlęcia, które podczas lotu siedzi na kolanach rodziców może niekiedy kosztować więcej niż bilet dla jego dorosłego opiekuna. Wynika to z faktu, że w przypadku linii Ryanair, ceny lotów dla niemowląt nie są objęte promocjami, ponieważ naliczane są one według stałej stawki wynikającej z cennika. Natomiast w Wizz Air, w sytuacji gdy cena przelotu w jedną stronę osoby dorosłej towarzyszącej niemowlęciu będzie niższa niż stała stawka (25 euro), ta sama niższa kwota należna będzie za bilet dla niemowlęcia.

chlopiec

RYANAIR:
osoba dorosła (od 16 lat) – pełna cena biletu (zgodna z aktualną ofertą przewoźnika)
dziecko (poniżej 16 lat) – pełna cena biletu
niemowlę (poniżej 2 lat) – stała stawka: 20£ / 20€ (ok. 84 zł) za lot w jedną stronę, bez względu na kierunek i cenę biletu normalnego (dziecko musi być w wieku poniżej 2 lat w dniu wylotu i powrotu)
W przypadku osiągnięcia przez dziecko wieku 2 lat przed odbyciem podróży powrotnej należy dokonać płatności przy zastosowaniu odpowiedniej stawki, opłacić podatki oraz wnieść inne opłaty należne za tę część podróży.

WIZZ AIR:
osoba dorosła (powyżej 14 lat) – pełna cena biletu
dziecko (od 2 do 14 lat) – pełna cena biletu
niemowlę (od 0 do 24 miesięcy) – stała stawka: 21£ / 25€ (ok. 113 zł) za lot w jedną stronę lub cena biletu normalnego jeżeli jest niższa niż opłata za niemowlę (dziecko musi być w wieku poniżej 2 lat w dniu wylotu i powrotu)
Jeżeli dziecko osiągnie wiek 2 lat pod dacie wylotu, lecz przed lotem powrotnym, konieczne będzie opłacenie osobnego miejsca.

LOT:
dorośli – pełna cena biletu
dzieci (od 2 do 11 lat) – zniżka 25% od wartości taryfy normalnej
niemowlęta (poniżej 2 lat) – zniżka 90% od wartości taryfy normalnej (w przypadku gdy siedzi ono na kolanach opiekuna)
Dorosły pasażer może przewozić pod opieką dwoje niemowląt. Drugie niemowlę musi zajmować dodatkowe miejsce obok opiekuna (bilet ze zniżką jak dla dziecka – 25%).

Opieka osoby dorosłej i warunki podróży

RYANAIR:
Noworodki mające do 7 dni włącznie nie mogą latać samolotem. Ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z wymogami firm ubezpieczeniowych niemowlętom (w wieku od 8 dni do 23 miesięcy włącznie) musi towarzyszyć pasażer w wieku co najmniej 16 lat, a na jednego opiekuna może przypadać jedno niemowlę. Opieka i usługi specjalne nie są udostępniane przez tego przewoźnika. Rodzice muszą dokonać odprawy online i wydruku karty pokładowej zarówno dla siebie, jak i dla niemowląt.

Niemowlę nie może zajmować własnego miejsca i musi siedzieć na kolanach opiekuna. Ponadto nie można wykupić dodatkowych miejsc dla niemowląt. W samolotach dostępne są dziecięce pasy bezpieczeństwa, umożliwiające przypięcie dziecka na kolanach rodzica. W razie potrzeby załoga samolotu udzieli pomocy w ich prawidłowym zapięciu.

Może być konieczne udowodnienie wieku dziecka, dlatego należy mieć ze sobą ważny dokument dziecka ze zdjęciem w celu okazania go do kontroli. Linia ta nie przewozi osób poniżej 16. roku życia podróżujących bez opiekuna. Dodatkowe restrykcje dotyczą lotów osób w wieku poniżej 18 lat mieszkających w Hiszpanii, Francji, Portugalii, w Chorwacji i na Łotwie. Nieletni obcokrajowcy podróżujący samodzielnie do Portugalii mogą nie otrzymać pozwolenia na przekroczenie granicy kraju, jeżeli nie mają w Portugalii osoby, która przejmie odpowiedzialność za ich pobyt.

dadkid

WIZZ AIR:
Jak pisze przewoźnik, „podróżowanie samolotami jest niewskazane dla dzieci w pierwszym tygodniu życia oraz dzieci przedwcześnie urodzonych, ponieważ zmiana ciśnienia powietrza w kabinie samolotu może wpływać na dzieci niekorzystnie. Niemowlę jest bardziej wyczulone również na dehydratację. Prosimy zadbać, aby dziecko przyjmowało odpowiednią ilość płynów przed i podczas lotów.”

Podobnie jak w Ryanair, dzieci w wieku do 2 lat podróżują w Wizz Air na kolanach dorosłego opiekuna, przypięte pasami. Jeden dorosły opiekun może przewozić tylko 1 małe dziecko. Za miejsce dla niemowląt nie płaci się podatku i opłaty za rezerwację.

Dzieci w wieku od lat 2 do 14 włącznie muszą zajmować własne miejsce w samolocie i nie wolno im podróżować na jednym siedzeniu z dorosłą osobą towarzyszącą. Dorosły opiekun musi posiadać wspólną rezerwację z dzieckiem. Jeżeli miejsce w samolocie dla dziecka zostało zarezerwowane oddzielnie od rezerwacji dla dorosłego opiekuna, obydwie rezerwacje muszą być wydane na to samo nazwisko i adres klienta.

Wizz Air zezwala na podróż dzieci w grupie pod warunkiem, że towarzyszy im co najmniej jedna dorosła osoba (w wieku 16 lat lub starsza) na 10 dzieci. Dzieci w wieku poniżej 14 lat mogą podróżować samolotem jedynie pod opieką osoby dorosłej w wieku co najmniej 16 lat, która ponosi pełną odpowiedzialność za dziecko. Dzieci w wieku powyżej 14 lat mogą podróżować liniami lotniczymi Wizz Air bez opieki osoby dorosłej.

babyonboard

LOT:
Niemowlęta i dzieci w wieku do 4 lat powinny podróżować pod opieką osoby dorosłej na wszystkich odcinkach podróży. Dorosły pasażer może przewozić pod opieką dwoje niemowląt (do 2 lat). Drugie niemowlę musi zajmować dodatkowe miejsce obok opiekuna (bilet ze zniżką jak dla dziecka).

Istnieje możliwość podróży dziecka bez rodzica lub opiekuna, jednak ma on obowiązek zapewnienia małemu pasażerowi dodatkowej opieki. Dla dzieci do lat 5, które podróżują same, Polskie Linie Lotnicze LOT oferują możliwość wykupienia usługi – dodatkowa asysta. Stewardessa towarzyszy dziecku od odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku aż do przekazania dziecka osobie upoważnionej w porcie docelowym.

Istnieje również specjalna asysta dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat (usługa również jest dodatkowo płatna – ok. 160 zł). Opiekę sprawuje członek personelu pokładowego PLL LOT oraz pracownicy obsługi pasażerskiej, kolejno wyznaczeni w procesie obsługi naziemnej. Rodzice lub opiekunowie, których dzieci podróżują samodzielnie, zobowiązani są wypełnić dokument „Zlecenie opieki przewoźnikowi lotniczemu”, który otrzymać można w biurach PLL LOT lub bezpośrednio przy odprawie biletowo-bagażowej. Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie LOT-u, dziecku podróżującemu bez opieki osoby dorosłej nie przysługuje zniżka.

Dzieci powyżej 12 roku życia mogą podróżować samodzielnie bez konieczności zapewnienia jej specjalnej asysty, jednakże na specjalne życzenie rodziców lub opiekunów, młodzież w wieku od 12 do 17 lat może odbyć lot pod opieką członka personelu pokładowego. Asysta zorganizowana zostanie analogicznie jak dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Na trasach z Włoch, dzieci poniżej 14 roku życia podróżujące samodzielnie, muszą przedstawić w check-in deklarację podpisaną przez obojga rodziców wydawaną przez każdy urząd policji we Włoszech.

Bagaż, przewóz wózków i innych akcesoriów dziecięcych

W większości linii lotniczych dzieciom, które ukończyły 2 lata przysługuje bezpłatny bagaż podręczny. Pamiętajmy, że dzieci są bardzo wrażliwe na zmiany ciśnienia i „zatykanie uszu” w samolocie. Pomocne jest podawanie picia lub cukierków podczas startu i lądowania. Niestety sprawa przewożenia w bagażu podręcznym soczków i innych napojów powyżej 100 ml jest niejasna – niekiedy traktowane są one przez obsługę lotniska jako żywność dla dzieci i nie objęte są ograniczeniami pojemnościowymi, najczęściej jednak zostają wyrzucone do śmieci podczas kontroli bezpieczeństwa, jak wszystkie inne płyny przekraczające 100 ml. Wówczas pozostaje jedynie opcja zakupu w strefie bezcłowej lub na pokładzie samolotu.

chlopiecztorba

RYANAIR:
Niemowlętom nie przysługuje limit bagażu rejestrowanego ani podręcznego. Na jedno dziecko (poniżej 16 lat) można jednak przewieźć bezpłatnie jeden w pełni składany wózek spacerowy i nie trzeba go wcześniej zgłaszać. Oprócz dopuszczalnego osobistego limitu bagażu rejestrowanego opiekun może ponadto przewieźć dodatkowe wyposażenie dla niemowląt, takie jak foteliki samochodowe, krzesełka dziecięce i łóżeczka podróżne (o wadze do 20 kg), za oddzielną opłatą za sztukę na lot, w wysokości 10 £ / 10 € (w przypadku rezerwacji na stronie www.ryanair.com) lub 20 £ / 20 € (w przypadku rezerwacji w telefonicznym centrum obsługi lub na lotnisku).

Od każdego wyposażenia dla niemowląt przekraczającego limit 20 kg bagażu rejestrowanego na osobę będzie pobierana opłata za nadbagaż według obowiązującej stawki: 20 £ / 20 € za każdy dodatkowy kilogram (opłatę można uiścić wyłącznie w kasie lotniskowej). W okresie do 4 godzin przed zaplanowanym terminem odlotu istnieje możliwość dodania do rezerwacji w systemie online opłaty za akcesoria dziecięce, nawet jeśli dokonaliśmy już odprawy online.

Pasażerowie podróżujący z dziećmi powinni przenieść jakikolwiek bagaż rejestrowany (w tym wózki/wyposażenie dla niemowląt) do stanowiska odprawy bagażu, gdzie zostanie on oznaczony przywieszkami i skąd zostanie wysłany do samolotu. Jednak, o ile zezwalają na to warunki lokalne lotniska, wózków spacerowych można używać aż do wejścia do samolotu. Po wylądowaniu wózek będzie dostępny przy schodach do samolotu. Zgodnie z wymogami bezpieczeństwa linii lotniczych Ryanair na pokładzie samolotu nie można korzystać z fotelików samochodowych, jedynie ze specjalnych uprzęży.

dzieciwkoszyku

WIZZ AIR:

Niemowlętom nie przysługuje przewóz bagażu z wyjątkiem wózka lub małego łóżeczka oraz żywności. Przedmioty te można przewozić dla dziecka bezpłatnie i nie wliczają się one w limit naszego bagażu podręcznego. Sprawa przewozu wózków dla dzieci, które ukończyły 2 lata podróżujących liniami Wizz Air jest jednak niejasna. Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie przewoźnika, żywność, składany wózek dziecięcy albo małe łóżeczko możemy przewozić jedynie dla dzieci w wieku poniżej 2 lat. Wynika z tego, że wózek starszego dziecka powinien zostać nadany za dodatkową opłatą jako bagaż rejestrowany. W rzeczywistości jednak pracownicy linii Wizz Air nie są aż tak restrykcyjni i praktycznie zawsze wózek przechodzi bez opłaty. Można się spodziewać, że składany wózek spacerowy (tzw. „parasolka”) zostanie łatwiej przepuszczony niż klasyczny głęboki wózek. Na pokład samolotu nie można wnosić fotelików samochodowych dla dzieci.

LOT:
W ramach ceny biletu, jako bagaż podręczny pasażer może przewozić: pokarm, koc i składany wózek dla niemowlęcia (jeśli są niezbędne w czasie podróży). Przedmioty te nie są wliczane do limitu bagażu nierejestrowanego.

Dziecku do lat 2, korzystającemu z 90% zniżki taryfowej (bez prawa do osobnego miejsca), w cenie biletu przysługuje prawo do przewozu bagażu o wadze do 10 kg. Dzieciom powyżej 2. roku życia przysługuje taki sam limit bagażu podręcznego i rejestrowanego jak dorosłym.

Pierwszeństwo wejścia na pokład i miejsce z dodatkową przestrzenią na nogi

W większości linii lotniczych, rodzice z małymi dziećmi są wpuszczani na pokład samolotu bez kolejki, nawet jeśli nie wykupili usługi Pierwszeństwa Wejścia na Pokład.

Miejsca z dodatkową przestrzenią na nogi (przy wyjściach awaryjnych), mogą zajmować pasażerowie, którzy mają ukończone 18 lat, posiadają podstawową znajomość języka angielskiego, są pełnosprawne i będą w stanie otworzyć wyjście awaryjne nad skrzydłem w razie wypadku. Ze względów bezpieczeństwa, pasażerowie podróżujący z niemowlętami (poniżej 2 roku życia), jak również kobiety w ciąży NIE mogą siedzieć w rzędach przy wyjściach awaryjnych.

Usługi dodatkowe

Na lotniskach znajdują się pokoje dla matki z dzieckiem (zwykle w okolicy toalet). Są one wyposażone w specjalne miejsce do przewijania i umywalkę.

Ryanair:
– Na pokładzie samolotu znajdują się stanowiska do przewijania dzieci.
– Nie ma możliwości podgrzania jedzenia lub mleka dla dzieci.

LOT:
– Istnieje możliwość bezpłatnego wyboru posiłku na pokładzie (dla niemowląt lub dzieci) podczas zakupu biletu
– Specjalna asysta dla dzieci do lat 5 (usługa płatna)
– Specjalna asysta dla dzieci w wieku 5-11 lat (usługa płatna)
– Pasażerowie podróżujący z niemowlęciem na trasach do/z USA i Kanady (samolot typu Boeing 767) w trakcie dokonywania rezerwacji mogą zamówić kołyskę, która instalowana jest na pokładzie samolotu. Kołyska przeznaczona jest dla niemowląt do 6 miesiąca życia o wadze do 10 kg.

Kobiety w ciąży

RYANAIR:
W przypadku ciąży pojedynczej bez komplikacji w 28. lub późniejszym tygodniu kobieta musi okazać zaświadczenie o zdolności do podróżowanie samolotem przy odprawie na lotnisku i/lub przy wyjściu do samolotu (wystawione maksymalnie 2 tygodnie przed podróżą) od położnej/lekarza z potwierdzeniem, że ciąża przebiega bez komplikacji, przewidywaną datą rozwiązania oraz potwierdzeniem dobrego stanu zdrowia i zdolności do podróżowania samolotem. Linia zastrzega sobie prawo do odmowy wpuszczenia na pokład samolotu kobiety w ciąży po 28. tygodniu, która nie będzie miała ze sobą zaświadczenia o zdolności do podróżowania samolotem od położnej/lekarza.

W przypadku ciąży bez komplikacji podróż samolotem jest zabroniona po następujących terminach:
– w przypadku ciąży mnogiej bez komplikacji podróż samolotem jest zabroniona po 32. tygodniu ciąży.W przypadku ciąży pojedynczej bez komplikacji podróż samolotem jest zabroniona po 36. tygodniu ciąży,
– w przypadku ciąży pojedynczej bez komplikacji podróż samolotem jest zabroniona po 36. tygodniu ciąży.

WIZZ AIR:
Jak podkreśla przewoźnik, latanie samolotami nie zagraża kobietom w ciąży, chociaż nie zalecamy latania w ostatnim miesiącu ciąży oraz do 7 dni po urodzeniu dziecka. Wizz Air nie przyjmuje na pokład kobiet po 34. tygodniu ciąży.

LOT:
W przypadku kobiet w/po 32, tygodniu ciąży lub pasażerów, których stan zdrowia wymaga zgody lekarskiej na przelot samolotem, konieczne jest wypełnienie specjalnego dokumentu MEDIF. Dostępna jest bezpłatna dodatkowa asysta dla kobiet w ciąży.

nosidelko

Kilka dobrych rad

Bądźmy asertywni i nie wstydźmy się poprosić o pierwszeństwo w trakcie odpraw, czy przy wsiadaniu do samolotu. W bagażu podręcznym warto mieć ze sobą: pieluszki, smoczek, wilgotne chusteczki higieniczne, jedzenie dla dziecka, ubranko na zmianę, zabawki, które zajmą dziecko podczas lotu (np. grzechotka, pluszak, kolorowanka, książeczka do czytania), kocyk, ewentualnie poduszkę.

Personel pokładowy służy pomocą. Głównie w tradycyjnych liniach stewardessy mogą podgrzać dla dziecka jedzenie w słoiczku albo butelkę z mlekiem. Możemy też poprosić o gorącą wodę do przygotowania posiłku.

Mam nadzieję, że teraz nic już Was nie zaskoczy podczas lotu ze swoimi pociechami!

Szukasz inspiracji na kolejną podróż?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby skomentować.

Komentarze 74 komentarze

 1. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  gaandi 30 stycznia 2011, 7:43

  dzięki, akurat dzisiaj brat leci ze swoim małym synem, więc przydadzą mu się te cenne informację 🙂

 2. +16 Dobre Słabe Odpowiedz
  Mrowka 30 stycznia 2011, 12:09

  Warto również mieć w podręcznym ubranie dla siebie na przebranie.

 3. -2 Dobre Słabe Odpowiedz
  Baltazar 30 stycznia 2011, 13:30

  A ja mam pytanko co zrobić w sytuacji gdy dla siebie kupiłem już bilet na lot, a teraz chciałbym dokupić bilet dla dziecka do lat 16/ niemowlęcia. W systemie rezerwacyjnym na stronie www (ryanair) nie ma takiej możliwosci. Czy w takiej sytuacji kupować bilety jak dla dorosłego czy rezerwować telefonicznie?

 4. -3 Dobre Słabe Odpowiedz
  Dorota 30 stycznia 2011, 14:44

  @Mrowka: Racja – małe dzieci czasem miewają nudności podczas lotu;)

  @Baltazar: Dorosły opiekun powinien posiadać wspólną rezerwację z dzieckiem, ponieważ linia ta nie przewozi osób poniżej 16. roku życia bez opiekuna (w wieku >16 lat). Dlatego system nie umożliwia dokonania osobnej rezerwacji dla dziecka. Przy próbie rezerwacji dla samego niemowlęcia pojawia się komunikat “Musisz podać co najmniej jednego pasażera”, ponieważ miejsce dla niemowlęcia nie jest liczone w systemie (ze względu na to, że siedzi ono na kolanach opiekuna). Dla pewności skontaktowałabym się z biurem rezerwacji, aby uzyskać informacje o możliwych rozwiązaniach.

 5. +3 Dobre Słabe Odpowiedz
  Adam 31 stycznia 2011, 7:47

  W takim przypadku trzeba robić rezerwację przez infolinię – sam tak ćwiczyłem z ryanem i wizzem. A co do podrózy z dziecmi to z niemowlakami latałem na Kanary ryanem i trzeba przyznać że się nie opłąca bo maja stałe wysokie stawki, na pokłądzie nie ma nic do jedzenia dla takich maluchów. Zdecydowanie z dzieckiem do lat 2 opłąca się podróżować tradycyjnymi liniami-ceny są niższe a standard o wiele lepszy. A w praktyce jak nie wykupisz sobie pierwszeństwa to przynajmniej w ryanie nie wpuszczą cię wczesniej stoisz jak wszyscy-już parę razy tak miałem. W wizie raz mi się udało a raz nie – nie ma reguły-to zależy od obsługi lotniksa-w Hiszpanii i Włoszech stałem jak wszyscy jak sobie nie wykupiłem a z takim maluchem to ból bo się nudzi.

 6. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  RondoW 31 stycznia 2011, 23:45

  Można wykupić bilet jak dla dorosłego, następnie zadzwonić na infolinię aby połączyli oba bilety w jedną rezerwację.

 7. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  Piotr72 1 lutego 2011, 14:12

  W takim przypadku oraz gdy bilet dla dziecka powyżej 2lat był droższy niż dla dorosłego zawsze kupowaliśmy (osobny lub razem na jednej rezerwacji) bilet jak dla osoby dorosłej i nigdy nie było problemu. Nigdy tez nie zmienialiśmy nic na infolini.

  Zawsze też byliśmy odprawiani i wpuszczani bez kolejki do samolotu (ryan, wizz, easyjet, lot)

 8. +3 Dobre Słabe Odpowiedz
  Lukasz 3 lutego 2011, 12:41

  W ryanie juz od dawna nie wpuszczaja z malymi dziecmi bez kolejki. Nawet wody nie dadza cieplej zeby ogrzac wode kupiona na pokladzie (wode mieli tylko z lodowki). Generalnie czesto obsluga jest niemila. No ale coz, i tak z nimi latamy przez ceny i siatke polaczen…

 9. -2 Dobre Słabe Odpowiedz
  niezadowlona 3 kwietnia 2011, 13:12

  Ryanair jak zwykle glupkowata firma okradajaca ludzi na kazydm kroku, ostatnio kupilam bilet dla siebie i malej (4 m-ce) koszt dla malej w obie strony polska-anglia przekroczyl juz 500zl, w tym nie moge wziac wozka (gondola mala jest za MALA na spacerowke!) przewoznik kaze placic dodatkowe 20funtow w obie strony. W calym tym koszice nie moge waizca w sumei nic dla malej ani torby z pieluchami nic! to za co ja wlasciwie place przeciez mala musi siedziec mi na kolanach, musze spakowac siebie i mala w oplacone (30funtow) 20kg. Dlaczego nie mam innego wyboru do krakowa tlyko ten glupkowaty Ryanair?? Easyjet lata o 6 rano albo po 6 wieczorem, Zarty po prostu zarty.

 10. +3 Dobre Słabe Odpowiedz
  DariaF 21 kwietnia 2011, 12:46

  Mam czternaście lat zamierzam lecieć Ryanairem i nie jestem pewna czy moim opiekunem mogła by być osoba siedemnastoletnia ?
  Jeśli ktoś wie coś na ten temat proszę o szybką odpowiedź 😉

 11. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  marta 12 maja 2011, 1:35

  mam pytanie dotyczące bagażu podręcznego, zrobiłam rezerwację w Ryanair dla siebie, męża i 12letniej córki, czy tylko ja i mąż możemy mieć bagaż podręczny(do 10kg) a córce nie przysługuje żaden bagaż bezpłatny?
  i jeszcze jedno, czy jeśli mamy wspólną rezerwację to czy córka musi mieć jakiś dodatkowy wpis w paszporcie że podróżuje ze mną?

  z góry dziękuję

 12. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  Hubert Olender 12 maja 2011, 19:24

  @ marta

  Bagaż podręczny jak najbardziej jej przysługuje. Co do wspólnej rezerwacji wszystko jest OK.

 13. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kinia 27 lipca 2011, 19:15

  czesc mam pytanie mam 14 lat a moja siostra ma 12 mamy leciec linami lotniczymi wizzar do polski problem w tym ze ja moge leciec sama bo amm 14 lat a siostra ma tylko 12 czy jest taka opcja w wizza’rze ze doplaca sie stewardessie za opieke nad dzieckiem.? i jak to dziala.?

 14. -3 Dobre Słabe Odpowiedz
  Ewa 17 12 sierpnia 2011, 21:52

  W pazdzierniku 2011 roku koncze 17 lat i chcialam sie zapytac czy moglabym poleciec ja sama z moim 3 miesiecznym dzieckiem w grudniu na swieta do anglii do mojego chlopaka? Oczywiscie moj synek w grudniu bedzie mial 8 miesiecy. Prosze o odp na moj e-mail ewa081094@wp.pl lub na tym forum.

 15. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  oliver 1 października 2011, 2:27

  Witam, mam pytanie dotyczące podróży liniami Ryanair. Otóż w listopadzie wybiera się do mnie moja dziewczyna wraz z moją siostrą. Problem w tym, że siostra nie ma jeszcze 16 lat i dokonałem dla nich dwóch różnych rezerwacji( w sumie nie wiem po co). Dodam że kraj docelowy to Portugalia (Najpierw Wizzair z Gdańska, potem przesiadka w Barcelonie i stamtąd do Porto). Czy moja dziewczyna potrzebuje jakiegoś upoważnienia albo czegoś w tym stylu aby nie było problemu przy odprawie? Jak tam to w jakim języku i czy powinno być ono poświadczone notarialnie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

 16. +3 Dobre Słabe Odpowiedz
  Aleksandra 1 lutego 2012, 14:55

  czy 13-letnie dziecko może lecieć samolotem gdyż posiada tylko dowód osobisty ?

 17. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  fionka2612 1 lutego 2012, 15:57

  czy jesli mam juz bilet dla siebie i chcialabym zabrac ze soba chrzesniaka do polski a mamy osobne bilety wtym on ma 7 lat i ma bilet dla dorosłego czy beda z tego jakies problemy? co mam zrobic wspomne ze chodzi o linie ryanair.

 18. +3 Dobre Słabe Odpowiedz
  fionka2612 1 lutego 2012, 15:58

  jesli to karaj bedacy w uni bez problemu moze leciec tylko z dowodem osobistym:)

 19. +3 Dobre Słabe Odpowiedz
  Ania Manchester 26 lutego 2012, 13:06

  Witam,
  W ta srode wybieram sie do Polski. Zabieram ze soba 5 miesieczna corke i 2,5 letnia siostrzenice! Lece Ryanerem. Lecimy tylko w trojke! Chcialam sie dowiedziec czy potrzebny mi jakis dokument od siostry i jej meza zezwalajacy na podroz z maloletnia! Wszedzie tego szukam i nie moge znalezc! z Gory dziekuje

 20. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  aga 1 marca 2012, 11:19

  witam,
  wam tez sie wydaje ze opłaty ryanair i wizzair za niemowleta są skandaliczne wysokie?????? i dlaczego w kazdym kraju kosztuja inaczej? w ryan 20euro albo 95pln w zaleznosci od kraju wylotu. Skad takie przeliczniki? dlaczego w Polsce placimy wiecej niz inni w europie skoro zarabiamy generalnie o wiele mniej? jeszcze raz mowie ze to skandal. A poza tym i tak niemowle nie ma swojego fotela i siedzi na kolanach doroslego.
  Czy komus zdarzylo sie kupic dla niemowlecia < 2 lat bilet jak dla doroslego? …i wpuscili na poklad? 😉 ….wiem ze to glupie pytanie ale kto wie….

Zobacz także

Loty do Mediolanu z Lublina za 95 PLN

20 stycznia 2018, 15:30||Dodaj komentarz

Loty do Mediolanu z Lublina za 95 PLN

Baleary biorą się za porządki. Koniec z maszynkami do golenia, zapalniczkami i… talerzami z plastiku

20 stycznia 2018, 14:40||Dodaj komentarz

Baleary biorą się za porządki. Koniec z maszynkami do golenia, zapalniczkami i… talerzami z plastiku

Lufthansa: Bezpośrednie loty do Nowego Jorku z Berlina za 1235 PLN

20 stycznia 2018, 13:50||komentarzy 7

Lufthansa: Bezpośrednie loty do Nowego Jorku z Berlina za 1235 PLN

Loty do Moskwy z Gdańska za 409 PLN. Także na majówkę i weekendy

20 stycznia 2018, 12:16||komentarze 2

Loty do Moskwy z Gdańska za 409 PLN. Także na majówkę i weekendy

Jedno z największych lotnisk w Europie wyrzuci low-costy. Kolejny ból głowy dla Ryanaira i spółki

20 stycznia 2018, 11:24||komentarze 4

Jedno z największych lotnisk w Europie wyrzuci low-costy. Kolejny ból głowy dla Ryanaira i spółki