REKLAMA

Latanie z dzieckiem (Ryanair, Wizz Air, LOT)

Lot z niemowlęciem lub małym dzieckiem może być kłopotliwy i wiąże się z pewnymi dodatkowymi potrzebami małego pasażera. Bardzo często rodzice obawiają się podróży lotniczych ze swoimi pociechami. Zwykle wynika to z braku znajomości zasad rezerwacji biletów dla najmłodszych pasażerów oraz praw, jakie przysługują im podczas lotu. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania dotyczące lotów z dziećmi.Czy popularni przewoźnicy ułatwiają rodzinne podróże lotnicze? Porównajmy, jak wygląda sytuacja w liniach lowcostowych (Ryanair i Wizz Air), a jak kształtuje się ona u tradycyjnego przewoźnika - PLL LOT. Warto zwrócić uwagę, że według linii lotniczych niemowlę (ang. infant) to dziecko, które nie ukończyło 2 lat, choć w rzeczywistości okres niemowlęcy z definicji obejmuje czas od urodzenia do końca pierwszego roku życia.

Ceny biletów

Osoby, które przyzwyczajone są do lotów Ryanairem w promocyjnych cenach rzędu 12-50 zł mogą być zaskoczone, ale u tego przewoźnika bilet dla niemowlęcia, które podczas lotu siedzi na kolanach rodziców może niekiedy kosztować więcej niż bilet dla jego dorosłego opiekuna. Wynika to z faktu, że w przypadku linii Ryanair, ceny lotów dla niemowląt nie są objęte promocjami, ponieważ naliczane są one według stałej stawki wynikającej z cennika. Natomiast w Wizz Air, w sytuacji gdy cena przelotu w jedną stronę osoby dorosłej towarzyszącej niemowlęciu będzie niższa niż stała stawka (25 euro), ta sama niższa kwota należna będzie za bilet dla niemowlęcia.

chlopiec

RYANAIR:
osoba dorosła (od 16 lat) – pełna cena biletu (zgodna z aktualną ofertą przewoźnika)
dziecko (poniżej 16 lat) – pełna cena biletu
niemowlę (poniżej 2 lat) – stała stawka: 20£ / 20€ (ok. 84 zł) za lot w jedną stronę, bez względu na kierunek i cenę biletu normalnego (dziecko musi być w wieku poniżej 2 lat w dniu wylotu i powrotu)
W przypadku osiągnięcia przez dziecko wieku 2 lat przed odbyciem podróży powrotnej należy dokonać płatności przy zastosowaniu odpowiedniej stawki, opłacić podatki oraz wnieść inne opłaty należne za tę część podróży.

WIZZ AIR:
osoba dorosła (powyżej 14 lat) – pełna cena biletu
dziecko (od 2 do 14 lat) – pełna cena biletu
niemowlę (od 0 do 24 miesięcy) – stała stawka: 21£ / 25€ (ok. 113 zł) za lot w jedną stronę lub cena biletu normalnego jeżeli jest niższa niż opłata za niemowlę (dziecko musi być w wieku poniżej 2 lat w dniu wylotu i powrotu)
Jeżeli dziecko osiągnie wiek 2 lat pod dacie wylotu, lecz przed lotem powrotnym, konieczne będzie opłacenie osobnego miejsca.

LOT:
dorośli – pełna cena biletu
dzieci (od 2 do 11 lat) – zniżka 25% od wartości taryfy normalnej
niemowlęta (poniżej 2 lat) – zniżka 90% od wartości taryfy normalnej (w przypadku gdy siedzi ono na kolanach opiekuna)
Dorosły pasażer może przewozić pod opieką dwoje niemowląt. Drugie niemowlę musi zajmować dodatkowe miejsce obok opiekuna (bilet ze zniżką jak dla dziecka – 25%).

Opieka osoby dorosłej i warunki podróży

RYANAIR:
Noworodki mające do 7 dni włącznie nie mogą latać samolotem. Ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z wymogami firm ubezpieczeniowych niemowlętom (w wieku od 8 dni do 23 miesięcy włącznie) musi towarzyszyć pasażer w wieku co najmniej 16 lat, a na jednego opiekuna może przypadać jedno niemowlę. Opieka i usługi specjalne nie są udostępniane przez tego przewoźnika. Rodzice muszą dokonać odprawy online i wydruku karty pokładowej zarówno dla siebie, jak i dla niemowląt.

Niemowlę nie może zajmować własnego miejsca i musi siedzieć na kolanach opiekuna. Ponadto nie można wykupić dodatkowych miejsc dla niemowląt. W samolotach dostępne są dziecięce pasy bezpieczeństwa, umożliwiające przypięcie dziecka na kolanach rodzica. W razie potrzeby załoga samolotu udzieli pomocy w ich prawidłowym zapięciu.

Może być konieczne udowodnienie wieku dziecka, dlatego należy mieć ze sobą ważny dokument dziecka ze zdjęciem w celu okazania go do kontroli. Linia ta nie przewozi osób poniżej 16. roku życia podróżujących bez opiekuna. Dodatkowe restrykcje dotyczą lotów osób w wieku poniżej 18 lat mieszkających w Hiszpanii, Francji, Portugalii, w Chorwacji i na Łotwie. Nieletni obcokrajowcy podróżujący samodzielnie do Portugalii mogą nie otrzymać pozwolenia na przekroczenie granicy kraju, jeżeli nie mają w Portugalii osoby, która przejmie odpowiedzialność za ich pobyt.

dadkid

WIZZ AIR:
Jak pisze przewoźnik, „podróżowanie samolotami jest niewskazane dla dzieci w pierwszym tygodniu życia oraz dzieci przedwcześnie urodzonych, ponieważ zmiana ciśnienia powietrza w kabinie samolotu może wpływać na dzieci niekorzystnie. Niemowlę jest bardziej wyczulone również na dehydratację. Prosimy zadbać, aby dziecko przyjmowało odpowiednią ilość płynów przed i podczas lotów.”

Podobnie jak w Ryanair, dzieci w wieku do 2 lat podróżują w Wizz Air na kolanach dorosłego opiekuna, przypięte pasami. Jeden dorosły opiekun może przewozić tylko 1 małe dziecko. Za miejsce dla niemowląt nie płaci się podatku i opłaty za rezerwację.

Dzieci w wieku od lat 2 do 14 włącznie muszą zajmować własne miejsce w samolocie i nie wolno im podróżować na jednym siedzeniu z dorosłą osobą towarzyszącą. Dorosły opiekun musi posiadać wspólną rezerwację z dzieckiem. Jeżeli miejsce w samolocie dla dziecka zostało zarezerwowane oddzielnie od rezerwacji dla dorosłego opiekuna, obydwie rezerwacje muszą być wydane na to samo nazwisko i adres klienta.

Wizz Air zezwala na podróż dzieci w grupie pod warunkiem, że towarzyszy im co najmniej jedna dorosła osoba (w wieku 16 lat lub starsza) na 10 dzieci. Dzieci w wieku poniżej 14 lat mogą podróżować samolotem jedynie pod opieką osoby dorosłej w wieku co najmniej 16 lat, która ponosi pełną odpowiedzialność za dziecko. Dzieci w wieku powyżej 14 lat mogą podróżować liniami lotniczymi Wizz Air bez opieki osoby dorosłej.

babyonboard

LOT:
Niemowlęta i dzieci w wieku do 4 lat powinny podróżować pod opieką osoby dorosłej na wszystkich odcinkach podróży. Dorosły pasażer może przewozić pod opieką dwoje niemowląt (do 2 lat). Drugie niemowlę musi zajmować dodatkowe miejsce obok opiekuna (bilet ze zniżką jak dla dziecka).

Istnieje możliwość podróży dziecka bez rodzica lub opiekuna, jednak ma on obowiązek zapewnienia małemu pasażerowi dodatkowej opieki. Dla dzieci do lat 5, które podróżują same, Polskie Linie Lotnicze LOT oferują możliwość wykupienia usługi – dodatkowa asysta. Stewardessa towarzyszy dziecku od odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku aż do przekazania dziecka osobie upoważnionej w porcie docelowym.

Istnieje również specjalna asysta dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat (usługa również jest dodatkowo płatna – ok. 160 zł). Opiekę sprawuje członek personelu pokładowego PLL LOT oraz pracownicy obsługi pasażerskiej, kolejno wyznaczeni w procesie obsługi naziemnej. Rodzice lub opiekunowie, których dzieci podróżują samodzielnie, zobowiązani są wypełnić dokument „Zlecenie opieki przewoźnikowi lotniczemu”, który otrzymać można w biurach PLL LOT lub bezpośrednio przy odprawie biletowo-bagażowej. Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie LOT-u, dziecku podróżującemu bez opieki osoby dorosłej nie przysługuje zniżka.

Dzieci powyżej 12 roku życia mogą podróżować samodzielnie bez konieczności zapewnienia jej specjalnej asysty, jednakże na specjalne życzenie rodziców lub opiekunów, młodzież w wieku od 12 do 17 lat może odbyć lot pod opieką członka personelu pokładowego. Asysta zorganizowana zostanie analogicznie jak dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Na trasach z Włoch, dzieci poniżej 14 roku życia podróżujące samodzielnie, muszą przedstawić w check-in deklarację podpisaną przez obojga rodziców wydawaną przez każdy urząd policji we Włoszech.

Bagaż, przewóz wózków i innych akcesoriów dziecięcych

W większości linii lotniczych dzieciom, które ukończyły 2 lata przysługuje bezpłatny bagaż podręczny. Pamiętajmy, że dzieci są bardzo wrażliwe na zmiany ciśnienia i „zatykanie uszu” w samolocie. Pomocne jest podawanie picia lub cukierków podczas startu i lądowania. Niestety sprawa przewożenia w bagażu podręcznym soczków i innych napojów powyżej 100 ml jest niejasna – niekiedy traktowane są one przez obsługę lotniska jako żywność dla dzieci i nie objęte są ograniczeniami pojemnościowymi, najczęściej jednak zostają wyrzucone do śmieci podczas kontroli bezpieczeństwa, jak wszystkie inne płyny przekraczające 100 ml. Wówczas pozostaje jedynie opcja zakupu w strefie bezcłowej lub na pokładzie samolotu.

chlopiecztorba

RYANAIR:
Niemowlętom nie przysługuje limit bagażu rejestrowanego ani podręcznego. Na jedno dziecko (poniżej 16 lat) można jednak przewieźć bezpłatnie jeden w pełni składany wózek spacerowy i nie trzeba go wcześniej zgłaszać. Oprócz dopuszczalnego osobistego limitu bagażu rejestrowanego opiekun może ponadto przewieźć dodatkowe wyposażenie dla niemowląt, takie jak foteliki samochodowe, krzesełka dziecięce i łóżeczka podróżne (o wadze do 20 kg), za oddzielną opłatą za sztukę na lot, w wysokości 10 £ / 10 € (w przypadku rezerwacji na stronie www.ryanair.com) lub 20 £ / 20 € (w przypadku rezerwacji w telefonicznym centrum obsługi lub na lotnisku).

Od każdego wyposażenia dla niemowląt przekraczającego limit 20 kg bagażu rejestrowanego na osobę będzie pobierana opłata za nadbagaż według obowiązującej stawki: 20 £ / 20 € za każdy dodatkowy kilogram (opłatę można uiścić wyłącznie w kasie lotniskowej). W okresie do 4 godzin przed zaplanowanym terminem odlotu istnieje możliwość dodania do rezerwacji w systemie online opłaty za akcesoria dziecięce, nawet jeśli dokonaliśmy już odprawy online.

Pasażerowie podróżujący z dziećmi powinni przenieść jakikolwiek bagaż rejestrowany (w tym wózki/wyposażenie dla niemowląt) do stanowiska odprawy bagażu, gdzie zostanie on oznaczony przywieszkami i skąd zostanie wysłany do samolotu. Jednak, o ile zezwalają na to warunki lokalne lotniska, wózków spacerowych można używać aż do wejścia do samolotu. Po wylądowaniu wózek będzie dostępny przy schodach do samolotu. Zgodnie z wymogami bezpieczeństwa linii lotniczych Ryanair na pokładzie samolotu nie można korzystać z fotelików samochodowych, jedynie ze specjalnych uprzęży.

dzieciwkoszyku

WIZZ AIR:

Niemowlętom nie przysługuje przewóz bagażu z wyjątkiem wózka lub małego łóżeczka oraz żywności. Przedmioty te można przewozić dla dziecka bezpłatnie i nie wliczają się one w limit naszego bagażu podręcznego. Sprawa przewozu wózków dla dzieci, które ukończyły 2 lata podróżujących liniami Wizz Air jest jednak niejasna. Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie przewoźnika, żywność, składany wózek dziecięcy albo małe łóżeczko możemy przewozić jedynie dla dzieci w wieku poniżej 2 lat. Wynika z tego, że wózek starszego dziecka powinien zostać nadany za dodatkową opłatą jako bagaż rejestrowany. W rzeczywistości jednak pracownicy linii Wizz Air nie są aż tak restrykcyjni i praktycznie zawsze wózek przechodzi bez opłaty. Można się spodziewać, że składany wózek spacerowy (tzw. „parasolka”) zostanie łatwiej przepuszczony niż klasyczny głęboki wózek. Na pokład samolotu nie można wnosić fotelików samochodowych dla dzieci.

LOT:
W ramach ceny biletu, jako bagaż podręczny pasażer może przewozić: pokarm, koc i składany wózek dla niemowlęcia (jeśli są niezbędne w czasie podróży). Przedmioty te nie są wliczane do limitu bagażu nierejestrowanego.

Dziecku do lat 2, korzystającemu z 90% zniżki taryfowej (bez prawa do osobnego miejsca), w cenie biletu przysługuje prawo do przewozu bagażu o wadze do 10 kg. Dzieciom powyżej 2. roku życia przysługuje taki sam limit bagażu podręcznego i rejestrowanego jak dorosłym.

Pierwszeństwo wejścia na pokład i miejsce z dodatkową przestrzenią na nogi

W większości linii lotniczych, rodzice z małymi dziećmi są wpuszczani na pokład samolotu bez kolejki, nawet jeśli nie wykupili usługi Pierwszeństwa Wejścia na Pokład.

Miejsca z dodatkową przestrzenią na nogi (przy wyjściach awaryjnych), mogą zajmować pasażerowie, którzy mają ukończone 18 lat, posiadają podstawową znajomość języka angielskiego, są pełnosprawne i będą w stanie otworzyć wyjście awaryjne nad skrzydłem w razie wypadku. Ze względów bezpieczeństwa, pasażerowie podróżujący z niemowlętami (poniżej 2 roku życia), jak również kobiety w ciąży NIE mogą siedzieć w rzędach przy wyjściach awaryjnych.

Usługi dodatkowe

Na lotniskach znajdują się pokoje dla matki z dzieckiem (zwykle w okolicy toalet). Są one wyposażone w specjalne miejsce do przewijania i umywalkę.

Ryanair:
– Na pokładzie samolotu znajdują się stanowiska do przewijania dzieci.
– Nie ma możliwości podgrzania jedzenia lub mleka dla dzieci.

LOT:
– Istnieje możliwość bezpłatnego wyboru posiłku na pokładzie (dla niemowląt lub dzieci) podczas zakupu biletu
– Specjalna asysta dla dzieci do lat 5 (usługa płatna)
– Specjalna asysta dla dzieci w wieku 5-11 lat (usługa płatna)
– Pasażerowie podróżujący z niemowlęciem na trasach do/z USA i Kanady (samolot typu Boeing 767) w trakcie dokonywania rezerwacji mogą zamówić kołyskę, która instalowana jest na pokładzie samolotu. Kołyska przeznaczona jest dla niemowląt do 6 miesiąca życia o wadze do 10 kg.

Kobiety w ciąży

RYANAIR:
W przypadku ciąży pojedynczej bez komplikacji w 28. lub późniejszym tygodniu kobieta musi okazać zaświadczenie o zdolności do podróżowanie samolotem przy odprawie na lotnisku i/lub przy wyjściu do samolotu (wystawione maksymalnie 2 tygodnie przed podróżą) od położnej/lekarza z potwierdzeniem, że ciąża przebiega bez komplikacji, przewidywaną datą rozwiązania oraz potwierdzeniem dobrego stanu zdrowia i zdolności do podróżowania samolotem. Linia zastrzega sobie prawo do odmowy wpuszczenia na pokład samolotu kobiety w ciąży po 28. tygodniu, która nie będzie miała ze sobą zaświadczenia o zdolności do podróżowania samolotem od położnej/lekarza.

W przypadku ciąży bez komplikacji podróż samolotem jest zabroniona po następujących terminach:
– w przypadku ciąży mnogiej bez komplikacji podróż samolotem jest zabroniona po 32. tygodniu ciąży.W przypadku ciąży pojedynczej bez komplikacji podróż samolotem jest zabroniona po 36. tygodniu ciąży,
– w przypadku ciąży pojedynczej bez komplikacji podróż samolotem jest zabroniona po 36. tygodniu ciąży.

WIZZ AIR:
Jak podkreśla przewoźnik, latanie samolotami nie zagraża kobietom w ciąży, chociaż nie zalecamy latania w ostatnim miesiącu ciąży oraz do 7 dni po urodzeniu dziecka. Wizz Air nie przyjmuje na pokład kobiet po 34. tygodniu ciąży.

LOT:
W przypadku kobiet w/po 32, tygodniu ciąży lub pasażerów, których stan zdrowia wymaga zgody lekarskiej na przelot samolotem, konieczne jest wypełnienie specjalnego dokumentu MEDIF. Dostępna jest bezpłatna dodatkowa asysta dla kobiet w ciąży.

nosidelko

Kilka dobrych rad

Bądźmy asertywni i nie wstydźmy się poprosić o pierwszeństwo w trakcie odpraw, czy przy wsiadaniu do samolotu. W bagażu podręcznym warto mieć ze sobą: pieluszki, smoczek, wilgotne chusteczki higieniczne, jedzenie dla dziecka, ubranko na zmianę, zabawki, które zajmą dziecko podczas lotu (np. grzechotka, pluszak, kolorowanka, książeczka do czytania), kocyk, ewentualnie poduszkę.

Personel pokładowy służy pomocą. Głównie w tradycyjnych liniach stewardessy mogą podgrzać dla dziecka jedzenie w słoiczku albo butelkę z mlekiem. Możemy też poprosić o gorącą wodę do przygotowania posiłku.

Mam nadzieję, że teraz nic już Was nie zaskoczy podczas lotu ze swoimi pociechami!

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
dzięki, akurat dzisiaj brat leci ze swoim małym synem, więc przydadzą mu się te cenne informację :)
gaandi, 30 stycznia 2011, 7:43 | odpowiedz
Warto również mieć w podręcznym ubranie dla siebie na przebranie.
Mrowka, 30 stycznia 2011, 12:09 | odpowiedz
A ja mam pytanko co zrobić w sytuacji gdy dla siebie kupiłem już bilet na lot, a teraz chciałbym dokupić bilet dla dziecka do lat 16/ niemowlęcia. W systemie rezerwacyjnym na stronie www (ryanair) nie ma takiej możliwosci. Czy w takiej sytuacji kupować bilety jak dla dorosłego czy rezerwować telefonicznie?
Baltazar, 30 stycznia 2011, 13:30 | odpowiedz
@Mrowka: Racja – małe dzieci czasem miewają nudności podczas lotu;) @Baltazar: Dorosły opiekun powinien posiadać wspólną rezerwację z dzieckiem, ponieważ linia ta nie przewozi osób poniżej 16. roku życia bez opiekuna (w wieku >16 lat). Dlatego system nie umożliwia dokonania osobnej rezerwacji dla dziecka. Przy próbie rezerwacji dla samego niemowlęcia pojawia się komunikat “Musisz podać co najmniej jednego pasażera”, ponieważ miejsce dla niemowlęcia nie jest liczone w systemie (ze względu na to, że siedzi ono na kolanach opiekuna). Dla pewności skontaktowałabym się z biurem rezerwacji, aby uzyskać informacje o możliwych rozwiązaniach.
Dorota, 30 stycznia 2011, 14:44 | odpowiedz
W takim przypadku trzeba robić rezerwację przez infolinię - sam tak ćwiczyłem z ryanem i wizzem. A co do podrózy z dziecmi to z niemowlakami latałem na Kanary ryanem i trzeba przyznać że się nie opłąca bo maja stałe wysokie stawki, na pokłądzie nie ma nic do jedzenia dla takich maluchów. Zdecydowanie z dzieckiem do lat 2 opłąca się podróżować tradycyjnymi liniami-ceny są niższe a standard o wiele lepszy. A w praktyce jak nie wykupisz sobie pierwszeństwa to przynajmniej w ryanie nie wpuszczą cię wczesniej stoisz jak wszyscy-już parę razy tak miałem. W wizie raz mi się udało a raz nie - nie ma reguły-to zależy od obsługi lotniksa-w Hiszpanii i Włoszech stałem jak wszyscy jak sobie nie wykupiłem a z takim maluchem to ból bo się nudzi.
Adam, 31 stycznia 2011, 7:47 | odpowiedz
Można wykupić bilet jak dla dorosłego, następnie zadzwonić na infolinię aby połączyli oba bilety w jedną rezerwację.
RondoW, 31 stycznia 2011, 23:45 | odpowiedz
W takim przypadku oraz gdy bilet dla dziecka powyżej 2lat był droższy niż dla dorosłego zawsze kupowaliśmy (osobny lub razem na jednej rezerwacji) bilet jak dla osoby dorosłej i nigdy nie było problemu. Nigdy tez nie zmienialiśmy nic na infolini. Zawsze też byliśmy odprawiani i wpuszczani bez kolejki do samolotu (ryan, wizz, easyjet, lot)
Piotr72, 1 lutego 2011, 14:12 | odpowiedz
W ryanie juz od dawna nie wpuszczaja z malymi dziecmi bez kolejki. Nawet wody nie dadza cieplej zeby ogrzac wode kupiona na pokladzie (wode mieli tylko z lodowki). Generalnie czesto obsluga jest niemila. No ale coz, i tak z nimi latamy przez ceny i siatke polaczen...
Lukasz, 3 lutego 2011, 12:41 | odpowiedz
Ryanair jak zwykle glupkowata firma okradajaca ludzi na kazydm kroku, ostatnio kupilam bilet dla siebie i malej (4 m-ce) koszt dla malej w obie strony polska-anglia przekroczyl juz 500zl, w tym nie moge wziac wozka (gondola mala jest za MALA na spacerowke!) przewoznik kaze placic dodatkowe 20funtow w obie strony. W calym tym koszice nie moge waizca w sumei nic dla malej ani torby z pieluchami nic! to za co ja wlasciwie place przeciez mala musi siedziec mi na kolanach, musze spakowac siebie i mala w oplacone (30funtow) 20kg. Dlaczego nie mam innego wyboru do krakowa tlyko ten glupkowaty Ryanair?? Easyjet lata o 6 rano albo po 6 wieczorem, Zarty po prostu zarty.
niezadowlona, 3 kwietnia 2011, 13:12 | odpowiedz
Mam czternaście lat zamierzam lecieć Ryanairem i nie jestem pewna czy moim opiekunem mogła by być osoba siedemnastoletnia ? Jeśli ktoś wie coś na ten temat proszę o szybką odpowiedź ;)
DariaF, 21 kwietnia 2011, 12:46 | odpowiedz
mam pytanie dotyczące bagażu podręcznego, zrobiłam rezerwację w Ryanair dla siebie, męża i 12letniej córki, czy tylko ja i mąż możemy mieć bagaż podręczny(do 10kg) a córce nie przysługuje żaden bagaż bezpłatny? i jeszcze jedno, czy jeśli mamy wspólną rezerwację to czy córka musi mieć jakiś dodatkowy wpis w paszporcie że podróżuje ze mną? z góry dziękuję
marta, 12 maja 2011, 1:35 | odpowiedz
@ marta Bagaż podręczny jak najbardziej jej przysługuje. Co do wspólnej rezerwacji wszystko jest OK.
Hubert Olender, 12 maja 2011, 19:24 | odpowiedz
czesc mam pytanie mam 14 lat a moja siostra ma 12 mamy leciec linami lotniczymi wizzar do polski problem w tym ze ja moge leciec sama bo amm 14 lat a siostra ma tylko 12 czy jest taka opcja w wizza'rze ze doplaca sie stewardessie za opieke nad dzieckiem.? i jak to dziala.?
Kinia, 27 lipca 2011, 19:15 | odpowiedz
W pazdzierniku 2011 roku koncze 17 lat i chcialam sie zapytac czy moglabym poleciec ja sama z moim 3 miesiecznym dzieckiem w grudniu na swieta do anglii do mojego chlopaka? Oczywiscie moj synek w grudniu bedzie mial 8 miesiecy. Prosze o odp na moj e-mail ewa081094@wp.pl lub na tym forum.
Ewa 17, 12 sierpnia 2011, 21:52 | odpowiedz
Witam, mam pytanie dotyczące podróży liniami Ryanair. Otóż w listopadzie wybiera się do mnie moja dziewczyna wraz z moją siostrą. Problem w tym, że siostra nie ma jeszcze 16 lat i dokonałem dla nich dwóch różnych rezerwacji( w sumie nie wiem po co). Dodam że kraj docelowy to Portugalia (Najpierw Wizzair z Gdańska, potem przesiadka w Barcelonie i stamtąd do Porto). Czy moja dziewczyna potrzebuje jakiegoś upoważnienia albo czegoś w tym stylu aby nie było problemu przy odprawie? Jak tam to w jakim języku i czy powinno być ono poświadczone notarialnie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
oliver, 1 października 2011, 2:27 | odpowiedz
czy 13-letnie dziecko może lecieć samolotem gdyż posiada tylko dowód osobisty ?
Aleksandra, 1 lutego 2012, 14:55 | odpowiedz
czy jesli mam juz bilet dla siebie i chcialabym zabrac ze soba chrzesniaka do polski a mamy osobne bilety wtym on ma 7 lat i ma bilet dla dorosłego czy beda z tego jakies problemy? co mam zrobic wspomne ze chodzi o linie ryanair.
fionka2612, 1 lutego 2012, 15:57 | odpowiedz
jesli to karaj bedacy w uni bez problemu moze leciec tylko z dowodem osobistym:)
fionka2612, 1 lutego 2012, 15:58 | odpowiedz
Witam, W ta srode wybieram sie do Polski. Zabieram ze soba 5 miesieczna corke i 2,5 letnia siostrzenice! Lece Ryanerem. Lecimy tylko w trojke! Chcialam sie dowiedziec czy potrzebny mi jakis dokument od siostry i jej meza zezwalajacy na podroz z maloletnia! Wszedzie tego szukam i nie moge znalezc! z Gory dziekuje
Ania Manchester, 26 lutego 2012, 13:06 | odpowiedz
witam, wam tez sie wydaje ze opłaty ryanair i wizzair za niemowleta są skandaliczne wysokie?????? i dlaczego w kazdym kraju kosztuja inaczej? w ryan 20euro albo 95pln w zaleznosci od kraju wylotu. Skad takie przeliczniki? dlaczego w Polsce placimy wiecej niz inni w europie skoro zarabiamy generalnie o wiele mniej? jeszcze raz mowie ze to skandal. A poza tym i tak niemowle nie ma swojego fotela i siedzi na kolanach doroslego. Czy komus zdarzylo sie kupic dla niemowlecia < 2 lat bilet jak dla doroslego? ...i wpuscili na poklad? ;) ....wiem ze to glupie pytanie ale kto wie....
aga, 1 marca 2012, 11:19 | odpowiedz
Witam, mam pytanie odnoście przewożenia wózka w ryanairze, jak lecieliśmy w jedną stronę nie było problemu bo mały nie miał jeszcze dwóch lat i wózek leciał za darmo a teraz mam wątpliwości ponieważ syn skończył już dwa latka a wszystkie informacje jakie znalazłam dotyczą przewozu sprzętu dla niemowląt. Czy ktoś się orientuje czy dalej mogę przewieść za darmo czy muszę wykupić nadbagaż?
Aniq, 11 marca 2012, 18:19 | odpowiedz
Witam, Mam problem. Będę za nie długo lecieć linią Ryanair z 10-cio miesięcznym dzieckiem. Ktoś powiedział mi na, że torba dopinana do wózka można zabrać. Ta osoba nie miała problemu z tym bagażem dla niemowlęcia. Ja mam dylemat. Bo czytałam regulamin. I to jest chore co do jednego, że maleństwo do 2 lat nie ma swojego bagażu nawet 5kilogramowego. Przecież ono nie będzie na okrągło w jednym body, w jednym pampersie, albo ilość mleka która musi się zmieścić do jakiś torebek. Tylko jedno "ale" małe dziecko zje np. 90-120ml, a starsze np. 270ml. Starszemu na krócej starczy. Do torebki mieszczą się dwie 260ml butelki AVENT-a a co będzie jak podróżuje sie o wiele wiele dłużej niż np. 2 h. i nie ma się specjalnego mleka dla dziecka, które ma uczulenie?? NIE WIEM JAK JEST NA PRAWDĘ. LECĘ PIERWSZY RAZ W ŻYCIU I TO Z MALEŃSTWEM. NIE WIEM JAK TO WYGLĄDA I NIEPOKOJE SIĘ, ŻE COŚ ZROBIĘ NIE TAK. POMÓŻCIE. PROSZĘ Jak ktoś leciał tymi liniami Ryanair nie dawno niech poda mi wskazówki wszystko na temat niemowlęcia co można zabrać i czy to może być luzem a nie w torbie w mojej podręcznej ... Dziecko musi się czymś zająć przez ten czas w trakcie odprawy itd.
Iwona, 17 marca 2012, 22:41 | odpowiedz
witam. w lipcu lece do polski z eindhoven. wizzairem. lece z mezem, tesciowa i 6 miesieczna coreczka. mam pytanie odnosnie mleka. malutka jednorazowo je ok 180ml (juz teraz w wieku 3 miesiecy). za 3 miesiace na pewno bedzie jadla wiecej. wiec zgodnie z regulaminem wizzair 200ml to juz 2 butelki. do tego trzeba doliczyc jedzenie w czasie miedzy odprawa a odlotem. na pewno bedzie glodna. przypuscmy 150ml. w sumie wychodzi ok 4 butelek. czy nie wyrzuca takiej ilosci podczas odprawy? jesli maz tesciowa i ja wezmiemy do bagazu podrecznego po 1 butelce zostanie 1. a nie bede glodzic dziecka. mam nadzieje ze celnicy okaza sie ludzmi :D byl ktos w podobnej sytuacji? pozdrawiam
madzia, 26 kwietnia 2012, 14:52 | odpowiedz
Hej mam pytanie ;) Lece niedługo z młodszym bratem do Angli. Brat ma 12 lat a ja za miesiac kończe 18. Czy mogą być jakies problemy na lotnisku ? Mogę być jego opiekunem?
Angelika, 29 kwietnia 2012, 21:59 | odpowiedz
Witam! Mam pytanie, które się tu już powtarza ale nikt nie udzielił konkretnej odpowiedzi. Lece Rayanairem z 14 miesięcznym dzieckiem, na ich stronie nie ma konkretnej odpowiedzi CO I ILE MOGE WZIĄŚĆ DO JEDZENIA I PICIA DLA DZIECKA? Tzn mleko (czy tylko "w proszku" - jak tak to jak ma byc zapakowane? Ciepłą wode moge wziąść w platikowej butelce? Czy w szklanym słoiczku moge wziąść jedzenie dla dziecka? Czy moge wziąść dla małej jakieś kanapki, ciastka?). Wózka nie musze zgłaszać wcześniej i tylko oddaje go na lotnisku podczas odprawy? Z góry dziękuje za odpowiedź
dolo, 3 maja 2012, 22:50 | odpowiedz
witam, Czy dziecku prawie 3 letniemu przysłguje bagaż podręczny w Ryanair? <pozdro
Ak, 6 maja 2012, 20:09 | odpowiedz
Witam,w czerwcu wybieram sie do Polski liniami Ryaner,zabieram ze soba 2,5 letniego synka i 4,5 letnia siostrzenice.Nie wiem tylko czy potrzebuje jakies upowaznienie od rodzicow siostrzenicy(nie sa malzenstwem) i czy moge miec pod opieka dwoje dzieci.Prosze o pomoc bo w regulaminie nie moge tego znalezc,moze ktos juz mial takie doswiadczenie?Pozdrawiam i dziekuje.
anka29, 7 maja 2012, 13:58 | odpowiedz
Witajcie, latam z dwiema córkami już kilka lat, więc odpowiem na powyższe pytania. 1. pieluchy, mokre chusteczki, ubranka na zmianę, zabawki trzeba wziąć do swojego bagażu podręcznego. Dobrze jest mieć w nim też jakieś ubranie dla siebie, gdyby dziecko zwymiotowało podczas lotu (raz miałam taką sytuację). 2. dziecko trzyletnie oczywiście może mieć bagaż podręczny. Ma już swój bilet, indywidualy fotel w samolocie, więc bagaż może mieć taki sam jak dorosły. 3. co do mleka dla dzieci, nie bójcie się brać butelki z mlekiem, nawet jak ma 300ml. Każde niemowle (do 2 lat, starsze już nie!) ma prawo do mleka i wody do picia. W praktyce odbywa się to tak, że w momencie odprawy osobistej (kiedy przechodzisz przez bramkę, a bagaż podręczny jest prześwietlany) musisz wstawić buteki do specjalnej skrzynki, którą celnik podaje zawsze na: paski, telefony, klucze, buty, itp. Butelki przejadą przez prześwietlenie.Następnie, kiedy matka przejdzie już przez bramkę, celnik prosi ją by w jego obecności otworzyła butelkę i wypiła trochę płynu. Chodzi tu o względy bezpieczeństwa. Oczywiste jest, że nikt nie wypiłby czegoś, co byłoby np. toksyczne. Ja często robię też tak, ze wiozę w bagażu podręcznym odmierzoną dawkę mleka, do przygotowania następnej butelki. Po przejściu odprawy kupuję herbatę (gorącą wodę) i nalewam do butelki wrzątek. Mam wtedy wodę na ewentualną następną butelkę mleka, gdyby dziecko było znowu głodne w trakcie lotu. Co do jedzenia dla starszych dzieci - zawsze mam w bagżu podręcznym jakieś kanapki lub słodycze. Picie zawsze można kupić już po odprawie, kiedy czekasz na samolot. Trzeba tylko pamiętać, że musi się zmieścić w bagażu podręcznym, chodzi tu też o wagę, bo czasem ważą przed samym wyjściem z lotniska.
doświadczonamama, 17 maja 2012, 11:39 | odpowiedz
Zapomniałam napisać odnośnie wózka. Jeśli odprawiłaś się online, to i tak musisz podejść do stanowiska odpraw. Wózek zostanie tam oklejony naklejkami i może być wysłany do luku bagażowego jak bagaż główny, albo możesz go zabrać ze sobą aż do schodów samolotu. Radzę zabierać ze sobą, bo zwykle czeka się dosyć długo po odprawie. Dzieci są często zmęczone i kapryśne. Można je wtedy powozić lub uśpić, no i jest na czym powiesić bagaż podręczny. Przed schodami do samolotu składasz wózek i zostawiasz na płycie lotniska, obsługa włoży go do luku. Po wylądowaniu, zwykle wózki juz czekają na płycie lotniska, ale zdarza się też, że są przewożone razem z bagazami głównymi na taśmociąg i stamtąd się go odbiera.
doświadczonamama, 17 maja 2012, 11:53 | odpowiedz
Witam, Mam pytanie odnosnie bagazu. Lece do Polski z mezem i synem, mamy 1 bagaz rejestrowany na wpolnej rezerwacji, ktory jest dopisny do meza. Niestety maz z nami nie bedzie wracal ( choc ma kupiony bilet ). Czy wobec tego ja bede mogla go zabrac? Ryanair jest troche dziwny, dlatego pytam :) Z gory dzeikuje za odpowiedz.
Beti, 18 maja 2012, 19:16 | odpowiedz
Czy ktos jest w stanie mi powiedziec jak wyglada kwestia podrozy z dzieckiem w wozku na lotnisku Londyn Stansted? Konkretnie chodzi mi o to czy kobieta, ktora leci sama z dzieckiem i bagazem podrecznym jest w stanie poradzic sobie na tym ostatnim juz etapie tj. po przejsciu przez wlasciwa bramke(po okazaniu biletow i dokumentow przed zejsciem na plyte lotniska). Zauwazylam ze dotrzec do samolotu mozna tylko schodami( wprawdzie na wczesniejszych etapach obok schodow ruchomych znajduja sie windy, dzieki ktorym osoby podrozujace z dzieckiem w wozku moga z latwoscia dostac sie na gore, ale na tym ostatnim etapie juz niestety wind nie przewidziano, chyba ze ich nie dostrzeglam, w co jednak watpie, bo za kazdym razem, gdy lece bacznie ich wypatruje)Czy w takim ukladzie trzeba samemu zniesc wozek z dzieckiem po schodach( majac jeszcze przy sobie bagaz podreczny)? Osoby podrozujace parami pewnie sa w stanie sie jakos zorganizowac, ale jak radzic sobie w pojedynke? Bede wdzieczna za rozwianie swojej watpliwosci;)
Aniulka, 18 maja 2012, 22:21 | odpowiedz
Czy ktoś może proszę mi pomóc? Mam wózek z gondolą i podczas składania go muszę odczepić gondolę od ramy (inaczej się nie złoży). Czy w związku z tym muszę zapłacić dodatkowe 10 Euro ryanerowi ponieważ wózek nie jest jednoczęsciowy?) Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam
Kanita, 19 czerwca 2012, 10:17 | odpowiedz
3 lata temu leciałem Ryanerem do Hiszpanii i miałem też duży wózek dwuczęściowy (dziecko miało roczek). Przed wejściem na pokład rozłączyłem złożyłem (dosłownie położyłem jedno na drugim) i wózek ze mną doleciał :) i jeszcze pracownicy pozwolili mojej żonie spokojnie zająć miejsce jako jednej z pierwszych wszystko za darmo :) pozdrawiam
lebros, 19 czerwca 2012, 11:05 | odpowiedz
Czy ktoś z Was ma mail do biura obsługi Ryanair w języku polskim, gdzie można uzyskać informacje w języku polskim? Telefonicznie to znalazłam - ale koszt ponad 4 zł za minutę!!!!
__monika, 25 czerwca 2012, 12:54 | odpowiedz
Witam. Za ok.2 tygodnie lecę liniami Ryanair (DUBLIN-POZNAŃ) z moim 3 miesięcznym synkiem. Zastanawiam się co do wózka spacerowego,którego niestety nie mogę zabrać bo dziecko jest za małe. Czy jeśli zamontuje na stelażu fotelik i dziecko w nim będzie aż do momentu wejścia na pokład, będzie dla nich problemem? Dodam, ze wówczas będę miała 2 części wózka. I czy będę mogła wtedy skorzystać z nosidła na szelkach, żeby umieścić w nim dziecko i swobodnie wejść do samolotu/przebrnąć ta całą otoczkę. Dodam, że wybieram się z synkiem sama i dziecko+wózek+torba podręczna ...to już nie lada wyczyn. Pozdrawiam!
carmellolacara, 25 czerwca 2012, 23:57 | odpowiedz
witam, mieszkamy we Francji, w listopadzie urodzi się nasze dziecko, a w grudniu chcemy lecieć do Polski. nie będziemy w stanie fizycznie wyrobić dziecku paszportu w PL. czy ktoś się zatem orientuje jaki dokument pozwoli nam na bezproblemową podróż ?
olga.s, 26 czerwca 2012, 22:18 | odpowiedz
Bez problemu wyrobicie paszport dla dziecka w polskim konsulacie we Francji.
szumny, 27 czerwca 2012, 10:29 | odpowiedz
A jak wyglada sytuacja ze zmiana, laczeniem rezerwacji. Brat kupil bilety 2 miesiace temu, ja dzis dla dziecka(12 lat). Mamy 2 nr rezerwacji. Dzis dzwonilem na infolinie w Irlandii i teraz czy czekam az dolacza dziecko do rezerwacji brata czy nadal mamy 2 rezerwacje? Jak to pierwsze to po jakim czasie pojawia sie dodatkowa rezerwacja na pierwszym bilecie i czy rezerwacja na dziecko jest anulowana? Pytam tu bo nie chce mi sie 2 raz dzwonic na infolinie, bo to za duzo kosztuje.
loki7777, 12 lipca 2012, 14:41 | odpowiedz
witam mam pytanie chce scignac siostry do uk ale one sa nie pelnoletnie w tym samym dnu leca moje kuzynki jedna ma 17 a druga 18 lat czy by mogly z nimi leciec??? dajcie znac z gory dziekuje
katarzyna:P, 1 listopada 2012, 19:54 | odpowiedz
FAQ RYANAIR: CZY MOGĘ DODAĆ PASAŻERA (PONIŻEJ 16-TEGO ROKU ) DO JUŻ ISTNIEJĄCEJ REZERWACJI? Nie ma możliwości dodania pasażera poniżej 16-tego roku to istniejącej rezerwacji, aczkolwiek można zarezerwować nowy osobny bilet. W tym przypadku należy zarezerwować osobę poniżej 16-tego roku jako osobę dorosƗą. Po dokonaniu rezerwacji należy skontaktować się z biurem rezerwacji i podać nastepujące informacje • Numer rezerwacji dla dziecka i osoby dorosƗej w celu ich poƗączenia • Dane paszportowe/dowód osobisty dla pasażera poniżej 16-tego roku życia
Gość Gdynia, 2 marca 2013, 15:49 | odpowiedz
Hej,Mam takie pytanie jeśli ja mam 13 lat,a mój kuzyn 14.Czy możemy lecieć sami samolotem. Z Polski do Wielkiej Brytanii,za zgodom rodziców...linią lotniczą ESky?
Tosia, 7 marca 2013, 22:29 | odpowiedz
Witam Mam prosbe odnosnie informacji dotyczacej jednego punktu w rezerwowaniu biletu. PIERWSZY raz bukuje lot z dzieckiem i po prostu nie wiem. Kiedy rezerwowalam bilet dla siebie i NIEMOWLAKA w danych gdzie kazali podac wiek dziecka wpisalam 4 miesiace I teraz tu uswiadomilam sobie problem i pytanie. Dziecko w dniu bukowania biletu mialo 2 miesiace A JA WPISALAM 4 miesiace tyle ile bedzie mialo w dniu wylotu. I teraz nie wiem czy wiek dziecka podajemy w dniu bukowania biletu (w moim przypadku 2 miesiade) czy ile bedzie mialo w dniu wylotu (4 miesiace)? Dodam ze jeszcze nie robilam odprawy!!!!! Ciekawa jestem czy jak bede robila odprawe to tam mi juz pokaze problem ze wiek dziecka sie nie zgadza???????????? PROSZE O POMOC
MAMA, 26 czerwca 2013, 23:33 | odpowiedz
MAMAWitam Mam prosbe odnosnie informacji dotyczacej jednego punktu w rezerwowaniu biletu. PIERWSZY raz bukuje lot z dzieckiem i po prostu nie wiem. Kiedy rezerwowalam bilet dla siebie i NIEMOWLAKA w danych gdzie kazali podac wiek dziecka wpisalam 4 miesiace I teraz tu uswiadomilam sobie problem i pytanie. Dziecko w dniu bukowania biletu mialo 2 miesiace A JA WPISALAM 4 miesiace tyle ile bedzie mialo w dniu wylotu. I teraz nie wiem czy wiek dziecka podajemy w dniu bukowania biletu (w moim przypadku 2 miesiade) czy ile bedzie mialo w dniu wylotu (4 miesiace)? Dodam ze jeszcze nie robilam odprawy!!!!! Ciekawa jestem czy jak bede robila odprawe to tam mi juz pokaze problem ze wiek dziecka sie nie zgadza???????????? PROSZE O POMOC
Oczywiscie podajemy wiek dziecka w momencie podrozy a nie na momet robienia rezerwacji :D
Rafal, 27 czerwca 2013, 0:40 | odpowiedz
Dobrze, ja już kupiła bilet do Porto, mam ukończone 17 lat (3 miesiące do 18stki), a przeczytałam, że może być problem z przepuszczeniem na granicy, jeżeli nie podam nazwiska osoby odpowiadającej za mój pobyt w Portugalii. O co tu chodzi? Jak i gdzie mam podać to nazwisko? :)
Speszona, 3 lipca 2013, 0:39 | odpowiedz
Witam mam pytanie maz rezygnuje z lotu a ma dopisana do rezerwacji corke 4 miesieczna jak ja moge zmienic to na siebie czy bede musiala placic za zmiane
Aga, 16 lipca 2013, 0:54 | odpowiedz
Witam kupuje dla siebie i dziecka bilet i w fazie juz do zapalcenia wyszlo mi o zl za niemowlaka dlaczego>
ann, 23 lipca 2013, 18:21 | odpowiedz
potrzebuje wzor zgody dla tesciowej bo leci z moimi dziecmi do anglii
przemas, 20 września 2013, 16:23 | odpowiedz
Bilet dla niemowlaka w Ryanair to koszt 140pln na dzień 15.10.2013 z rezerwacją biletu do Mediolanu na kwiecień 2014
Marcin, 15 października 2013, 12:01 | odpowiedz
Witam mam pytanie co do wózków 2 częściowych czyli stelaż i gondola jak jest w liniach ryanair czy mozna wogole wziasc taki wózek czy jest jakaś opłata proszę o pomoc pozdrawiam lecę z Norwegi do Polski
Dorota, 16 marca 2014, 22:34 | odpowiedz
Dokonałam rezerwacji dla trzech osób na lot Wizzairem, jedną z tych osób jest dziecko. Gdy rezerwowałam bilety i wpisywałam dane, wyskoczyły mi do uzupełnienia formularze jak dla trzech osób dorosłych. Nie rezerwowałam nigdy wcześniej lotu z dzieckiem, więc sądziłam, że tak dzieje się dlatego, że cena za lot dziecka w wieku 2-14 lat jest taka sama jak za przelot dorosłego. Dziecko leci z rodzicami, nazwiska na wszystkich trzech biletach są takie same. Czy to ma jakiekolwiek znaczenie, że na bilecie dziecko wpisane jest jako dorosły? Mogą robić problemy na lotnisku?
m., 19 maja 2014, 14:20 | odpowiedz
mam pytanko.chce leciec na wakacje do Polski Z UK.mam 3 dzieci w wieku-nie cale 2 lata,drugi nie cale 4lata a najstarszy nie cale 9.czy moge leciec sama samolotem z trojka dzieci?
kasia, 22 maja 2014, 19:29 | odpowiedz
Bardzo proszę o pomoc i konkretne dane co mogę zrobić i jakie potrzebne są formalności aby moja wnuczka sama przyleciała z Irlandii do Polski bez rodziców. Ma skończone 9 lat jest po przylot na trzy tyg. na wakacje. Będę wdzięczna za wszystkie informacje od Państwa
Zyta, 29 maja 2014, 17:07 | odpowiedz
hej, mam pytanie....niedlugo planuje lot do UK ryanerem z 3-letnia corka i chcialam sie dowiedziec czy malej tez przysluguje bagaz podreczny? za informacje bede bardzo wdzieczna
Dudulka, 22 sierpnia 2014, 21:42 | odpowiedz
We wrześni lecę do Barcelony i mam bilet na dwie dorosłe osoby i dwoje dzieci w wieku 2,5 roku oraz 3 lata i 11 miesięcy. Do Barcelony lecimy Wizzair`em a z Ryanair`em i chcę wziąć wózek podwójny, składany na pół (duża spacerówka). I tu moje pytanie, czy muszę to gdzieś zgłosić, coś zapłacić, czy wpuszczą mnie tak jak z dzieckiem do 2 lat, że wózek zostawię przed samolotem i nie będzie trzeba za to płaci??? nigdzie nie ma info na ten temat. .
Aga, 28 sierpnia 2014, 11:56 | odpowiedz
Dudulkahej, mam pytanie….niedlugo planuje lot do UK ryanerem z 3-letnia corka i chcialam sie dowiedziec czy malej tez przysluguje bagaz podreczny? za informacje bede bardzo wdzieczna
tu jest info na ten temat http://www.ryanair.com/pl/warunki-dotyczace-podrozy/regulations-cabinbaggage/ więc tylko dla dziecka do 23 miesięcy nie ma bagażu dla starszych jest bo maja już wykupione miejsce (nie siedzą na kolanach mamy czy taty)
Aga, 28 sierpnia 2014, 12:00 | odpowiedz
witam mam pytanie... orientuje sie ktos jak wyglada przewoz wozka 3w1 w wizzair?? mianowicie chodzi o gondole i nosidelko dla niemowlaka. mozna zabrac bezplatnie obie rzeczy???
gienek, 30 listopada 2014, 0:51 | odpowiedz
jak w praktyce wygląda wejście do Ryanaira be z kolejki ?
abbas, 23 lutego 2015, 8:44 | odpowiedz
witam za dwa tygodnie lecimy z dziećmi ryanairem z Warszawy do Gdańska. Starszy ma legitymację, młodszy nie ma żadnego dokumentu. Czy to problem, czy potrzebny nam dowód? (niestety to już bardzo mało czasu na wyrobienie jeśli tak:(
aga_k, 7 czerwca 2015, 0:39 | odpowiedz
Witam.mam pytanie jak wyglada w wizzair zabrania ze soba wozka 3w1 , mam zalozony fotelik .czy musze zarejestrowac wozek i placic za przewoz czy jest on bezplatny ?
sylwia 0110, 16 czerwca 2015, 13:48 | odpowiedz
czy dziecko które skończło 17lat może lecieć samo irlandi
luska, 28 czerwca 2015, 11:21 | odpowiedz
Witam:) artykuł jest super? Ja mam pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi może ktoś tutaj mi pomoże a więc: W grudniu lecę do Norwegii z dzieckiem które skończyło dwa lata Będziemy podróżowały liniami wizz air... Wylatujemy dwie (bez męża-- nie może latać) Moje pytanie brzmi: Czy potrzepujemy jakiegoś specjalnego pozwolenia od ojca dziecka na podróż (typu pisemna zgoda z potwierdzeniem notariusza itp)?
Maja, 24 listopada 2015, 13:28 | odpowiedz
chce lecieć z anglii do polski z trójką dzieci 2,5, lat, 5lat, 6,5 lat, czy moga lecieć z jedną dorosłą osobą opiekunem
nika, 17 marca 2016, 12:22 | odpowiedz
Dzien dobry Dlaczego nie mozna podrozowac z malymi pieskami. .. Uwazam, ze jest to sandal i brak tolerancji. Psy sa grzeczniejsze niz dzieciaki
behemot, 31 marca 2016, 19:53 | odpowiedz
Z tymi cenami DLA dzieci 2-14 lat Wizzair oszkuje. Bilet z Anglii do Polski na mnie I meza £129. Jak dodam dziecko £210. DLA samego dziecka nie mozna kupic biletu. No to ja sie pytam czumu bilet DLA dziecka kosztuje £80
Kwak, 12 kwietnia 2016, 19:07 | odpowiedz
witam chcialam sie zapytac jak bede leciec samolotem wizair a moje dziecko ukonczylo juz 2 lata czy moge zabrac ze soba wozek spacerowy w postaci laski ??
Pati, 23 kwietnia 2016, 17:14 | odpowiedz
Przepraszam mam pytanie czy moge z niemowlakiem siedzieć na miejscu awayjnym??????
Judy, 12 lipca 2016, 8:31 | odpowiedz
ciągle mowa o wózku spacerowym i ewentualnie foteliku samochodowym. spacerówka jest dla starszych dzieci, co wiec jeśli wózek ma wpięty fotelik samochodowy i w ten sposób tworzy całość???
emka, 2 października 2016, 20:19 | odpowiedz
Jakie regulacje prawne pozwalają na samodzielną podróż małoletniego? i w jakie dokumenty należy zaopatrzyć dziecko przed podrożą za granice (Albania)
Ela, 5 grudnia 2016, 17:16 | odpowiedz
Czy moge bezpłatnie przewieść wózek (spacerówkę)dla dziecka,ktore w dniu wylotu bedzie miało 2lata i 2miesiace?Interesują mnie linie lotnicze lot
magda, 3 stycznia 2017, 11:26 | odpowiedz
Lecę już niedługo zobaczymy jak to będzie z nami....
Mala8, 9 marca 2017, 5:44 | odpowiedz
emka ciągle mowa o wózku spacerowym i ewentualnie foteliku samochodowym. spacerówka jest dla starszych dzieci, co wiec jeśli wózek ma wpięty fotelik samochodowy i w ten sposób tworzy całość???
Dołączam się do pytania
Bbb, 24 marca 2017, 21:31 | odpowiedz
Baltazar A ja mam pytanko co zrobić w sytuacji gdy dla siebie kupiłem już bilet na lot, a teraz chciałbym dokupić bilet dla dziecka do lat 16/ niemowlęcia. W systemie rezerwacyjnym na stronie www (ryanair) nie ma takiej możliwosci. Czy w takiej sytuacji kupować bilety jak dla dorosłego czy rezerwować telefonicznie?
witam mialam taki sam problem prosze porozmawiac o tym na czacie na stronie ryanair lub zadzwonic powiedzial zeby kupic bilet jak dla doroslego a pozniej im to zglosic i oni dodadza ta rezerwacje pozdrawiam
aga, 17 maja 2017, 9:34 | odpowiedz
Muszę wysłać 3 dzieci w wieku 9, 11 i 13 do Włoch Ryanair'em że znajomą (dorosłą). Jakie zaświadczenie potrzebne jest tej osobie towarzyszącej?
pablo, 20 maja 2017, 10:07 | odpowiedz
Witam.Czy muszę mieć zgodę pisemną od ojca córki na lot do Niemiec?Córka ma 10 lat i nazwisko ojca,dowód już posiada.Bilety są już kupione.
Wiki, 29 maja 2017, 21:31 | odpowiedz

Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.