Fly4free.pl

Kuba znosi restrykcje wjazdowe dla turystów. Duża zmiana za niecały miesiąc!

Varadero auto
Foto: possohh / Shutterstock
Od 15 listopada Kuba zacznie uznawać przy wjeździe paszporty szczepionkowe i certyfikaty szczepień przeciw COVID-19. Oznacza to, że ich posiadacze nie będą już musieli przedstawiać negatywnego wyniku testu PCR wykonanego przed wylotem ani też przechodzić drugiego testu PCR po przylocie. Co z niezaszczepionymi turystami?

Duże zmiany dotyczące koronawirusowych restrykcji Kuba ogłosiła już kilka tygodni temu, jednak w środę potwierdził je na konferencji prasowej minister turystyki tego kraju Juan Carlos Garcia. Rozwiał też część wątpliwości, jakie pojawiły się wcześniej Jego wypowiedzi można podsumować następującą: Kubańczycy liczą, że od listopada nastąpi wielkie ożywienie turystyki w ich kraju. Stąd duże zmiany w obostrzeniach. Jak będą wyglądały?


Obecnie każdy podróżny udający się na Kubę musi wykonać 2 testy PCR na koronawirusa. Pierwszy na 72 godziny przed planowaną podróżą i drugi, już po wylądowaniu na lotnisku. Po jego wykonanie pasażerowie z wykupionymi pakietami w biurach podróży udają się do swojego hotelu, gdzie w izolacji czekają od 24 do 48 godzin na wynik testu. Jeśli zaś test okaże się pozytywny, tacy turyści są izolowani przez 7 dni. Jeszcze gorzej wygląda to w kwestii turystów indywidualnych, którzy są zobowiązani do wykupieni przed wylotem pakietu obejmującego transport oraz pobyt z wyżywieniem w jednym z wyznaczonych  hoteli na 6 noclegów. Jak czytamy na stronie MSZ, dopiero pod koniec tego pobytu możemy zrobić test na COVID i po otrzymaniu negatywnego wyniku jesteśmy zwolnieni z kwarantanny.

Od 15 listopada te przepisy się zmienią. Największa zmiana jest taka, że Kuba będzie od tego dnia akceptowała wszelkiego rodzaju paszporty szczepionkowe i certyfikaty COVID-owe od osób w pełni zaszczepionych. Będą one zwalniały z kwarantanny. Z kolei niezaszczepieni podróżni wciąż będą musieli przedstawić negatywny wynik testu PCR, wykonany na 72 godziny przed podróżą. Zniknie za to obowiązek drugiego testu. Z obowiązku testowania się na COVID zwolnione będą też dzieci do 12 roku życia.

Dodatkowo Kuba przygotuje specjalne protokoły bezpieczeństwa w hotelach. Jak tłumaczy Garcia, nad ich przestrzeganiem będą czuwały specjalne zespoły medyczne, które mają być obecne w każdym hotelu.

Kuba przygotowała się na wznowienie ruchu turystycznego dość dokładnie – ponad 90 procent populacji tego kraju otrzymała już przynajmniej jedną dawkę szczepionki na koronawirusa. I liczy na duże ożywienie.

W 2020 roku Kubę odwiedził milion zagranicznych turystów. Dla porównania – w 2019 roku było to 4,2 mln osób. Jak czytamy w depeszy agencji Xinhua, od początku roku do teraz Kubę odwiedziło zaś ledwie 200 tysięcy turystów. Widać więc wyraźnie, jak ważny jest ten sezon turystyczny dla Kuby (jego szczyt trwa od połowy listopada do kwietnia) – tym bardziej, że turystyka odpowiada za 10 proc. PKB tego kraju.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »