Fly4free.pl

Wybieracie się na Kubę? Możecie mocno skomplikować sobie przyszłe podróże

kuba
Foto: Ban Yido / Unsplash
Podróż na Kubę może sprawić, że w przyszłości znacząco utrudni się Wasza potencjalna podróż do Stanów Zjednoczonych. USA ponownie umieściło bowiem Kubę na bardzo niechlubnej liście "sponsorów terroryzmu". A to oznacza, że turyści, którzy odwiedzą Kubę, mogą zapomnieć o skorzystaniu z bezwizowego programu wjazdu do USA.

Dołączenie Polski do programu bezwizowego znacząco ułatwiła nam podróże do Stanów Zjednoczonych. Teraz zamiast starać się o wizę, obowiązuje nas jedynie ESTA – tańsza i prostsza alternatywa. Są jednak osoby, które nie mogą skorzystać z tego przywileju, bo np. podróżowali do krajów wpisanych na listę wykluczeń. Znajduje się tam np. jeszcze niedawno popularny wśród turystów z Polski Iran. Poza nim także Syria czy Korea Północna.

A teraz także tych, którzy… odwiedzili lub odwiedzą Kubę. Wszystko dlatego, że wyspa rumu i cygar niedawno wróciła na amerykańską listę krajów „sponsorujących terroryzm”, ale mało kto w ogóle to zauważył. Wykreślił ją Barack Obama w 2015 roku, decyzja o ponownym wpisaniu zapadła jeszcze w czasie prezydentury Donalda Trumpa, ale Joe Biden zdecydował się ją podtrzymać.

W efekcie osoby, które odwiedziły Kubę od 21 stycznia 2021 roku, mogą niemiło się zaskoczyć, gdy ich wniosek o ESTĘ zostanie odrzucony.

Jeśli okaże się, że podróżny odwiedził kraj oznaczony jako państwowy sponsor terroryzmu, podróżny nie jest już uprawniony do udziału w Programie Ruchu Bezwizowego i musi ubiegać się o wizę na wjazd do Stanów Zjednoczonych – czytamy na stronie US Customs and Border Protection.

Różnica jest ogromna, bowiem ESTA kosztuje 21 USD (ok. 100 PLN) i jest właściwie zwykłą formalnością, która załatwicie w kilka chwil przez internet. Otrzymanie amerykańskiej wizy to już większy kłopot i wydatek. Kosztuje ona bowiem 160 USD (788 PLN) i wymaga wizyty w ambasadzie. Zaleta? Kiedy już ją zdobędziecie, to na 10 lat macie spokój.

Dlatego planując podróże na Kubę, warto wziąć to pod uwagę. Albo liczyć, że administracja ponownie skreśli Kubę z tej negatywnej listy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Pytanie czy będziemy na tyle naiwni, żeby im się do tego przyznawać.
tomku, 27 września 2022, 22:51 | odpowiedz
A odpowiedz...czy mamy pieczątkę w paszporcie kolego?(heh)
tomku Pytanie czy będziemy na tyle naiwni, żeby im się do tego przyznawać.
Semen6969, 28 września 2022, 16:58 | odpowiedz
 a jaki problem zmienic paszport ?
Semen6969 A odpowiedz...czy mamy pieczątkę w paszporcie kolego?(heh)
tomku Pytanie czy będziemy na tyle naiwni, żeby im się do tego przyznawać.
teddy5, 29 września 2022, 6:38 | odpowiedz
No właśnie. Praktyka powszechnie stosowana kiedy niektóre kraje miały problem z pieczątką z Izraela. Dopóki Izrael nie poszedł na rękę i nie zaczął wbijać pieczątek na świstku papieru. 
teddy5  a jaki problem zmienic paszport ?
Semen6969 A odpowiedz...czy mamy pieczątkę w paszporcie kolego?(heh)
tomku Pytanie czy będziemy na tyle naiwni, żeby im się do tego przyznawać.
tomku, 29 września 2022, 9:15 | odpowiedz
A co z tymi co maja wizę od wielu lat?
Samaprzezswiat, 11 października 2022, 17:33 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »