Fly4free.pl

Które polskie lotniska zyskają nowe trasy Ryanaira kosztem Modlina? 3 porty wykluczone, możliwa nowa baza

Foto: Dmitry Birin / Shutterstock
Irlandzka linia chce przebazować co najmniej 1 samolot z Modlina i przenieść część ruchu z tego portu na inne polskie lotniska. Na które? Dowiemy się wkrótce – na pewno w tej chwili wykluczone jest pojawienie się Ryanaira w Radomiu i Zielonej Górze, a także zwiększenie liczby tras i lotów z Warszawy. Możliwe jest za to zbazowanie samolotu w Rzeszowie lub Łodzi, choć jak przyznaje Jason McGuinness z Ryanaira, będzie to trudne z uwagi na bardzo krótki okres czasu do startu letniego rozkładu lotów.

Ryanair przestaje się patyczkować z Modlinem. Jak pisaliśmy przed chwilą na łamach Fly4free.pl, irlandzka linia zamierza zmniejszyć swoją bazę w Modlinie o co najmniej 1 samolot i zawiesić kolejne połączenia. Jednocześnie przedstawiciele Ryanaira spotkają się w najbliższych 2 dniach z przedstawicielami wszystkich polskich lotnisk w sprawie zwiększenia swojej oferty lotów kosztem lotniska w Modlinie. Kto otrzyma nowe trasy i potencjalnie nowy samolot do bazy? To okaże się wkrótce. Oczywiście, musimy pamiętać o tym, że takie szantaże za pośrednictwem mediów to typowa negocjacyjna strategia Ryanaira. Ale słuchając przedstawicieli irlandzkiej linii, wygląda na to, że cięcia w Modlinie są już pewne.

– Na ile oceniam szanse, że jeszcze się porozumiemy z Modlinem i zostawimy nasze oferowanie na obecnym poziomie? Przy obecnym zarządzie lotniska w Modlinie oceniam je na 0 procent – mówi w rozmowie z Fly4free Jason McGuinness, dyrektor handlowy Ryanaira.

I choć Ryanair sam nie wie, które lotniska zyskają, to wskazuje już lotniska, na których na pewno się nie pojawi się tego lata.

– Na sto procent nie pojawimy się tego lata na lotnisku w Radomiu. A w dalszej perspektywie czasowej? Nie możemy niczego wykluczyć – mówi Ray Kelliher, dyrektor ds. rozwoju siatki połączeń w Ryanairze.

Dwa kolejne lotniska, które nie mogą liczyć na nowości ze strony Ryanaira to Zielona Góra (ze względu na ograniczenia infrastrukturalne w porcie) oraz Lotnisko Chopina. W tym ostatnim przypadku problemem jest oczywiście brak slotów – z tego powodu Ryanair przywrócił do modlińskiej siatki połączeń trasy do Bolonii, Liverpooli i Neapolu, które w styczniu… przeniósł z Modlina do Warszawy.

– Jedyny powód, dla którego to zrobiliśmy, to fakt, że nie dostaliśmy slotów na loty na tych trasach na sezon letni – mówi Kelliher.

Co ciekawe, cięcia w Modlinie mogą oznaczać znaczące przyspieszenie planów dotyczących nowej bazy Ryanaira w Polsce. Jak pisaliśmy na naszych łamach, na krótkiej liście irlandzkiej linii jeśli chodzi o bazę znalazły się lotniska w Łodzi i Rzeszowie. Czy możliwe jest zbazowanie tam samolotu jeszcze tej wiosny? 

– Potencjalnie tak i nie wykluczamy tego. Ale musimy pamiętać o tym, że zazwyczaj planujemy nowe bazy z większym wyprzedzeniem, a do startu letniego rozkładu lotów pozostało już niewiele czasu – mówi McGuinness.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Wstawcie samolot do Poznania który rośnie mega mocno i napewno obłożenie będzie bardzo dobre :) w Poznaniu przydałoby się jeszcze kilka kierunków ! 
michalzpoznania, 20 lutego 2024, 18:48 | odpowiedz
A co z Lublinem Przydałoby się więcej lotow
Anna Gorska, 21 lutego 2024, 18:24 | odpowiedz
Łódź!!!! Polacy mieszkający w Szkocji nie mają połączenia do centralnej Polski po zlikwidowaniu takich destynacji jak Glasgow czy Edynburg
Agnieszka Zofia Kornacka, 22 lutego 2024, 0:30 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »