Fly4free.pl

Które miasta zarabiają najwięcej na turystyce? Lider od lat wkrótce straci swoją pozycję

Foto: Eugene Lim / Shutterstock
Po raz kolejny Paryż zdobył tytuł „najmocniejszego” turystycznie miasta w 2022 roku – wynika z danych Światowej Rady Podróży i Turystyki WTTC, która sporządziła listę miast notujących największe przychody z turystyki. Jednocześnie jednak z raportu wynika, że stolica Francji straci za kilka lat swoją pozycję na rzecz Pekinu.

Miniony rok oznaczał powrót do masowej turystyki po tym, jak większość krajów świata niemal całkowicie zniosło restrykcje w podróżowaniu. Kto zyskał na tym najwięcej? Z raportu WTTC wynika, że największe przychody z sektoru podróży i turystyki na świecie notuje Paryż. Bezpośrednie przychody tej gałęzi gospodarki do miejskiego PKB wyniosły aż 36 mld USD. Warto w tym miejscu zrobić zastrzeżenie, że w rankingu turystycznej „siły” bierze się pod uwagę szereg. Zmiennych takich jak wpływ turystyki na lokalną gospodarkę, poziom zatrudnienia i wreszcie bezpośrednie wydatki podróżnych.

Wróćmy do rankingu. Pierwsze miejsce stolicy Francji to świetna informacja, jednak choć przychody Paryża wzrosną w ciągu 10 lat do poziomu 49 mld USD, to sam Paryż w zestawieniu najmocniejszych turystycznie miast spadnie na trzecie miejsce.
Miasto zakochanych wyprzedzi Pekin, który w ubiegłym roku zanotował przychody z turystyki na poziomie 33 mld USD. Głównie krajowej, bo musimy pamiętać, że Chiny były praktycznie zamknięte na turystów z uwagi na pandemię koronawirusa. Niedawne zniesienie obostrzeń sprawia, że WTTC szacuje, że w ciągu 10 lat stolica Chin osiągnie poziom turystycznych przychodów rzędu 77 mld USD rocznie.

Trzecie miejsce w zestawieniu zajęło Orlando. Słynące z licznych parków rozrywki miasto zgarnia rocznie od turystów pieniądze rzędu 31 mld USD. Do 2032 roku mają one wzrosnąć aż o 50 procent do poziomu 45 mld USD rocznie, ale i tak Orlando spadnie na czwarte miejsce.
Według szacunków WTTC miasto na Florydzie wyprzedzi Szanghaj (przychody z turystyki na poziomie 30 mld USD w 2022 roku, 71 mld USD w 2032 roku).

Jedynym miastem z czołowej dziesiątki, które utrzyma swoją pozycję, jest piąte w zestawieniu Las Vegas (aktualne przychody z turystyki na poziomie 22 mld USD rocznie, 32 mld USD w 2032 roku).

– Duże miasta jak Londyn, Paryż czy Nowy Jork pozostaną w najbliższych latach globalnymi turystycznymi potęgami, ale Pekin, Szanghaj czy Makau będą się pięły na liście najlepszych podróżniczych destynacji. Turyści zawsze będą wracali do swoich ulubionych miast, ale coraz więcej miejsc stawia turystykę na liście swoich priorytetów, co oznacza, że będziemy widzieli coraz więcej destynacji, które będą mocniej pięły się w tym zestawieniu – mówi Julia Simpson, prezeska WTTC.

Co ciekawe, w rankingu podkreślono, że jeden z najwyższych wzrostów, jeśli chodzi o przychody z turystyki zanotowała Warszawa, gdzie wzrosły one o 14,4 procenta w 2022 roku w stosunku do danych z 2019 roku.

Czołowa dziesiątka „najmocniejszych” turystycznie miast za 2022 rok pod względem przychodów:
1. Paryż
2.Pekin
3. Orlando
4. Szanghaj
5. Las Veas
6. Nowy Jork
7. Tokio
8. Mexico City
9. Londyn
10. Guangzhou

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »